Wczoraj, 15 marca w Urzędzie Miejskim doszło do spotkania członków Forum Rozwoju Elbląga z Prezydentem Henrykiem Słoniną. - Spotkanie przebiegało w dobrej, rzeczowej atmosferze i dotyczyło głównie polityki informacyjnej Urzędu Miasta oraz komunikacji między władzami Elbląga, a jego mieszkańcami - wskazuje Cezary Balbuza członek FRE. Na ręce pana Prezydenta zostało złożone stanowisko FRE w tym temacie, którego tekst prezentujemy poniżej.
Miasto Elbląg w swej bogatej historii miało lepsze i gorsze okresy, jednak sukcesy zawdzięczało zwykle swoim mieszkańcom i ich ciężkiej pracy. Dzisiejsza kondycja Elbląga nie jest jednoznaczna. Z jednej strony realizujemy duże inwestycje infrastrukturalne, z drugiej takie, które hamują rozwój miasta i przyczyniają się do wzrostu bezrobocia. Kolejny raz elblążanie mogą liczyć tylko na siebie, tym bardziej potrzebna jest współpraca wszystkich elbląskich środowisk, którym zależy na dobru i rozwoju miasta będącego naszym wspólnym domem.
Władze nie powinny funkcjonować w oderwaniu od opinii społecznej, ponieważ pełnią one rolę służebną wobec wszystkich mieszkańców. W dobie postępującej informatyzacji życia społecznego istnieje coraz więcej możliwości, wprowadzania form demokracji bezpośredniej szczególnie w relacjach władze samorządowe-społeczeństwo. Potrzebna jest wola współpracy zainteresowanych stron, a wtedy pozostaje już tylko kwestia organizacji i komunikacji.
Mamy obecnie rok wyborczy, a kampania polityczna rozkręca się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej. Widzimy w tym szanse na wykorzystanie entuzjazmu i zaangażowania różnych środowisk do wypracowania nowych efektywnych form współpracy władz miasta z jego mieszkańcami.
Od kilku miesięcy w elbląskich mediach przewijają się apele różnych środowisk politycznych i społecznych, nawołujące władze miasta Elbląga do powszechniejszego korzystania z możliwości prowadzenia „konsultacji społecznych”. Forum Rozwoju Elbląga jest podobnego zdania i mamy nawet konkretną propozycję jednej z form organizacyjnych, która mogłaby być bardzo pomocna władzom miasta w podejmowaniu kluczowych decyzji.
Proponujemy powołanie przy Prezydencie Miasta Elbląga „Społecznej Rady”, która miałaby charakter doradczy i apolityczny. Prezydent i Rada Miejska zapraszaliby do „honorowego” udziału w tym ciele doradczym, przedstawicieli organizacji pozarządowych, partii politycznych, środowisk biznesowych, związkowych, wyższych uczelni itp.
Zadaniem Społecznej Rady byłoby opiniowanie projektów miejskich inwestycji, ważniejszych uchwał Rady Miasta, określanie priorytetów działań władz miejskich, monitorowanie prac poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta, prezentacja pomysłów elblążan na rozwój miasta no i oczywiście utzymywanie komunikacja między władzami miasta, a jego mieszkańcami. Jest to tylko wstępna propozycja, ale w razie zainteresowania tym pomysłem władz Elbląga możemy przedyskutować jego szczegóły.
Ponadto pilną kwestią do rozwiązania jest słaba komunikacja z mediami Biura Prezydenta Miasta. Główną rolę w poprawieniu jakości tej komunikacji powinien pełnić Rzecznika Prezydenta. Z komentarzy na forach internetowych wynika, że elblążanie nie wiedzą za wiele, np. o miejskich inwestycjach, o ich zakresie, wielkości, terminach, celowości itp. Widzimy potrzebę organizowania comiesięcznych konferencji prasowych i dostarczania lokalnym mediom jak największej ilości informacji. Rzecznik Prezydenta powinien mieć wsparcie ze strony wszystkich wydziałów Urzędu Miasta i móc w każdej chwili odpowiadać na pytania mediów, organizacji społecznych i politycznych oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta.
Elblążanie powinni mieć też większy dostęp do informacji o mieście i polityce władz miejskich za pomocą Internetu. W tym celu konieczne jest jednak ożywienie strony internetowej Urzędu Miasta, publikacja większej ilości informacji o bieżącej działalności władz miejskich oraz o planach na przyszłość. Za pomocą Internetu mieszkańcy powinni mieć możliwość zadawania pytań i uzyskiwania w miarę szybkich i rzeczowych odpowiedzi.
Oczywiście są to na razie tylko wstępne pomysły, które należałoby jeszcze doprecyzować, ale jesteśmy otwarci na współpracę i jako apolityczna inicjatywa społeczna służymy pomocą dla dobra Elbląga i jego mieszkańców.
FRE
Forum Rozwoju Elbląga zaprasza wszystkich elblążan mających pomysły na Elbląg, mających pytania i uwagi do władz miasta do uczestnictwa spotkaniach roboczych. Najbliższe spotkanie Forum Rozwoju Elbląga odbędzie się 18.03.2010 o godzinie 18: 00 w Elblągu w biurowcu Elzam na ul. Grunwaldzkiej 2 B 1 sala nr 6, a będzie ono poświecone inwestycjom sportowo-rekreacyjnym w Elblągu.
Członkowie FRE podczas spotkania z prezydentem poruszyli ważne tematy, jednka nie wnieśli nić nowego. Od kilku miesięcy bowiem różne środowiska wskazują na potrzebę poprawy komunikacji pomiędzy władzami miasta, a mieszkańcami. Fre wskazało także na potrzebę rozbudowania strony urzędu miasta. Przypomnijmy jednak, że w listopadzie 2008 roku Agnieszka Staszewska Naczelnik Wydziału Promocji zapowiadała, że strona ruszy już wkrótce, że jest już gotowa, ale musi być dopracowana. Mamy już 2010 rok, a strona wciąż nie została uruchomiona.
stare zgrane argumenty-zarzuty podnoszone w zasadzie tylko po to by nazwisko Cezary Balbuza pojawiło się w mediach. każda metoda na promowanie się w wyborach na radnego jest w tym roku dozwolona.
Ja bardzo chciałbym wiedzieć kto jest członkiem FRE? Oraz jak długo wcześniej było umówione spotkanie i jak to jest, że dla jednych jes ochota i czas sie spotkać, a dla innych nie?! bardzo jestem ciekaw czy Prezydent znalazl by czas dla zwykłego obywatela?
No wreszcie coś drgnie w Elblągu ,coś będzie budowane po myśli mieszkańców i dla mieszkańców.Skończy się ta żenada i bezmyślność i nie liczenie się z głosem wyborców.
Doszukałem sie w archiwum informacji i wiem Kto jest we FRE: Michał Żurawski, Krzysztof Sierżantowicz i Cezary Balbuza. ciekawe jak tylko pan Sierżantowicz się zachowa, bo znany jest ze swojej przynalezności do organizacji lewicowej pod nazwą Młodzi Socjaliści.
Szanowni Państwo przypomnę, że Forum Rozwoju Elbląga jest inicjatywa apolityczną i z ramienia FRE nie będą wystawiani kandydaci w żadnych wyborach! Sympatykiem FRE może być każdy elblązanin bez wzgledu na poglady polityczne. Na spotkaniach FRE przychodza i dyskutuja nad problemami Elbląga zarówno członkowie PO, PIS, SLD, EKO, dobrego Samorządu jak i ludzie nie zwiazani z żadnym ugrupowaniem politycznym. Zapraszamy serdecznie wszystkich na nasze spotkania.
to cale FRE to jakies lewactwo, czesto o nich pisza na elblaskich stronach gazety wybiorczej - co oznacza ze to lewaki