Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Poznaj Laureatów Nagród Prezydenta Elbląga

06.01.2010, 18:07:41 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj Laureatów Nagród Prezydenta Elbląga
Tegoroczni laureaci / fot. Mateusz Milanowski

Dzisiaj o godz. 18:00 w Bibliotece Elbląskiej rozpoczął się Koncert Noworoczny. Tradycyjnie podczas koncertu Prezydent Elbląga Henryk Słonina wręczył Nagrody za 2009 rok.

Od 1991 roku w Wieczór Trzech Króli Prezydenckie wyróżnienia przyznawane są za szczególnie doniosły wkład w rozwój miasta w dziedzinach: kultura i sztuka, działalność oświatowa i pedagogiczna, działalność gospodarcza, ochrona środowiska, sport i turystyka, służba zdrowia i opieka społeczna.

Laureaci oprócz nagrody finansowej otrzymają także statuetki wykonane według projektu olsztyńskiej rzeźbiarki Barbary Lis-Romańczuk. Tegoroczną uroczystość uświetni koncert  pn. „Miłośnie i filmowo” w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza (skrzypce) oraz zespołu Kameleon Septet w składzie: Mariusz Jeka (klarnet, saksofon altowy, klarnet basowy), Bartłomiej Krauz (akordeon), Piotr Maślanka (perkusja), Maciej Szczyciński (kontrabas, gitara basowa, oud), Paweł Stankiewicz (gitara akustyczna, gitara elektryczna, banjo), Hadrian Tabęcki (fortepian). Artystom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Radosława Kiszewskiego.

Laureaci Nagród Prezydenta Elbląga za 2009 rok w dziedzinach:

I. Kategoria „Działalność oświatowa i pedagogiczna”

dr Stanisław Kwitnewski
– Zastępca Dyrektora Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Dyrektor ds. kształcenia w PWSZ w Elblągu.

Jest autorem pracowni eksperymentu z fizyki, będącej filarem zainicjowanego przez Prezydenta Miasta „Experimentarium Elbląskiego”. Stworzył koncepcję funkcjonowania tej pracowni, scenariusze zajęć, program autorski nauczania fizyki dla szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz zestawy eksperymentalne do prowadzenia badań zjawisk występujących w fizyce i astronomii. Pracownia fizyki stanowi niezwykłą innowację pedagogiczną wprowadzoną po raz pierwszy w Polsce, wpisując się tym samym w realizację jednego z głównych celów Strategii Lizbońskiej – podwyższania jakości kształcenia.

Łącząc teorię fizyki z praktyką i zastosowaniem narzędzi skutecznie zachęca uczniów do poznawania zjawisk zachodzących w świecie przyrody, astronomii, optyki, termodynamiki, mechaniki. Pan Kwitnewski jest również animatorem zespołu pedagogów, studentów, którzy wraz z nim upowszechniać będą w mieście nowoczesne metody eksperymentu. Jest także autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, a także uczestnikiem konferencji naukowych w Polsce i za granicą, na których prezentuje wyniki swoich badań.

dr Stanisław Kwitnewski jest wielkim autorytetem naukowym oraz zaangażowanym społecznikiem, który pracę naukową łączy z działalnością na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży naszego miasta. Z wielką pasją służy elbląskiej oświacie, wdrażając nowatorskie metody nauczania, które zmieniają podejście do metodyki pracy z przedmiotu fizyki. Swoim dorobkiem naukowym promuje nasze miasto w kraju i poza jego granicami.

II. Kategoria „Ochrona środowiska”

Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 18 im. Franciszka II Rakoczego
- placówka od wielu lat propaguje wśród uczniów ekologiczną postawę i poszanowanie dla środowiska naturalnego. Dowodem na to są m.in. liczne konkursy oraz akcje związane z ekologią, w tym: zbiórka surowców wtórnych, ekowarsztaty, praca w ogrodzie szkolnym „Zielony Zakątek” oraz wspieranie programu ekozespołów.

Uczniowie szkoły biorą udział w turniejach wiedzy ekologicznej są również uczestnikami sejmików ekologicznych. Proekologiczne działania Szkoły potwierdzone zostały licznymi nagrodami i wyróżnieniami. W roku 2006 decyzją Jury V Edycji Konkursu Prezydenta Miasta  Szkoła Podstawowa na 18 otrzymała tytuł „Szkoły Ekologicznej”. Szkoła jest także laureatem konkursu Fundacji Nasza Ziemia „Ekologiczny pierwszy dzień wiosny – 2009”, ponadto zajęła II miejsce w II ogólnopolskim konkursie „Moje magiczne miejsce”. Osiągnięciem ekologicznym w roku szkolnym 2009/2010 było zajęcie I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Tesco dla szkół”, w nagrodę szkoła otrzymała wyposażenie do nowoczesnej pracowni naukowej.

Na szczeblu wojewódzkim za wieloletnie działania ekologiczne Szkoła otrzymała certyfikaty Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty: „Szkoła Przyjazna Środowisku” oraz „Szkoła promująca zdrowie”. Osiemnastka uzyskała I miejsce w konkursie „Spotkania z przyrodą” i nagrodę główną w konkursie „Robaczek –Podglądaczek obserwuje, bada, eksperymentuje i chroni przyrodę”.

III. Kategoria „Służba zdrowia i opieka społeczna”

Doktor Lech Cylkowski
– jest Ordynatorem Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. W ciągu długoletniej pracy zawodowej dał się poznać jako wspaniały lekarz i organizator, szanowany i ceniony w swojej specjalności. Duże doświadczenie zawodowe łączy z ciągłym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Jest osobą komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej, co szczególnie cenią sobie jego pacjentki. Od wielu lat szkoli młodych lekarzy, wprowadzając ich w świat specjalistycznej medycyny. Pan Doktor zaangażowany jest w reformę służby zdrowia, konstruktywnie uczestnicząc w zmianach dokonywanych w Szpitalu Miejskim. Z zespołem, którym kieruje wypracował dobrą markę Oddziału, cechującego się wysokim poziomem świadczonych usług.

IV. Kategoria „Działalność gospodarcza”

Wojciech Macijewicz
- Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klaster Mebel Elbląg, które skupia 20 firm zatrudniając łącznie 2 tysiące pracowników. Na uwagę zasługuje fakt, że KLASTER MEBEL – ELBLĄG jest pierwszą zakończoną sukcesem inicjatywą w podregionie elbląskim i jedną z pierwszych tego typu inicjatyw na Warmii i Mazurach. Dzięki temu przedsięwzięcie, któremu przewodzi Wojciech Macijewicz odgrywa ważną rolę w kreowaniu konkurencyjności i rozwoju gospodarczego w Elblągu i regionie. Klaster meblarski skupia podmioty o różnym profilu produkcji, których działalność koncentruje się wokół produkcji mebli szerokiego asortymentu, akcesoriów meblowych oraz innych elementów niezbędnych do zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania, bezpieczeństwa i estetycznego, nowoczesnego wyglądu 
Klaster Mebel Elbląg skutecznie promuje swoje produkty. Brał między innymi udział  w Międzynarodowych Targach Poznańskich i Międzynarodowych Targach Ostródzkich. Klaster ciągle rozwija się, szczególny nacisk kładąc na wdrażanie nowych technologii. W tym celu podjął współpracę z Instytutem Technologii Drewna w Poznaniu, a w najbliższym czasie zamierza również skorzystać z doświadczenia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Dzięki promocji, nowoczesnym technologiom, i sprawnej organizacji produkty meblarskie Klastra pochodzące z Warmii i Mazur kojarzone są z wysoką jakością i rozpoznawalną marką. Tym samym Region Warmii i Mazur staje się rozpoznawalnym w Polsce zagłębiem produkcyjnym, oferującym wysokiej jakości meble o własnym, atrakcyjnym wzornictwie.

Inicjatywa, której przewodzi Pan Wojciech Macijewicz zrzesza przedsiębiorców prowadzących biznes w sposób etyczny, z poszanowaniem obowiązujących norm i praw: klientów, pracowników i lokalnej społeczności. Szczególny nacisk kładziony jest na poszanowanie środowiska naturalnego.

V. Kategoria „Kultura i Sztuka”

Wojciech Karpiński
– Pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury muzyk, nauczyciel, kompozytor, aranżer, autor tekstów piosenek, a także scenariuszy spektakli.

Napisał i wyreżyserował przedstawienia dla dziecięcych grup teatralnych m.in. spektakl pt. „Kłopot Mikołaja” oraz sceniczną wersję „Legendy o Piekarczyku”. Jest również autorem i reżyserem 5 filmów telewizyjnych z cyklu „Legendy Warmii i Mazur” zrealizowanych przez Telewizję Elbląska z udziałem dzieci i młodzieży elbląskich szkół. Komponuje piosenki, które chętnie wykonywane są przez zespół „Szalone Małolaty” działający w Młodzieżowym Domu Kultury.

Potwierdzeniem muzycznych umiejętności Wojciecha Karpińskiego są nagrody, które zdobywał: I nagroda w kategorii zespołów dziecięcych w Grodzkim Forum Teatrów Szkolnych w Elblągu za spektakl „Kłopot Mikołaja” oraz nagroda w dorocznym przeglądzie spektakli bożonarodzeniowych w Elblągu również za to przedstawienie.

Wojciech Karpiński ma znaczący wkład w rozwój i sukcesy zespołu Szalone Małolaty, które uzyskały I nagrodę; „Złoty Aplauz” na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie za piosenkę jego autorstwa pt. „Wiosna”. Zaś solistka w kategorii do 9 lat – Rozalia Grafowska wzięła udział w finale tego festiwalu z piosenką Wojciecha Karpińskiego pt. „Z lalkami kłopot”.

Nasz laureat współpracuje z elbląskimi szkołami tworząc warunki do działalności artystycznej uczniów. Od wielu lat rozwija umiejętności muzyczne i teatralne dzieci w Szkole Podstawowej nr 1, z uczniami elbląskich liceów przygotowywał m.in. jasełka, a także scenkę własnego autorstwa pt. „Juliusz Słowacki przed Komisją Wojskową”.

Wieloletnie doświadczenie Pana Wojciecha w pracy z dziećmi i młodzieżą, duża wiedza i kultura muzyczna, umiejętność inspirowania młodych i widoczna dla nich serdeczność dają wspaniałe efekty artystyczne. 

VI. Kategoria „Sport i turystyka”

Tomasz Gadaj
– nauczyciel dyplomowany zatrudniony w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Jest również trenerem sekcji judo MKS „Truso” Elbląg. Jako nauczyciel wychowania fizycznego opracował i wdrożył autorski program zajęć judo
i samoobrony. Zajęcia z technik samoobrony prowadzi na Wydziale Ratownictwa Medycznego w Policealnej Szkole im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu. Od kilku lat jest współorganizatorem największego w Polsce północnej Ogólnopolskiego Turnieju w Judo im. Czesława Misiuka w kategoriach dzieci i młodzików.

Jego praca pedagogiczna cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród uczniów, jak i całego grona pedagogicznego IV LO oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. W ciągu 16-letniej pracy zawodowej był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez sportowe władze województwa warmińsko-mazurskiego, Wojewódzką Federację Sportu, Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Judo, Polski Związek Judo.

W swojej pracy trenerskiej i pedagogicznej służy wsparciem i pomocą zarówno zawodnikom, jak i rodzicom. Organizując dzieciom i młodzieży czas wolny, obozy i zawody sportowe, propaguje wśród swoich wychowanków zdrowy tryb życia.

Wychowankowie Tomasza Gadaja reprezentowali Elbląg w imprezach rangi mistrzowskiej w kraju i za granicą. Ogromny wkład pracy włożony w wychowanie i szkolenie młodych judoków wielokrotnie przekładał się na ich wysokie wyniki sportowe oraz przyczyniał się do promocji naszego miasta.

VII. Kategoria „Inne”

Anna Tomczak
– pełni obowiązki Kierownika Spółdzielczego Domu Kultury „Zakrzewo”. Doskonale sprawdza się w roli koordynatora projektów. Pani Anna jest niewyczerpaną kopalnią pomysłów, aktywnie angażuje się w życie kulturalne mieszkańców Elbląga, organizując w „Zakrzewie”: konkursy plastyczne, muzyczne, taneczne, koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi, zabawy (Bal kartoflany, Andrzejki, Zabawa Karnawałowa, Bal Wiosny), festyny, np. z okazji Dnia Dziecka.

Pani Anna pomaga w organizacji licznych przedsięwzięć (prospołecznych, proekologicznych) na terenie Elbląga: Jesiennych Rajdów Integracyjnych po Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, warsztatów ekologicznych, zajęć terenowych, Międzynarodowego Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 18 przy organizowaniu szeregu akcji ekologicznych.

Wszystkie te lokalne działania to prawdziwa praca społeczna u podstaw, która przeciwdziała atomizacji i zamykaniu się społeczeństwa. Anna Tomczak jest kobietą, która zmienia rzeczywistość na lepszą, budząc społeczne uznanie i szacunek. W opinii wielu osób jej niezwykłą umiejętnością jest: „robienie zwykłych rzeczy w niezwykły sposób, przyciągając uwagę świata”.

Już jutro zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ ja
    Środa, 06.01

    Bylo wspaniale!!!

  2. 2
    0
    ~ mamcia
    Środa, 06.01

    Brawo dla SP 18. Gratuluję serdecznie!!!!!!!!!!!!!!!

  3. 3
    0
    ~ Miłośnicy EOK
    Czwartek, 07.01

    Wspaniały koncert tylko takie chcemy ,b.dobrze zorganizowana impreza ,prosimy o koncert Miłośnie i Filmowo jeszcze raz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6756508350372