Celem „Programu Żuławskiego – 2030” jest zwiększenie skuteczności ochrony przeciwpowodziowej stymulującej wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju Żuław. Realizacja tego celu pozwoli na osiągnięcie efektów nie tylko bezpośrednio w zakresie gospodarki wodnej, a w jej ramach ochrony przeciwpowodziowej, ale pośrednio także w sferach: społeczno-kulturowej i gospodarczej. Dla osiągnięcia tego celu Strony zobowiązały się do współdziałania, z zachowaniem najwyższej staranności, zgodnie ze swoją kompetencją, wiedzą, doświadczeniem oraz obowiązującymi przepisami prawa krajowego i wspólnotowego.
11 grudnia 2009 roku, o godz. 9.30 w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (ul. Okopowa 21/27 w Gdańsku) zostało podpisane Porozumienie w sprawie realizacji Programu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – do roku 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015)”, zwanego „Programem Żuławskim – 2030”.
Sygnatariuszami Porozumienia są: Minister Środowiska, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W czasie uroczystości podpisano umowę w sprawie realizacji I Etapu Programu (do 2015 roku) przez przedstawicieli Miasta Gdańsk, Miasta Elbląg, Powiatu Gdańskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego oraz Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.
Dla skutecznego koordynowania i monitorowania Programu, Prezes KZGW powoła Komitet Sterujący, w skład którego wejdą przedstawiciele Stron oraz właściwi eksperci. Realizacją Programu zarządzał będzie Prezes KZGW przy pomocy Dyrektora RZGW w Gdańsku i podległego mu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.