Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wliczanie ocen z religii do średniej zgodne z konstytucją

03.12.2009, 09:21:57 Rozmiar tekstu: A A A
Wliczanie ocen z religii do średniej zgodne z konstytucją

Wliczenie ocen z religii lub etyki do średniej na świadectwie jest zgodne z konstytucją - tak uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

1 lipca i 2 grudnia 2009 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznawał wniosek posłów Lewicy i Demokratów o sprawdzenie zgodności z konstytucją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego wliczania do średniej na świadectwie ocen z religii lub etyki. Według wnioskodawców, rozporządzenie narusza trzy zasady: rozdziału Kościoła od państwa, równości wobec prawa oraz prawa rodziców do swobodnego wychowywania dziecka wedle własnego sumienia. Wnioskodawcy uważają, że rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucją oraz ustawą o wolności sumienia i wyznania.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że znowelizowane 13 lipca 2007 roku przez ówczesnego Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów jest zgodne z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że wliczanie ocen z religii lub etyki do średniej rocznej lub średniej końcowej jest konsekwencją umieszczania ocen z religii lub etyki na świadectwie szkolnym. Skoro zatem przedmioty te znalazły się na świadectwie to powinny być traktowane równoprawnie z ocenami z innych przedmiotów.

- Nauczanie religii jest jednym z przejawów wolności religii w świetle współczesnych standardów pluralistycznego społeczeństwa demokratycznego. Nie jest rolą państwa narzucanie programu nauczania religii i sprowadzanie programu do nauczania religioznawstwa. Oznaczałoby to nie tylko naruszenie konstytucji, gdyż państwo ingerując w ten sposób nie zachowałoby bezstronności w sprawach przekonań religijnych oraz swobody ich wyrażania w życiu publicznym - wkazał Trybunał Konstytucyjny.

Ministerstwo Edukacji Narodowej po ogłoszeniu wyroku Trybunału oświadczyło w komunikacie na swojej stronie internetowej, że nie planuje zmiany rozporządzenia przewidującego m.in. wliczanie ocen z religii i etyki do średniej ocen. Jednocześnie MEN zapowiedziało, że "trwają prace dotyczące możliwości wprowadzenia obowiązku uczęszczania uczniów na zajęcia z etyki bądź religii wybranego wyznania".

Rozprawie przewodniczył prezes TK Bohdan Zdziennicki, a sprawozdawcą był sędzia TK Adam Jamróz.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ karolg
    Czwartek, 03.12

    dość kontrowersyjny wyrok. z jednej strony konstytucyjny rozdział kościoła od państwa i równość wszystkich związków wyznaniowych, z drugiej już nakaz (bo tak można odczytać ten wyrok) wliczania oceny z religii (chciałoby się powiedzieć, jedynej i słusznej, której mamy w/g szacunków 90 proc. wyznawców w kraju spośród wszystkich obywateli). i teraz o to logicznie postępujące państwo powinno przedstawić program nauczania etyki (w zamian za religię), z której zdecydowanie więcej niż z religii, podejrzewam, wyniosą uczniaki. z kolei szkoły powinny przestrzegać prawa i wymagać od uczniów (i ich rodziców; zależnie od wieku ucznia) wyrażonej na piśmie chęci uczęszczania na etykę lub religię, bo dziś gro przypadków jest odwrotne - uczniaki muszą przynieść pisemko, że nie chcą chodzić religię (dlaczego, skoro to nieobowiązkowy przedmiot?). btw. "Nie jest rolą państwa narzucanie programu nauczania religii i sprowadzanie programu do nauczania religioznawstwa. Oznaczałoby to nie tylko naruszenie konstytucji, gdyż państwo ingerując w ten sposób nie zachowałoby bezstronności w sprawach przekonań religijnych oraz swobody ich wyrażania w życiu publicznym" - wydaje mi się, że argumentacja TK jest... nieprawidłowa (tak, to brzmi śmiesznie: internauta podważa decyzje TK). dlaczego? czy kreowanie programu przedmiotu religia w ten sposób, aby nauczono na nim religioznawstwa, czyli nie tylko katechizmu KrK, jest w jakikolwiek stronnicze? idąc dalej: "swobodne wyrażanie swoich przekonań w życiu publicznym" - czy powinno odbywać się w to szkole, która powinna być aideologiczna? czy wobec tego nauczyciele WOS także mogą prezentować swoje poglądy polityczne, społeczne i filozoficzne pod pozorem tego, że tak jest, tak być powinno itd.? dalej: czy nauczyciele historii mogą nauczać z punktu ich widzenia i dodając do tego swoją opinię, którą chłonne umysły młodych wciągną ją i będą ją powtarzać bez przemyślenia? bo przecież na tym polega nauczanie dziś religii w szkołach - aborcja zła, homoseksualizm zły, narkotyki złe, masturbacja zła, eutanazja zła. jaki jest wobec tego sens nauczania jednej religii w szkołach? naukę KrK zdobyć można w kościołach i to tam powinna wrócić szkolna religia.

  2. 2
    0
    ~ ArnoldUPR
    Czwartek, 03.12

    pojdzmy dalej - w niektorych szkolach jest cos w stylu "wychowanie seksualne" - moze z tego tez oceny bedziemy wliczac?

  3. 3
    0
    ~ karolg
    Czwartek, 03.12

    jeżeli jakoś sensownie można ocenić wiedzę uczniaka z czegoś, czego się uczy na takich lekcjach to dlaczego nie? dlaczego np. ocena z wf-u się liczy? są pewne kryteria i tyle np. skok przez kozła. w przypadku religii co to może być? 7 grzechów głównych? nie wydaje mi się, żeby był to obowiązek szkoły, żeby tego uczyć. tylko właśnie kościoła. poza szkołą.

  4. 4
    0
    ~ pożytek
    Piątek, 04.12

    A może by tak, zastąpić zwyczajnie lekcje religii - lekcją wychowania seksualnego. Bo ludzie młodzi i tak żadnego pożytku nie odnoszą z tej godziny lekcji religii , bo dzięki zdobywanej tam wiedzy nie staja się lepsi, nie pobudza ich ta wiedza do żadnego działania. A jak by mieli godzinę lekcji wychowania seksualnego, to może kto wie by było mniej niechcianych i porzuconych dzieci, wpłynęło może by to na świadomość nie których młodych ludzi , że z d...... , nie ma żartów. Pobożne życzenia, może ale kto wie?

  5. 5
    0
    ~ Arti
    Sobota, 05.12

    ale się usmiałem a szczególnie ostatnim komentarzem ;P nie no żanuła... LUDZIE a kto wam każe chodzić na religię??? Mozecie wybrać etykęskoro nie jesteście wierzący! A jak wasza szkoła nie chce wprowadzić ekcji etyki TO DO NIEJ MIEJCIE PRETENSJE bo to jej obowiązek, no chyba że jest jedno dziecko na cała szkołe - TO O CO WTEDY CHODZI??? MAMY DEMOKRACJĘ I RZĄDZI WIĘKSZOŚĆ. karolg skoro ty się masturbujesz i w dodatku jesteś pe....m to już wiadomo dlaczego gadasz takie bzdety, bo ci szare komórki wyżarło a niedługo oslepniesz i nie będziesz już tu takich bzdur wypisywał - chyba że brajlem ;P

  6. 6
    0
    ~ Arti
    Sobota, 05.12

    aha pożytek - dziecino jak nie wiesz jak się bzykać, to otwórz pierwszą lepsza ulotkę firmy farmaceutycznej sprzedajacej antykoncepcje - BO TO SAMO BEDZIESZ MIAŁA NA LEKCJI "WYCHOWANIA SEKSUALNEGO" - żenuła...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4222500324249