W tym roku minęło 10 lat od chwili założenia kobiecego Lions Clubu Truso w Elblągu. 28 listopada odbędzie się uroczysta Gala 10-lecia Klubu. Przez ten czas elbląskie Lionki pomogły wielu instytucjom i osobom z terenu miasta Elbląga oraz województwa. Starają się żywo reagować na sygnały potrzebujących. W ciągu 10 lat działalności przekazały ponad 155 tys. zł. na cele charytatywne.
W Elblągu Lioni pojawili się w 1993 roku. Był to pierwszy Lions Klub Elbląg. 16 czerwca 1999 roku elblążanki postanowiły wziąć inicjatywę w swoje ręce i założyły kobiecy Lions Club Truso.
- Klub założyło 29 pań. Podczas specjalnej uroczystości wprowadzającej Elblążanki oryginalnie wkroczyły do międzynarodowej organizacji Lions. Chciały budować lepszą przyszłość, głównie z myślą o pokrzywdzonych poprzez los bliźnich – mówi Dorota Wcisła z Lions Clubu Truso.
Charter wprowadzający damski klub do „lwiej” organizacji odbył się w Galerii El. Panie złożyły ślubowanie i zobowiązały się do przestrzegania kodeksu etycznego. Klubem wprowadzającym był Lions Club Elbląg. Prezydentem szóstego wówczas w Polsce, kobiecego klubu została Justyna Hryniewicz, żona elblążanina Józefa Hryniewicza, ówczesnego gubernatora Okręgu 121 Polska.
- W tradycji Lions Clubs International jest, że nowy klub ma swojego Guiding Liona czyli przewodnika – informuje Dorota Wcisła z Lions Clubu Truso. - Jest to doświadczony Lion, który sprawuje opiekę nad klubem i wprowadza go w tajniki funkcjonowania organizacji. Takim Ojcem Chrzestnym Lions Club Truso, był Janusz Gierulski.
Historia światowego ruchu Lions sięga 1917 roku. Właśnie wtedy pewien agent ubezpieczeniowy Melvin Jones założył pierwszy Klub w Chicago. Tego samego roku w Dallas powstało stowarzyszenie Lions Clubs, propagujące idee lojalności i pomocy potrzebującym. Pomysł Jonesa wkrótce rozprzestrzenił się na kontynencie amerykańskim, skąd promieniował na cały świat. 10 lat później do klubów Lions należało już 60.000 osób w USA, Kanadzie, Chinach, Meksyku i na Kubie. Pierwsze europejskie kluby powstały w 1948 roku w Szwecji, Szwajcarii i Francji. W 1991 roku nastąpiła rejestracja Okręgu 121 Polska. Franciszek Wilanowski został wybrany pierwszym Gubernatorem Okręgu.
Obecnie największe na świecie charytatywne pozarządowe Międzynarodowe Stowarzyszenie Klubów Lions - działa w 205 krajach. Zrzesza ponad 1.310.000 członków w 44.600 klubach na wszystkich kontynentach. Kluby pomagają chorym, budują kliniki medyczne, fundują stypendia dla najuboższych, pomagają niewidomym, finansują badania medyczne, prowadzą działalność ekologiczną.
Hasłem lionizmu na świecie jest „We serve” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza służymy. Hasło to wyraża misję członków klubów Lions, deklarujących kreowanie i umacnianie u wszystkich ludzi ducha zrozumienia dla potrzeb humanitarnych, poprzez ofiarowywanie bezinteresownej pomocy innym, zaangażowanie społeczne i międzynarodową współpracę. W swojej działalności elbląskie Lionki spotykają się raz w miesiącu na roboczych spotkaniach. Miejscem spotkań jest zabytkowy Hotel Młyn.
Fot. Z Charteru LC Truso 1999 rok – archiwum LCT
Elbląskie Lionki mają swoje sztandarowe wydarzenia, które wrosły już na stałe w kalendarz Klubu. Są to m. in. coroczne Ogólnopolskie Mistrzostwa Lionów w Grzybobraniu, które odbywają się w Dębinach. Grzybobrania zawsze obfitują w rewelacyjną zabawę a przy okazji szczytny cel. Oprócz tego cyklicznie odbywają się charytatywne kolacje pod hasłem „Klimaty Świata”. W ramach tego cyklu odbyły się już: Kolacja Hiszpańska „W rytmach flamenco”, Kolacja Rosyjska „Z kazaczokiem w tle”, Kolacja Żydowska „Szalom” i Kolacja Francuska „Pod dachami Paryża”.
- Celem klubu jest niesienie pomocy osobom najbardziej potrzebującym, szczególnie dzieciom z naszego województwa – podkreśla Dorota Wcisła z Lions Clubu Truso. - Cel ten jest realizowany poprzez zachęcanie sponsorów do dobroczynności, organizację imprez charytatywnych. LC Elbląg Truso działa od 1999 roku. Przez ten czas Lionki wypracowały formy działania, które cieszą się zainteresowaniem i zaufaniem darczyńców. W ramach tych działań pozyskiwane są środki, które Lionki przeznaczają na pomoc instytucjom oraz dzieciom potrzebującym.
W czasie 10 lat swojej działalności elbląskie Lionki pomogły wielu instytucjom i osobom z terenu miasta Elbląga oraz województwa. Starają się żywo reagować na sygnały potrzebujących. W ciągu 10 lat działalności przekazały ponad 155 tys. zł. na cele charytatywne. Pomagały wielu instytucjom m. in. Hospicjum św. Jerzego im. Aleksandry Gabrysiak, kupowały sprzęt dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, wspierały finansowo Fundusz Stypendialny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na pomoc dla młodzieży studiującej z naszego miasta. Organizowały także pomoc dla czwórki osieroconych dzieci z Pieniężna, które w wyniku pożaru straciły rodziców, brata i dom.
Do inicjatyw LC Truso należą także m.in.: zakup sprzętu gospodarstwa domowego dla kobiet ze Społecznego Ośrodka Samotnej Kobiety w Rangurach, dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla dzieci i młodzieży w Elblągu, zakup środków higienicznych dla Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi w Elblągu, coroczna akcja „Pierwszy dzwonek” – zakup pomocy szkolnych dla dzieci z gminy Wilczęta oraz dla dzieci ze świetlicy Stowarzyszenia „Karan”.
Lionki starają się także zaistnieć na niwie kulturalnej miasta. Biorą udział w wernisażach, spektaklach teatralnych, wydarzeniach estradowych . Współdziałają z innymi klubami, biorą udział w ważnych spotkaniach regionalnych np. ostatnio z Jolantą Kwaśniewską, czy w Marszu po Zdrowie z Amazonkami, zasilają konto utworzone przez Fundację Elbląg na protezy dla Kasi Kamudy.
Nawiązały współpracę międzynarodową z LC „Fisia Orientalis” z Niemiec , spotkały się z gośćmi z Japonii. Wymieniają miedzy sobą cenne uwagi na temat działalności społecznej i charytatywnej w różnych krajach.
uuuuuuuuuuuuuuu ale masakra,to jest chyba elektorat chemicznego Donka ,drobnomieszczaństwo i lokalna władza ,i co oni mają wspólnego z pomocą chyba to że z kasy miasta coś wyrwą od kolegów i koleżanek i wcisną kita społeczeństwu jacy oni są git.
Szkoda że nie widać tam młodych ludzi którzy pomagają :(
o Jezu znowu Wcisły, niedługo w lodówce będą siedziały
każdy ma to co da .....usłyszałam wczoraj od jednej z działaczek a głos był bardzo miły mam nadzieję osoba mająca taki głos jest uczciwa i szczerze wierzę w sprawiedliwość dziękujemy uczciwje pomagającym