Projekt PWSZ w Elblągu, dotyczący podniesienia atrakcyjności kształcenia zawodowego w pionie szkół technicznych w Elblągu na kierunku informatyka, znalazł się w gronie 5 najlepiej ocenionych w konkursie „Dobre praktyki EFS 2009”, ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Elbląska uczelnia otrzyma nagrodę w postaci wyjazdu studyjnego dwóch reprezentantów PWSZ do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, w którym wdrażany jest program operacyjny współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Minister Elżbieta Bieńkowska wręczy najlepszym firmom nagrody i dyplomy podczas specjalnej gali, która odbędzie się w grudniu 2009 roku.
Głównym celem projektu było rozwiązanie problemów naszego miasta w zakresie zwiększenia liczby absolwentów szkół zawodowych o wysokich kompetencjach na kluczowych kierunkach ze szczególnym uwzględnieniem ICT. Realizacja projektu współdziałała z założeniami „Strategii rozwoju Elbląga 2001-2015”. Grupą docelową projektu byli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych zawodowych kształcących na kierunkach: informatycznych lub pokrewnych mieszczących się na terenie województwa warmińsko- mazurskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Elbląga. W ramach projektu odbyło się pięć kursów, zakończonych testami i certyfikatami ukończenia szkoleń, w których udział wzięło ponad 200 uczniów.
- Zachęcaliśmy firmy szkoleniowe z Warmii i Mazur do wystartowania w tym konkursie, ponieważ ciągle pokutują mity, narosłe w czasach pierwszych doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy unijnych i organizowaniu szkoleń - mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Wtedy rzeczywiście liczyła się tylko ilość przeszkolonych, nikt nie dbał o wskaźniki efektywności. W nowym okresie programowania mamy dwa rodzaje szkoleń - dla bezrobotnych i dla osób, które z własnej inicjatywy podnoszą kwalifikacje. Żadna z tych ofert nie jest jednorazowym szkoleniem. Jest kompleksowym wsparciem, poprzez zastosowanie co najmniej trzech instrumentów w odniesieniu do każdego uczestnika projektu, łącznie ze szkoleniem zawodowym i pośrednictwem pracy. Nasi pracownicy zaczynają od analizy osoby szukającej wsparcia, indywidualnego doboru szkolenia, przez pracę z opiekunem w projekcie przy opracowaniu indywidualnego planu działania. Wymagamy wskaźnika efektywności - co najmniej 15 proc. osób przeszkolonych musi znaleźć pracę.
Podobnie wysokie kryteria muszą spełnić firmy szkolące osoby, które z własnej inicjatywy podnoszą kwalifikacje. Dofinansowanie mogą zdobyć tylko szkolenia w branżach istotnych dla rozwoju województwa (turystyka, gastronomia, hotelarstwo, przetwórstwo spożywcze, ochrona środowiska, budownictwo i meblarstwo, informatyka, opieka nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi, pielęgniarstwo, rehabilitacja i opieka paliatywna). Dodatkowo szkolenie musi kończyć się egzaminem zewnętrznym, uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego uzyskane kwalifikacje i uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu.