Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że na skutek powodzi w dniu wczorajszym zalaniu i zniszczeniu uległo kilka ulic przyległych do rzeki Elbląg. W związku z tym, dokonane zostały zmiany w organizacji ruchu drogowego.
O godz. 14.00 odbyło się kolejne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem wicewojewody Jana Maścianicy, podczas którego omówiono aktualny stan na terenie miasta i powiatu. Sytuacja jest ustabilizowała. Woda wciąż sukcesywnie opada. Na godz. 16.00 stan rzeki Elbląg wynosił 5,94. Ewakuowani mieszkańcy wrócili do swoich domów. Aktualnie trwa wypompowywanie przez strażaków wody z zalanych mieszkań, piwnic i zakładów pracy oraz szacowanie strat. Wzmożone działania podjął również Powiatowy Inspektor Sanitarny. Pobrane zostały próbki wody pitnej. Na szczęście żadne z urządzeń wodociągowych nie zostało zagrożone, więc można się spodziewać, że wyniki w tej kwestii będą dobre.
Prognozy pogody są korzystne, nadal jednak prowadzony jest monitoring stanu wód i wałów. Monitorowana jest także sytuacja w okolicy jeziora Druzno, w którym wody przekraczają stan alarmowy. Drobne przecieki wałów wokół jeziora są na bieżąco usuwane. W Gminie Markusy od wczoraj wprowadzono grupy obchodowe, sołtysi prowadzą monitoring, rozdysponowano ok. tysiąca worków
W chwili obecnej działania policji polegają na monitorowaniu stanu przejezdności dróg. Nadal zamknięta jest droga 503, uruchomiony został prom w Kępinach, przejezdny jest także most w Nowakowie, ale tylko dla pojazdów nie przekraczających 3,5 tony. Jeżeli chodzi o miasto to: Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że na skutek powodzi w dniu wczorajszym zalaniu i zniszczeniu uległo kilka ulic przyległych do rzeki Elbląg. W związku z tym, dokonane zostały niżej wymienione zmiany w organizacji ruchu drogowego:
1. wyłączenie z ruchu drogowego
- łącznicę z Trasy Unii Europejskiej do ul. Radomskiej
- ul. Panieńską ( od Mak-Chemii do Campingu )
- Bulwar Zygmunta Augusta ( od Św. Ducha do Campingu)
- ul. Wapienną ( od bursy szkolnej do Bulwaru Zygmunta Augusta)
Przy w w/w wlotach są ustawione zastawy i znaki B-1 „zakaz ruchu”
2. ograniczono tonaż pojazdów do 3,5 t na ulicach :
- ul. Stawidłowej,
- ul. Radomskiej,
- ul. Grochowskiej ( pomiędzy ul. Strażniczą a łącznikiem z płyt betonowych w kierunku ul. Warszawskiej )
- ul. Freta
3. na ul. Radomskiej wprowadzono w kilku miejscach wyłączenia jednego pasa ruchu.
Każdy uszkodzony odcinek korpusu drogi ma dł. ok. 50-100 m i jest wygrodzony zastawami i słupkami drogowymi.
Na jezdni po wczorajszej akcji ratowniczej pozostały pryzmy piachu, dlatego kierowcy proszeni są o ostrożną jazdę.
Podczas spotkania wicewojewoda oraz przedstawiciele zagrożonych samorządów podziękowali za ogromne zaangażowanie wszystkim służbom. W akcji udział brało 270 strażaków, 70 policjantów, 120 żołnierzy 16 PDZ, 120 żołnierzy 14 Batalionu Remontu Lotnisk, który wspierał akcję także ciężkim sprzętem oraz kilkudziesięciu pracowników służb komunalnych
A co z autobusami 12, 14 i 21? Normalnie kursują?
I jeszcze 11?