Sobota, 30.11.2024, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czy pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym jest szkodliwe dla środowiska?

14.08.2009, 11:12:25 Rozmiar tekstu: A A A
Czy pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym jest szkodliwe dla środowiska?

Stowarzyszenie Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu zainspirowane inercyjnością działania władz samorządowych przynajmniej na polu zadbania o zdrowie oraz środowisko jak również popularyzację turystyki w powiecie elbląskim, a związanym z akwenem Zalewu Wiślanego wysłało kolejne już pismo tym razem do Urzędu Morskiego. Przypomnę, że wcześniejsze pisma dotyczące zawartości Rtęci w wodzie i osadzie dennym odniosło zamierzony skutek. Celowość wysłania pisma do Sanepidu potwierdziło obecny zakaz kąpieli z powodu występowania bakterii Coli na plażach Zalewu.

Treść pisma zamieszczamy poniżej:

 
                                                             Elbląg, 12.08.2009r.

                                                  Urząd Morski w Gdyni
                                                  ul. Chrzanowskiego 10
                                                  81-338 Gdynia

 

Stowarzyszenie Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu zaniepokojone stanem wód Zalewu Wiślanego oraz corocznym zamykaniem plaż z powodu występowania bakterii coli, jak również przekroczonym stężeniem rtęci w wodach i osadach dennych Zatoki Elbląskiej. Bazując również na informacjach archiwalnych zawartych w Atlasie Geochemicznym Zalewu Wiślanego, wykonanym przez Państwowy Instytut Geologiczny pod kierownictwem Szymona Uścinowicza i Joanny Zachowicz, wydanym w 1996 roku i sfinansowanym przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, który „bije wręcz na alarm” (załącznik). Zwraca się z uprzejmą prośbą o przedstawienie stanu faktycznego oraz o odpowiedź na następujące pytania:

Pytanie numer 1.
Od dziesięcioleci Urząd Morski poprzez swoją delegaturę w Elblągu zleca firmom pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym konsekwencją, czego jest składowanie wydobytego urobku między innymi na terenie Złotej Wyspy, która to jest równocześnie częścią rezerwatu. Zgodnie z wszelkimi normami wydobyty urobek jest odpadem, który nie powinien być szkodliwy dla środowiska.
Tak, więc czy kiedykolwiek do tej pory Urząd Morski przed bagrowaniem lub po bagrowaniu sprawdził wydobyty osad pod kątem zawartości metali ciężkich?

Pytanie numer 2.
Czy przed przystąpieniem do prac związanych z pogłębianiem torów wodnych Urząd Morski jest zobligowany do zapytania Delegaturę WIOŚ w Elblągu: czy może urobek składować między innymi na Złotej Wyspie?

Pytanie numer 3.
Czy wydając pozwolenie na składowanie urobku osadów dennych do tej pory, między innymi na Złotej Wyspie, Elbląska Delegatura WIOŚ wymagała przedstawienia wyników badań stwierdzających, że urobek jest nieszkodliwy
dla środowiska i może być tam składowany?

Pytanie numer 4.
Jeśli kiedykolwiek do końca lipca 2009 roku były robione badania wydobytego osadu dennego na zawartość metali ciężkich, a więc i rtęci? Proszę podać, kto robił te badania i jakie są wyniki tych badań.

Na odpowiedź dotyczącą tych pytań oczekują zarówno członkowie Stowarzyszenia, jak i również mieszkańcy okolic gdzie jest składowany wydobyty urobek.

Jak wszystkim wiadomo Zatoka Elbląska jest rezerwatem przyrody powołanym zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, nr 273, § 5 z dnia 9 października 1991 r. (Monitor Polski Nr 38). Stanowi ona część Zalewu Wiślanego, który jako akwen wewnętrznych wód morskich został zaliczony do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000: -   obszar specjalnej ochrony ptaków Zalew Wiślany (PLB280010)
- specjalny obszar ochrony siedlisk Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana (PLH280007).

W związku z ruchem statków torem wodnym leżącym na terenie rezerwatu, który wymusza prowadzenie prac pogłębiających tor wodny, a tym samym wynoszenie osadów dennych z możliwie występującymi w nich metalami
ciężkimi do środowiska lądowego, należałoby przemyśleć sprawę osadów oraz możliwości ich utylizacji w specjalnych osadnikach. Jest to bardzo poważny temat, na który to zwracają coraz częściej uwagę mieszkańcy Elbląga, a w szczególności członkowie Stowarzyszenia, dlatego też zwracam się z prośbą o jak najbardziej dokładną informację i odpowiedź na wyżej podane pytania.

 

                              Z poważaniem
                                     Prezes Stowarzyszenia RiPPS
                                    Leszek  Lewarowski

 

Do Wiadomości:
1.Wojewoda Warmińsko-Mazurski
2.Prezydent Miasta Elbląga
3.Media

Załącznik:
1. Mapka z Atlasu Geochemicznego Zalewu Wiślanego

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ zax
    Piątek, 14.08

    Mapka z Atlasu Geochemicznego Zalewu Wiślanego --- tą mapkę można gdzieś zobaczyć? Gdzie jest Złota wyspa?

  2. 2
    0
    ~ wowka
    Piątek, 14.08

    Proszę mapka przy wcześniejszym piśmie http://www.info.elblag.pl/5,14580,Rtec-w-Zatoce-Elblaskiej-.html

  3. 3
    0
    ~ ooooooooo
    Sobota, 15.08

    wszytko widac na tej mapce Wowka ;)))

  4. 4
    0
    ~ Jerzy Kulas
    Niedziela, 16.08

    Szanowni Państwo mapka jest na stronie kliknij tu http://www.rafzen.pl/Kulas/Atlas_geochemiczny.html a więcej o rtęci na stronie kliknij tu http://www.rafzen.pl/Kulas/Fundacja_pogezania.html Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2808380126953