Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Orgelbrand i Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko w związku z przygotowaniami do zmiany podporządkowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzą jutro (16 lipca) przegląd powiatowych i granicznych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Elblągu i Fromborku.
Od 1 stycznia 2010 roku wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne wejdą w skład zespolonej administracji rządowej, za którą odpowiedzialny jest wojewoda.
Wizyta rozpocznie się jutro tj. 16 lipca o godz. 10.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. Zaś około godz. 14.00 wojewoda oraz inspektorzy sanitarni odwiedzą kolonię Caritas Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku przy ul. Krasickiego 2. Na kolonii przebywa 38 dzieci z naszego regionu.
Przeprowadzony zostanie także przegląd morskich przejść granicznych województwa warmińsko-mazurskiego w Elblągu i Fromborku.
We wtorek, 14 lipca rosyjski premier Władimir Putin poparł pomysł otwarcia dla krajów sąsiednich żeglugi w Zalewie Kaliningradzkim, który stanowi część Zalewu Wiślanego.
- Uważam za celowe otwarcie żeglugi w zalewie dla państw sąsiednich: Polski i Litwy - stwierdził szef rządu w Moskwie na spotkaniu z kierownictwem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Pozytywna decyzja strony rosyjskiej umożliwi polskim i litewskim statkom wpływanie na teren Zalew Wiślany z morza. Jedyna droga wiedzie bowiem przez znajdującą się w Rosji Cieśninę Pilawską.
Podczas wizyty w Moskwie premiera Donalda Tuska, w lutym tego roku, premier Władimir Putin obiecał wznowienie żeglugi na Zalewie Wiślanym. Ponieważ wygasła polsko-rosyjska umowa o wykorzystaniu Zalewu, a nowej nie ma, statki nie mogą zawijać zatem do portu w Elblągu.
- Stąd też, aby w sposób właściwy i wyprzedzający przygotować się do prowadzenia odpraw granicznych należy dokonać oceny stopnia przygotowania obiektów i ich infrastruktury do realizowania funkcji, którym mają służyć – wskazał Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski.
Podczas poprzedniej kontroli terminala pasażerskiego przy ul. Portowej w Elblągu, która odbyła się w kwietniu, stwierdzono, że infrastruktura obiektu odpowiada zaleceniom ustanowionym przez Radę Unii Europejskiej. Stwierdzono, że obiekt jest przygotowany w taki sposób, że nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na właściwe przystosowanie i możliwość dokonywania odpraw granicznych. Terminal odpraw pasażerskich przy ul. Portowej 7 w Elblągu jest jedynym miejscem odpowiadającym przepisom, potrzebom i wymogom stawianym dla przejść granicznych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej w granicach portu w Elblągu. Po podpisaniu przez stronę rosyjską przygotowanego dokumentu w sprawie ruchu dwustronnego, wznowienie żeglugi na Zalewie Wiślanym może nastąpić natychmiast po ratyfikowaniu umowy.
Natomiast w porcie we Fromborku, którym zarządza Urząd Morski w Gdyni jest tymczasowy budynek, przeznaczony do odpraw pasażerów jednostek zawijających do tego portu w okresie przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
- Wznowienie ruchu na Zalewie Wiślanym spowoduje zainteresowanie armatorów utworzeniem połączeń linii pasażerskich przede wszystkim z portem we Fromborku, dlatego należy podjąć możliwie jak najszybciej kroki zmierzające do wybudowania infrastruktury portowej terminala pasażerskiego pozwalającej dokonywać odpraw granicznych zgodnie z wymogami UE – mówił wojewoda.
Frombork stanowi naturalną atrakcję turystyczną i cieszy się dużym zainteresowaniem obywateli państw Europy zachodniej, a przede wszystkim Niemiec, Austrii czy Szwajcarii.