Dzisiaj jest doskonała okazja ku temu, żeby to sprawdzić. Właśnie 15 lipca obchodzimy dzień bez telefonu komórkowego. Dzisiaj warto wyłączyć lub ściszyć swoje mobilne gadżety, które zdominowały nasze życie zawodowe oraz prywatne. Akcję kilka lat temu wymyślili internauci.
Telefon komórkowy coraz bardziej wkracza do naszego życia. Z roku na rok operatorzy oraz producenci telefonów wymyślają nowe zastosowania. Kiedyś telefon służył nam głównie do rozmów głosowych i wysyłania SMS-ów, dzisiaj pozwala na przesyłanie zdjęć, muzyki, wideo rozmowy, płacenie za zakupy, składanie elektronicznego podpisu czy oglądanie telewizji.
Z roku na rok powstają nowe pomysły na wykorzystanie telefonu (np. do mobilnego marketingu), ale przybywa także osób, które nie potrafią rozstać się z telefonem nawet na chwilę. Dlatego internauci wpadli na pomysł uwolnienia się od telefonu na 24 godziny - tak powstał Światowy dzień bez telefonu komórkowego, który obchodzony jest w połowie lipca.
Przypomnijmy, że telefon komórkowy ma już 36 lat. Dokładnie 3 kwietnia 1973 roku Motorola zaprezentowała pierwszy przenośny telefon, prototyp telefonu komórkowego, o nazwie DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage). Wtedy wykonano także pierwsze połączenie telefoniczne. Z kolei technologia GSM, (Global System for Mobile Communications), najszybciej rozprzestrzeniająca się technologia w historii ludzkości, ma już 22 lata.
W Polsce telefonia komórkowa pojawiła się raptem kilkanaście lat temu - 18 czerwca 1992 roku rozpoczęła firma Centertel. Natomiast pierwsze cyfrowe sieci komórkowe (Plus i Era) w Polsce rozpoczęły działalność jedenaście lat temu, w 1998 roku. Dużą popularność zdobyła dopiero kilka lat temu, gdy ceny komórkowych usług stały się bardziej przystępne dla masowego odbiorcy.
W Polsce w pierwszym kwartale 2009 roku z telefonów komórkowych korzystało prawie 43,953 mln użytkowników - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Najwięcej użytkowników posiada obecnie komórkowa sieć Plus.
Czy wyłączysz dzisiaj swój telefon komórkowy?