Ponad 300 tys. sadzonek różnych rodzajów drzew zasadzono od 2004 r. na 47 hektarach Modrzewiny. Dziś zasadzeniem „dębów przyjaźni” przez przedstawicieli 7 miast partnerskich Elbląga z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Szwecji, Danii i Francji oraz odsłonięciem pamiątkowego kamienia, zakończono zalesienie Lasu Komunalnego Modrzewina. Tym samym Elbląg wzbogacił się o drugi las miejski.
Uroczystość zbiegła się z obchodzonym dziś Dniem Ochrony Środowiska i trwającą od wczoraj w Elblągu, trzydniową, VI Międzynarodową Konferencją Miast Partnerskich, poświęconą proekologicznym działaniom samorządu. Na malowniczym terenie rozgraniczającym Modrzewinę Północ i Modrzewinę Południe, powstał świeży las mieszany. Las zlokalizowany jest opodal końcowego odcinka Alei Jana Pawła II. Dojechać do niego można polną drogą od strony ul. Kruczkowskiego.
Zalesienie Lasu Komunalnego Modrzewina wykonano w latach 2004-2005 ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miejskiego w Elblągu i Funduszu Leśnego.
- Do dziś na 47 hektarach zasadzono ponad 300 tys. sadzonek m.in. sosny, dębu, buku – mówi Andrzej Kosacki, inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.
W sąsiedztwie lasu planowana jest zabudowa mieszkalna. W przyszłości będzie to teren przeznaczony pod funkcje turystyczne, do którego wybudowana zostanie droga.
Ostatnią fazą sadzenia lasu na Modrzewinie była dzisiejsza uroczystość odsłonięcia kamienia z pamiątkową tablicą oraz zasadzenie 8 „dębów przyjaźni” przez przedstawicieli 7 miast partnerskich Elbląga: rosyjskiego Bałtijska i Kaliningradu, ukraińskiego Tarnopola, białoruskiego Nowogródka, szwedzkiego Ronneby, duńskiego Bornholmu, francuskiego Compiegne oraz oczywiście Elbląga. Elbląski dąb zasadził sam prezydent Henryk Słonina.
- Dziś jesteśmy świadkami narodzin nowego lasu – mówił podczas uroczystości Henryk Słonina.
Jeszcze kilkanaście lat temu teren Modrzewiny zajmował poligon wojskowy liczący 750 hektarów. Po 1990 r. miasto zaczęło się starać o przejęcie tego terenu i w końcu w 1998 r. doszło do przekazania Modrzewiny.
- Od chwili przejęcia Modrzewiny rozpoczęliśmy prace planistyczne, jak zagospodarować te tereny – opowiadał przedstawicielom miast partnerskich prezydent Słonina. - Po wizytach w różnych krajach zrodził się pomysł, by zrobić tu Elbląski Park Technologiczny. W pierwszym etapie wyznaczono 65 hektarów pod zakłady przemysłowe. Sercem EPT będzie Centrum Logistyczne, w którym powstać mają instytuty: ochrony środowiska, meblarski, metalurgiczny i informatyki stosowanej. Mamy nadzieję, że Centrum otworzymy już w przyszłym roku. Obok dzielnicy przemysłowej powstanie dzielnica mieszkaniowa. W pierwszym etapie jej budowy powstać ma tysiąc mieszkań.
Jak tam dojechać?
Heniek fajnie się bawisz za nasze pieniądze
Tia teraz sadzą drzewka a za 20 lat nowe władze będą chciały cos tam pobudować i nie będzie można bo jest las!;)
JAK NA DĘBY TO TROCHĘ GĘSTO POSADZONE I ZA ILEŚ LAT BĘDĄ SIĘ OBCIERAĆ PNIAKAMI. WIDAĆ MYŚLENIE URZĘDASÓW BOLI.
I JESZCZE TE RĘKAWICZKI NA ŁOPATACH BEEKA.
gęsto to prawda!!!
Od kiedy Elbląg ma miasto partnerskie na Bornholmie? Czyżbym coś przeoczył?