Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA postanowił o wprowadzeniu w życie nowej taryfy dla paliw gazowych z dniem 1 czerwca 2009 roku. Ponadto zarząd podjął uchwałę akceptując warunki dostaw gazu ziemnego do Polski, zawarte w umowie sprzedaży gazu ziemnego pomiędzy PGNiG a rosyjskim OOO Gazprom Export.
Nowa Taryfa zatwierdzona 7 maja 2009 roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zawiera m.in. ceny paliw gazowych, stawki opłat sieciowych oraz stawki opłat abonamentowych i dotyczy dostarczania paliw gazowych do
miejsca odbioru gazu przez odbiorców w oparciu o umowę kompleksową lub umowę sprzedaży paliwa gazowego, zawartą przed dniem wejścia w życie Taryfy, których realizacja wymaga zlecenia przez PGNiG SA transportu paliwa gazowego siecią przesyłową lub dystrybucyjną, lub korzystania z magazynów.
Zgodnie z nową taryfą dla paliw gazowych PGNiG łączne opłaty za dostarczanie gazu ziemnego dla największych odbiorców przemysłowych jak spółki chemiczne, rafinerie, huty szkła, spadną o 6,9 proc. Średni łączny spadek dla największych firm o 6,9 proc. wynika z tego, że opłata za gaz ziemny zmniejszy się o 8,8 proc., ale opłaty sieciowe
wzrosną o 19 proc.
-W efekcie, średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu dla odbiorców ulegnie obniżeniu o 3,3 % - czytamy w komunikacie Joanny Zakrzewskiej rzecznika prasowego PGNiG SA.
Taryfa będzie obowiązywała do 31 marca 2010 roku.
Umowa na dostawy gazu
Ponadto wczoraj, 12 maja zarząd zaakceptował umowę na dostawy gazu.
- Przedmiotem umowy jest dostawa gazu ziemnego w ilości 1,024 mld m3 wg PN (norm polskich) w okresie do 30 września 2009 roku. Dostawy gazu ziemnego będą realizowane przez punkty zdawczo-odbiorcze na granicy
polsko-ukraińskiej i/lub polsko-białoruskiej- informuje Joanna Zakrzewska.
Wartość umowy uzależniona jest od cen produktów ropopochodnych notowanych na rynkach światowych. Natomiast szacunkowa wartość umowy – przy obecnych cenach produktów ropopochodnych – wynosi ok. 300 mln USD (ok. 970 mln PLN).
Podpisanie umowy nastąpi po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej PGNiG S.A. oraz Ministra Skarbu Państwa.
Dzięki umowie z Gazpromem PGNiG SA będzie mogło wypełnić podziemne magazyny gazu na sezon jesienno-zimowy. Bez tej umowy byłoby to niemożliwe z powodu braku realizacji kontraktu przez spółkę RosUkrEnergo.