Podatnicy, których zeznanie podatkowe zawiera niewielkie błędy rachunkowe bądź też łożyli PIT-a po obowiązującym terminie popełnili wykroczenie i mogą być ukarani grzywną. Minimalna ustawowa kara grzywny wynosi 130 złotych. Z kolei podatnicy, którzy zataili swoje dochody bądź też podali w zeznaniu nieprawdę mogą otrzymać surowszą karę.
Wypełnienie zeznania rocznego za 2008 rok sprawiało podatnikom wiele problemów, a co za tym idzie popełniali oni błędy W zależności od wielkości błędu oraz jego skutków dla budżetu państwa organy podatkowe mogą ukarać podatnika.
Kar nie powinni się jednak obawiać podatnicy, którzy działali w dobrej wierze, a ich błędy nie są znaczące. Nawet błędy w obliczeniach, które są drobne nie doprowadzą do ukarania, bądź będzie to kara grzywny.
- Kara nakładana na podatnika uzależniona jest od wielu czynników. Za drobne błędy rachunkowe bądź niezłożenie zeznania w terminie nakłada się karę w postaci mandatu. Najmniejsza ustawowa kwota za wykroczenie wynosi 130 złotych – informuje Mirosława Perzanowska z komórki Karno-Skarbowej US w Elblągu.
Obawiać mogą się natomiast podatnicy, którzy świadomie ukrywają dochody, nie złożyli zeznania rocznego, zatajają prawdę, a ich działania powodują znaczne zaniżenie podatku, zatem społeczna szkodliwość ich czynu nie jest znikoma. Dla takich podatników kodeks karny skarbowy przewiduje bardzo wysokie kary grzywny, a nawet karę więzienia.
- Podatnicy, którzy zataili z zeznaniu większe kwoty, powyżej 6 tys. złotych (5*1276 złotych) popełnili już przestępstwo. Jeżeli postępowanie kontrolne wykaże, że podatnik zataił dochód zobowiązany jest początkowo do uregulowania kary grzywny oraz do uiszczenia zaległości publiczno – prawnej – wskazuje Mirosława Perzanowska. Jeżeli podatnik uchyli się od tego sprawa kierowana jest na drogę sądową.
MS.KŚ