- Chciałyśmy pokazać, że chorobę można wygrać. Że mimo, iż wskutek niej traci się włosy, traci się piersi nadal jest się piękną kobietą. Chciałyśmy też trafić do lekarzy, żeby im uświadomić, że rak piersi to nie jest przypadłość kobiet w średnim wieku– mówi Monika Podwysocka, bohaterka jednej z fotografii zaprezentowanej podczas wystawy pt. ”Niejedna z jedną”
Po mastektomii są matkami, żonami, kochankami…a przede wszystkim kobietami. W pełnym znaczeniu tego słowa. Mowa o amazonkach. Lecz na raka zachorować może każda z nas. I dlatego nie można zaniedbywać swoich piersi. Takie przesłanie ma wystawa pt. „Niejedna z jedną”, która wczoraj zainaugurowała Festiwal Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie?”. Wystawę można oglądać do 26 maja w CKiWM „Światowid”.
Fotografie wywarły mieszane uczucia. Oglądamy jak wygląda „to” miejsce po mastektomii. I co? Widzimy normalną bliznę. Tyle tylko, że to nie jest zwykła blizna. Ona przewraca świat kobiety do góry nogami. Przewartościowuje wszystko co było dotychczas.
Dlaczego powstała ta wystawa? Kobiety postanowiły przełamać milczenie na temat raka piersi wśród najmłodszych dziewczyn w ramach akcji zrobiły kalendarz pokolenia 30-letnich Amazonek, których wciąż przybywa. Najmłodsza kobieta amazonka na fotografii ma 22 lata.
- Fotografie powstały po to, żeby uświadomić młodym kobietom, że mogą zachorować na raka piersi. Pomysłodawczynią była Dorota Kiełka z Wrocławia, która wpadła na pomysł po swojej chorobie. Jest kontynuacją pierwszego kalendarza z 2005 roku - mówi Monika Podwysocka.
Monika jest jedną z kobiet, które zdecydowały się pokazać jak wygrały z rakiem.
- Te zdjęcia pomogły mi - przyznaje Monika Podwysocka - Myślę, że amazonki to są kobiety, które w pełni siebie akceptują. To jest tak, że po chorobie ma się zupełnie inne podejście do siebie. Kobiety patrzą na siebie bardziej łagodnie.
Amazonki uświadamiały kobietom jak ważne jest badanie piersi.
- Ta wystawa służy przede wszystkim temu, żeby przypomnieć wszystkim kobietom, że piersi są taki samym organem ciała jak nos, ucho czy żołądek – mówi Alicja Tomczyk, prezes elbląskich Amazonek - Należy je badać. Trzeba pamiętać, o tym że badania należy wykonywać w odpowiednim okresie. A to, że na fotografiach są kobiety młode to przypomina młodym kobietom, że ryzyko zachorowania na raka piersi jest już w młodym wieku. A te dziewczyny, które znajdują się na fotografiach są tego przykładem. O piersiach musimy myśleć już od samego początku kobiecości.
- Radzę wszystkim kobietom, żeby przynajmniej raz w roku robiły sobie badania cytologiczne i USG piersi. Nie trzeba się tego bać. Wiedza ratuje nam życie- zachęcała Monika Podwysocka.
Ci, którzy zobaczyli wystawę, z pewnością zastanowią się nad definicją kobiecości. Bo cóż to właściwie jest kobiecość?