Był znakomitym artystą, muzykiem, a przede wszystkim – człowiekiem. Kiedy przyszło mu się zmagać z chorobą wspierali go przyjaciele, znajomi i ludzie dobrej woli. Jednak mimo poprawy stanu zdrowia w ostatnich dniach, ostatecznie przegrał w walce z nowotworem. W sobotę, 4 kwietnia 2009, odszedł Janusz Jędrzejewski. Już jutro, 7 kwietnia o godz. 18:00 w Kawiarni Wyspa Skarbów odbędzie się spotkanie ku pamięci artysty.
„Tak sobie myślę, że każdy powinien po sobie zostawić jakiś ślad na Ziemi. Każdy winien tak żyć, ażeby odprysk jego zachowań pozostał ciepłym wspomnieniem w czyjejś pamięci" – pisał w marcu ubiegłego roku w felietonie. W ostatnim miesiącu życia artysty w walkę z jego chorobą włączyli się przyjaciele oraz mieszkańcy Elbląga, z którym od lat był związany. Na zorganizowanym koncercie charytatywnym wspólnie zebrali kwotę ok. 4000 zł. Pieniądze miały być wsparciem w leczeniu artysty. Niestety, nie udało się, Janusz Jędrzejewski odszedł.
"...moje miłości to Ludzie, Tatry i Muzyka, wszystko z dużej litery" – pisał o sobie na stronie internetowej Janusz Jędrzejewski, wybitny muzyk, kompozytor, aranżer, kontrabasista, pianista, gitarzysta, akordeonista, tekściarz i pedagog. I tak jak za życia bliska mu była sztuka, tak po jego śmierci wsparcie będą mogli uzyskać ci, których najlepiej rozumiał – osoby artystycznie uzdolnione.
Posłuży temu Fundusz im. Janusza Jędrzejewskiego, tworzony w ramach Fundacji Elbląg. Kwota zebrana podczas koncertu charytatywnego, na życzenie artysty, zostanie przekazana na ten cel. Wciąż można wspomagać budowanie pomnika pamięci Jędrzejewskiego. Na stronie Galerii Charytatywnej trwają aukcje opatrzone nazwiskiem artysty. Można także dokonywać wpłat na konto Fundacji Elbląg: Bank PeKaO S.A. 46 1240 1226 1111 0010 0478 1746, z dopiskiem: „Fundusz im. Janusza Jędrzejewskiego". Środki w całości trafią na kapitał żelazny budowanego Funduszu. Do jego uruchomienia niezbędna jest kwota minimum 10.000 zł.- informuje Jolanta Prokopowicz z Fundacji Elbląg.
Krótko o artyście...
Z Elblągiem Janusz Jędrzejewski związał się pod koniec lat 70-tych, aktywnie działając w obszarze kultury miasta. Realizował się również jako pedagog, tekściarz piosenkowy i poetycki, autor cyklicznych felietonów zamieszczanych w periodyku „Tydzień w Elblągu", zatytułowanych „...tak sobie myślę". Napisał m.in. hymn „Tu es Petrus", wykonany podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 roku w Elblągu, a następnie „Te Deum", na pamiątkę pierwszej rocznicy pobytu. O działalności Janusza Jędrzejewskiego przeczytać można na stronie januszjedrzejewski.com oraz w książce Waldemara Górskiego p.t. „Cantata Elbingensis – Twórczość chóralna Janusza Jędrzejewskiego i działalność kulturalna Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Cantata w Elblągu".
I tak jak pisał świętej pamięci ksiądz Jan Twardowski: ...Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą zostają po nich buty i telefon głuchy...".
Już jutro, 7 kwietnia o godz. 18:00 w Kawiarni Wyspa Skarbów (róg Stary Rynek/Garbary) odbędzie się spotkanie wspomnieniowe o zmarłym artyście. O zmarłym wspominać będą mi.n. Grażyna Jackiewicz, wieloletnia towarzyszka wypraw. Na spotkanie zapraszają Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów i kawiarni Wyspa Skarbów.
Msza Swięta żałobna odbędzie się we środę 8 kwietnia w kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Bema w Elblągu-godzina 14:00
Odszedł jeden z najlepszych ludzi jakich znałem,również mój mistrz i nauczyciel. Nie tylko wielki artysta, ale przede wszystkim dobry, szlachetny człowiek. Nigdy Pana nie zapomnę Panie Januszu.