Dzisiaj wchodzi w życie ustawa - prawo upadłościowe i gospodarcze. W myśl nowych przepisów osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może ogłosić upadłości w sytuacji, kiedy zadłużenie nastąpiło w skutek niezależnych od niej okoliczności i nie będzie ona w stanie regulować zobowiązań wobec wierzycieli. Efektem zgłoszenia upadłości jest wstrzymanie toczących się przeciwko konsumentowi postępowań egzekucyjnych. Z prawa do upadłości konsumenckiej można korzystać raz na dziesięć lat.
Dzięki nowym przepisom konsumenci, którzy popadną w stan niewypłacalności nie z własnej winy i ogłoszą upadłość, odzyskają zdolność kredytową.
Każda osoba, która jest niewypłacalna, spełnia obwarowane prawem kryteria i chce skorzystać z nowych przepisów musi złożyć do sądu, wniosek o upadłość. Niewypłacalność występuje wtedy, kiedy majątek dłużnika nie wystarczy na pokrycie zobowiązań wobec wierzycieli. W takiej sytuacji sąd wyznaczy 5-letni plan spłaty zobowiązań. W tym celu majątek dłużnika zostanie spieniężony. Ogłoszenia upadłości nie będą mogli domagać się wierzyciele, w tym także np. banki.
-Jeśli konsument posiada mieszkanie, zostanie ono sprzedane, a z uzyskanej kwoty sąd wydzieli część, która pozwoli na wynajem mieszkania przez okres 12 miesięcy. Pozostałe pieniądze będą przeznaczone na spłatę należności wierzycielom. Umorzenie pozostałych należności nastąpi dopiero wtedy, kiedy 5-letni plan spłaty należności zostanie zrealizowany – informuje Maciej Chmielowski z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Plan spłaty zadłużenia może być zmodyfikowany w momencie, kiedy sytuacja materialna dłużnika ulegnie poprawie na skutek otrzymania spadku bądź wygranej na loterii.
Nie zmieni się natomiast wysokość spłacanych rat, gdy sytuacja materialna dłużnika poprawi się na skutek zwiększenia jego wynagrodzenia – wskazuje Maciej Chmielowski. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy dłużnik nie będzie miał motywacji do pracy, gdyż całe jego wynagrodzenie będzie przeznaczane na spłatę należności – dodaje.
Ponadto na konsumenta, który zdecydował się skorzystać z nowych przepisów, w czasie obowiązywania 5-letniego planu spłaty zadłużenia, nakładane są pewne ograniczenia:
- niemożność zaciągania kredytów,
-niemożność dokonywania zakupów na raty, czy korzystania z karty kredytowej
-dodatkowo osoba, która ogłosiła upadłość jest zobowiązana do corocznego składania raportu o spłacie zadłużenia.