W minioną sobotę, 28 marca w Spółdzielczym Domu Kultury SM „Zakrzewo” po raz dziewiąty odbył się konkurs ortograficzny pod hasłem „Mistrz ortografii”. 27 uczestników pisało dyktando pt. „Żołnierskie śledztwo”.
W tym roku do pisania dyktanda przystąpiło 27 osób. Byli to uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące i emeryci.
Autorka dyktanda pt. „Żołnierskie śledztwo” pani Marzena Barsul, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 1 w Elblągu, postarała się o to, aby dyktando zawierało wiele zawiłości ortograficznych.
-Najwięcej problemów uczestnikom konkursu sprawiły następujące fragmenty tekstu: „Podejrzenie padło na ryżego żebraka, który wyróżniał się ohydnym medalionem na szyi z głową żmii. (…) Na grządce orchidei, tuż obok tui, leżała wykrzywiona łyżka podchorążego. Winowajcę znaleziono w pobliskiej spiżarni, okazał się nim chart, słynący w okolicy z obżarstwa oraz zamiłowania do dziko rosnących jeżyn i szczeżui” - informuje Anna Tomczak Kierownik SDK SM „Zakrzewo.
Ponadto wiele osób nie znało poprawnej pisowni następujących wyrazów:
pół-Meksykanin, merzyk, mistrz nicnierobienia.
Lista zwycięzców przedstawia się następująco:
I miejsce i tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII” zdobył Jan Chwalewski (specjalista ds. technicznych z Pabianic),
II miejsce – Michał Mirowski (kleryk z Elbląga),
III miejsce – Bogdan Siwoń (emerytowany nauczyciel jęz. angielskiego z Elbląga).
Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Malanowski, Violetta Wąsowicz, Ryszard Okupski, Sylwester Budzelewski, Katarzyna Bańska, Aleksandra Wąsowicz, Łukasz Mackiewicz i Kamila Woźniak.
Fundatorem nagród IX edycji turnieju ortograficznego była firma UNISOFT z GDYNI zajmująca się kompleksową komputeryzacją przedsiębiorstw. Mistrz ortografii otrzymał statuetkę oraz cyfrowy aparat fotograficzny, natomiast zwycięzcy II i III miejsca otrzymali książki pt. „Legendy i opowieści Elbląga i okolic”.
Nagrody książkowe dla osób wyróżnionych ufundował Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.
- Bardzo cieszymy się, że wśród nas wielu jest pasjonatów języka polskiego, zgłębiających na co dzień tajniki poprawnej pisowni, którzy gotowi są do podejmowania ortograficznych rywalizacji turniejowych – dodała Anna Tomczyk.
Byłem, pisałem, wyróżnienie otrzymałem. Fajna zabawa. =)