Zmiana czasu na czas letni podyktowana jest oszczędnością wynikającą z efektywniejszego wykorzystywania światła słonecznego. Zgodnie z tradycją zmiana ta następuje w ostatnią niedzielę marca, a więc w tym roku wypada 29 marca. Zegarki przestawiamy z godziny 2 na godzinę 3.
Zmiana czasu na letni powoduje, że wschód słońca jest o godzinę później. Dzięki temu jasno robi się np. o godzinie 6 zamiast o godzinie 5, a ciemność zapada o godzinie 20 zamiast o godzinie 19. Większość ludzi wstaje po godzinie 6 i kładzie się spać po godzinie 19 - w związku z tym przy zmianie czasu na letni przez krótszy okres czasu musimy palić światło. Ponadto zwiększa się bezpieczeństwo jazdy samochodem - jazda w ciemościach jest bardziej niebezpieczna od jazdy w świetle słonecznym
Zmiana czasu na letni ma również wady. Ludzkie organizmy mają problemy przy “przestawianiu się”. Natomiast sama operacja zmiany czasu jest skomplikowana dla firm kolejowych czy lotniczych, które dodatkowo ponoszą większe koszty.
Zmianę czasu - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem, które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europą zmianę czasu stosują m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni, jest Japonia.
przeciez krócej spimy!!
Tę zmianę uwielbiają wszystkie śpiochy? Chyba raczej ci którzy maja nocke!