W znowelizowanym kodeksie pracy miał znaleźć się zapis dotyczący obowiązkowej cytologii i mammografii. Elbląscy onkolodzy uważają, że lepiej jest skupić się na uświadamianiu kobiet, a także na efektywnym docieraniu do nich. Natomiast elbląskie amazonki twierdzą, że na takim etapie rozumienia potrzeby tego badania, na jakim obecnie są Polki, taki obowiązek jest koniecznością.
O wprowadzenie powszechnych badań profilaktycznych apelowali onkolodzy na czele z Minister Zdrowia. Na zapis nie zgadza się jednak Minister Pracy.
- Pomysł wprowadzenia obowiązku badań monograficznych jest bardzo dobry – mówi Alicja Tomczyk, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek – Życie jest ważniejsze niż niedomówienia.
Inną opinię na ten temat mają elbląscy onkolodzy.
- Badania profilaktyczne są ważne i należy je robić, ale nie w ramach badań okresowych. Przymusowe badanie nie jest metodą na skłonienie kobiet do wykonywania badań – wyjaśnia Iwona Ryniewicz-Zander, ordynator oddziału onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.- Czy kiedykolwiek przez przymus coś osiągnęliśmy?
Zdaniem lekarza onkologa Iwony Ryniewicz- Zander sposobem na zwiększenie ilości wykonywanych badań profilaktycznych jest uświadamianie kobietom, ich wagi. Ponadto lekarz Ryniewicz-Zander uważa, że powinny być organizowane akcje zdrowotne w zakładach pracy, podczas których lekarze badaliby pracownice.
- Kobiety nie przeżywałyby wtedy stresu związanego z rejestracją, oczekiwaniem na badanie i na wynik – uzasadnia onkolog – Osoba kompetentna przyjeżdżałaby do zakładu pracy i wszystko odbywałoby się na miejscu.
Alicja Tomczyk uważa, że badania profilaktyczne to za mało.
- Z doświadczenia wiem jak wygląda taka profilaktyka - mówi prezes Stowarzyszenia Elbląskich Amazonek – U kobiet wciąż panuje przekonanie, że gdy pójdą na badanie to lekarz na pewno znajdzie u nich chorobę. Boją się, ale jest to strach, który można przełamać właśnie obowiązkiem badania okresowego. Lepiej tak, niż czekać kilkanaście lat na zmianę mentalności kobiet i żeby w tym czasie niepotrzebnie one umierały.
- Kobiety z pewnością będą negatywnie odnosiły się do tego obowiązku. Jednak na tym etapie kultury zdrowia, rozumienia potrzeby badań profilaktycznych taki obowiązek jest koniecznością – dodaje Alicja Tomczyk.