Piątek, 29.11.2024, Imieniny: Blazej, Walter, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Pamiątki o elbląskim gazownictwie pilnie poszukiwane

24.03.2009, 14:14:23 Rozmiar tekstu: A A A
Pamiątki o elbląskim gazownictwie pilnie poszukiwane
Latarnia gazowa na Moście Niskim w Elblągu w kwietniu 1957 roku

W tym roku mija 150 lat od chwili uruchomienia gazowni w Elblągu. Do historii miasta przeszła data 28 listopada 1859 roku, kiedy to po raz pierwszy zapaliły się przyłączone do sieci lampy gazowe oświetlające główne place i ulice Elbląga. Jubileuszowy rok 2009 będzie wyjątkowym. Planowane jest m.in. otwarcie wystawy archiwalnych zdjęć, pocztówek, eksponatów i innych pamiątek związanych z elbląskim gazownictwem. Aby jednak mogło do niej dojść, Rejon Dystrybucji Gazu w Elblągu prosi mieszkańców regionu elbląskiego o odszukanie i udostępnienie pamiątek związanych z historią gazownictwa na ziemi elbląskiej.

Wystawa nosić będzie nazwę „150 lat gazownictwa na ziemi elbląskiej”.
- Planujemy ją zorganizować w naszej siedzibie jako wydarzenie towarzyszące tegorocznym obchodom jubileuszu – 150 lecia gazowni w Elblągu. Zbiory elbląskiej gazowni są nieliczne, dlatego postanowiliśmy poprosić mieszkańców o pomoc. Każdy kto posiada ciekawe pamiątki i chciałby je wyeksponować na forum publicznym proszony jest o kontakt do Rejonu Dystrybucji Gazu w Elblągu pod nr. telefonu 055/2499800 lub na adres e-mail: eksploatacja.elblag@gdansk.psgaz.pl – apeluje do elblążan Katarzyna Wróblewicz, Rzecznik Prasowy Pomorskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o.

To jednak nie koniec jubileuszowych wydarzeń. W maju odbędzie się konferencja „Wykorzystanie gazu ziemnego w elektroenergetyce  i ciepłownictwie”, zorganizowane będą konkursy dla dzieci i młodzieży dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych, kampanie edukacyjno- informacyjne.
- Główne uroczystości jubileuszowe planowane są pod koniec roku – zapowiada Katarzyna Wróblewicz. - Wspomnianą wyżej wystawę planujemy zorganizować jak tylko pozyskamy ciekawe materiały, które już zbieramy.

Dzieje gazownictwa w Elblągu sięgają roku 1859.  W kwietniu rozpoczęła się budowa obiektów gazowni, jesienią została położona sieć gazowa, aby w uroczysty wieczór 28 listopada 1859 roku, który stał się przełomem i świętem w historii Elbląga, po raz pierwszy zapaliły się przyłączone do sieci lampy gazowe oświetlające główne place i ulice miasta. Gazowe latarnie uliczne miały charakterystyczną konstrukcję i nadawały Elblągowi wielkomiejski charakter. Latarnie gazowe funkcjonowały jeszcze długo po wojnie i w czasach polskich obsługiwał je miejski latarnik.

- W 2006 roku, nawiązując do najstarszych tradycji gazownictwa polskiego, Pomorska Spółka Gazownictwa przywróciła do życia jedyną zachowaną zabytkową latarnię gazowa przy Placu Konstytucji – przypomina Katarzyna Wróblewicz, Rzecznik Prasowy Pomorskiej Spółki Gazownictwa. - Zarówno 150 lat temu jak i obecnie gazownictwo jest symbolem cywilizacyjnego postępu i lepszych standardów życia mieszkańców.

Druga zachowana latarnia gazowa, jeszcze do początku 2008 r. stała na wysepce przy ulicy Sienkiewicza i Górnośląskiej. W kwietniu ubiegłego roku, ze względu na zły stan i planowaną przebudowę ulicy, została jednak zdemontowana przez Rejon Gazowniczy w Elblągu. Miała zostać poddana renowacji, podobnie jak lampa przy Placu Konstytucji. Urząd Miejski planował, że po remoncie latarnia zostanie ustawiona w nowym miejscu. Pod uwagę brane było m.in. Stare Miasto. Pisaliśmy o tym w artykule „Historyczna latarnia odzyska dawny blask”. Dziś już wiadomo, że do tego nie dojdzie.
- Ta lampa absolutnie nie nadaje się do renowacji. Była skorodowana i zniszczona. To był zwyczajny słup i nie miał w sobie nic zabytkowego, dlatego ze względu na jego stan nie będziemy prowadzić renowacji – przyznaje zapytana przez nas Katarzyna Wróblewicz.

Dziś spadkobiercami 150 letniej tradycji gazownictwa na ziemi elbląskiej są dwie mieszczące się przy ul. Czerniakowskiej w Elblągu firmy: Rejon Dystrybucji Gazu w Elblągu wchodzący w skład Pomorskiej Spółki Gazownictwa oraz Biuro Obsługi Klienta należące do PGNiG SA. Od 2007 roku te dwa przedsiębiorstwa są niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Pomorska Spółka Gazownictwa zajmuje się transportem gazu, rozwojem i konserwacją sieci gazowej, natomiast PGNiG SA – sprzedażą gazu i obsługą klientów.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Historyk
    Środa, 25.03

    Myślę, że radny W..... powinien zażądać zdecydowanego odcięcia się od niemieckiej tradycji. Gaz w Elblągu jest polski!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.034049987793