Do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już trzeba pomyśleć o tych, którzy w tym czasie najbardziej potrzebują ciepła i radości, o dzieciach z ubogich rodzin. Zachęcamy do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Szlachetna Paczka”. W ciągu poprzednich 7 lat do akcji włączyło się 400 szkół w całej Polsce.
„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja społeczna, organizowana od 7 lat przez Stowarzyszenie Wiosna. Do niedawna akcja była znana jako „Świąteczna Paczka”. Tak naprawdę Paczka zawsze była szlachetna, bo tacy właśnie są ludzie, którzy ją tworzą: wolontariusze i darczyńcy. Jej celem jest przekazanie wigilijnej pomocy dla najuboższych rodzin z całej Polski. W ciągu 7 lat pomoc o łącznej wartości 3 055 500 zł, dostało w niej 35,5 tys. osób. - Tego sukcesu nie osiągnęlibyśmy bez znacznego zaangażowania parafii – tylko w ubiegłym roku dzięki współpracy z księżmi i parafianami paczki trafiły do 398 potrzebujących rodzin – mówią organizatorzy akcji.
W Polsce ok. 4,5 mln osób żyje na skraju ubóstwa. Co czwarte polskie dziecko wychowuje się w biedzie. Przy tej skali problemu pomoc musi być skuteczna i celowa.
- Co roku przed Bożym Narodzeniem nasi wolontariusze zbierają szczegółowe informacje o potrzebach ubogich osób ze swego środowiska. Dane te umieszczamy później w anonimowej internetowej bazie na stronie http://wiosna.org.pl/szlachetnapaczka/pl/. W oparciu o nią szukamy osób, które chciałyby odpowiedzieć na konkretne potrzeby, robiąc dla kogoś paczkę na święta – informują pomysłodawcy akcji.
Darczyńcami stają się całe grupy społeczne: rodziny, uczniowie w klasach, wspólnoty parafialne, pracownicy firm. Przygotowane przez nich paczki dostarczane są do lokalnych magazynów, skąd wolontariusze rozwożą je do potrzebujących.
Szkoły od początku istnienia „Paczki” są ważnym partnerem akcji. „Szlachetna Paczka” to pomoc lokalna, organizowana w miejscowych społecznościach, co gwarantuje jej racjonalność i skuteczność. Nauczyciele i wychowawcy dysponują ogromną wiedzą na temat sytuacji rodzinnej i materialnej swoich uczniów, dlatego są wiarygodnym źródłem informacji o potrzebujących. Z drugiej strony „Paczka” jest dla szkół znakomitym narzędziem nauczania społecznej wrażliwości, chętnie włączanym do programów wychowawczych.
Organizatorzy akcji zachęcają szkoły do stworzenia sztabu „Szlachetna Paczka” w swoich placówkach. Wystarczy jedna chętna osoba, która zostanie liderem zespołu wolontariuszy. Każdy sztab składa się z 10 osób i organizuje pomoc dla 30 rodzin. Zadaniem lidera jest pozyskanie wolontariuszy do udziału w akcji, koordynacja pracy sztabu oraz nadzór nad zachowaniem standardów akcji na swoim terenie. Przez cały czas trwania akcji liderów wspiera Koordynator Regionalny i Rada Regionu w danym województwie.
Szczegóły na: http://wiosna.org.pl/szlachetnapaczka/pl/
juz od 1 grudnia będzie otwarta baza .