W Ostródzie i Miłomłynie odbył się wyjazd studyjny senatorów z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Rozmawiano także o problemach bliskich Elblągowi, w tym o rewitalizacji Kanału Elbląskiego.
Inicjatorem tego spotkania był senator Stanisław Gorczyca. W wizycie wzięli udział senatorowie: Jadwiga Rotnicka, Przemysław Błaszczyk, Jerzy Chróścikowski – przewodniczący komisji, Stanisław Gorczyca, Andrzej Grzyb, Zdzisław Pupa i Grzegorz Wojciechowski.
W hotelu Miłomłyn miały miejsce prezentacje, które dotyczyły stanu dróg wodnych na Warmii i Mazurach. Poruszona została także tematyka zagospodarowania Kanału Elbląskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu – wicemarszałek Jarosław Słoma oraz burmistrzowie, wójtowie i starostowie z warmińsko-mazurskich miejscowości.
Jan Wróblewski wicedyrektor RZGW Gdańsk mówił o bieżącej eksploatacji i problemach na Kanale Elbląskim. Jak podkreślił dyrektor istotnym problemem jest duża awaryjność poszczególnych elementów i mechanizmów ponad 150-letnich pochylni. Kolejnym problemem jest konieczność cyklicznego odmulania dolnych i górnych stanowisk pochylni oraz stałe zamulanie szlaku żeglownego wynikające min. ze złego stanu technicznego umocnień brzegowych.
Dyrektor Wróblewski poruszył także kwestię realizacji projektu „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki”. Orientacyjny koszt całkowity projektu wynosi 95 mln zł, z czego 57 mln stanowi szacunkowa kwota dofinansowania, a 38 mln jest założoną szacunkową kwotą na zabezpieczenie wkładu własnego (współfinansowaną z budżetu Państwa). Celem projektu jest przede wszystkim poprawa warunków żeglugowych, bezpieczeństwa użytkowników oraz poprawa funkcjonalności na Kanale.
- Istnieje jednak poważne zagrożenie przygotowania tego projektu. Jest to zakaz wydatkowania przez państwowe jednostki budżetowe m.in. RZGW środków zapisanych w budżecie na rok 2008 z końcówkami „8” i „9”, na poczet wydatków ponoszonych przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektów z Unii Europejskiej.
Zakaz ten uniemożliwia RZGW Gdańsk uruchomienie środków przyznanych na 2008 rok, celem przygotowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku– poinformował dyrektor Jan Wróblewski. – Czas zaplanowany na przygotowanie projektu i realne możliwości jego zrealizowania ulegają skróceniu. Istnieje groźba, że projekt może nie utrzymać się na liście indykatywnej ze względu na brak postępu w jego przygotowaniu do złożenia w zaplanowanym terminie, pod koniec 2010 r. wniosku o dofinansowanie.
Senatorowie zadeklarowali pomoc w rozmowach z Ministerstwami: Środowiska i Finansów.