Pokazy musztry i walk rzymskich legionistów, sceny z targu niewolników, specjalne stanowisko kupieckie, to tylko część atrakcji, jakie przyniesie wizyta grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax, zajmującej się odtwarzaniem kultury materialnej i militarnej Imperium Rzymskiego z czasów I wieku naszej ery. Grupa, która przybędzie do Elbląga w nadchodzącą sobotę, rozbije na terenie Muzeum Archeologiczno-Historycznego obóz rzymski. Początek imprezy o godz. 10.
W sobotę, 20 września, przeniesiemy się w czasy, kiedy z naszych okolic wiódł do Rzymu słynny szlak bursztynowy, a jantar był jednym z cenniejszych surowców do wyrobu biżuterii.
Spotkanie z historią rozpocznie wykład archeologa Grzegorza Stasiełowicza o kulturze Gotów. Będzie on wprowadzeniem do tematyki szlaku bursztynowego i wyjaśni, dlaczego przed wiekami na naszych ziemiach pojawili się Rzymianie. Wykład odbędzie się w budynku Gimnazjum o godz. 10. Tam też można bliżej poznać pamiątki po kulturze wielbarskiej, zgromadzone na wystawie „Historia Gocka”. Tuż po zakończeniu wykładu spotkamy się z Rzymianami, którzy przybyli, by kupić bursztyn od Gotów.
Główną atrakcją sobotniego dnia będzie wizyta grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax. Na terenie muzeum w godz. 11-17 powstanie obóz rzymski. Goście zaprezentują elementy musztry i walk legionistów. Można będzie zobaczyć i przymierzyć ekwipunek legionisty, a nawet samemu spróbować ciężkiego treningu zbrojnego Rzymianina. Odegrane też zostaną sceny z targu niewolników. I w tej rekonstrukcji będzie mogła wziąć udział publiczność. Handlarz niewolników powie nam, biorąc pod uwagę dzisiejsze wykształcenie i zawód, gdzie trafilibyśmy w hierarchii antycznego Rzymu. W obozie znajdą się też liczne przykłady życia codziennego i specjalne stanowisko kupieckie. Znajdziemy tam wyroby ze szkła, ceramikę użytkową, starożytne przybory szkolne i miernicze, jak też ówczesne urządzenia techniczne, przedmioty do higieny osobistej i prac domowych. Nie zabraknie też całej gamy ozdób, jakich używały urodziwe Rzymianki. Całości dopełnią pokazy starożytnych technik artystycznych i galeria malarstwa, charakterystycznego dla Rzymu z początku naszej ery.
Jednocześnie, w domu wikingów na dziedzińcu muzeum, będzie można zapoznać się z grami, jakimi przed laty zabawiano się w wolnym czasie. Wiele z takich gier, które udało się odtworzyć, dzięki realizowanemu w elbląskim muzeum projektowi „Podróżnicy w czasie:gry i zabawy” zaprezentuje Piotr Adamczyk. Będzie to jednocześnie wstęp do spotkań otwartych z dawnymi grami, które organizowane będą każdego miesiąca, do końca 2008 roku.
Sobotnia impreza organizowana jest w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska jest jednym z 49 krajów, uczestniczących w tej olbrzymiej akcji, której celem jest upowszechnianie narodowej i regionalnej kultury, jako części kultury europejskiej. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają pod hasłem "Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny".