W dniach 14-15 października 2004 r. w Elblągu odbędzie się międzynarodowa konferencja Forum Przyjaznego Sąsiedztwa. Jej celem będzie zawiązanie ściślejszej współpracy pomiędzy województwami warmińsko-mazurskim i pomorskim a Obwodem Kaliningradzkim i Litwą.
Konferencja jest wynikiem działania programu, który na początku bieżącego roku rozpoczęła Wspólnota Kulturowa “Borussia” wraz z Fundacją Batorego, a do którego przyłączyło się Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Przyjedzie na nią 320 gości z Rosji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Polski. Zadaniem programu Forum Przyjaznego Sąsiedztwa jest rozwijanie dobrej współpracy transgranicznej w trzech sektorach – samorządowym, pozarządowym i biznesowym.
Jesteśmy “skazani” na dobre partnerstwo przez to, że jesteśmy przy granicy – mówi Dariusz Ignatowicz z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Do tej pory okręg był nieco zaniedbany. Teraz wszyscy chcemy to naprawić, nawiązując bliższą współpracę. Konferencja będzie podzielona na kilka grup warsztatowych. Każda z grup będzie dotyczyła czego innego, a wynikiem ich rozmów ma być wypracowanie jak najlepszych sposobów porozumiewania się. W trakcie spotkania odbędzie się prezentacja działań 5-10 organizacji pozarządowych, instytucji i biznesu. Efektem końcowym ma być przyjęcie wspólnej Deklaracji.
Przy organizacji Konferencji bierze udział wielu wolontariuszy. - mówi Dariusz Ignatowicz – Jest to głównie młodzież ucząca się w gimnazjach, szkołach średnich oraz studenci. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za pomoc, bez której zorganizowanie tego wszystkiego byłoby niezwykle trudne. Na dwa dni trwania konferencji organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program. Pierwszy dzień to m.in. Spektakl “Wieża Babel” przygotowany przez dzieci ze szkoły podstawowej nr 25 w Elblągu i nr 23 w Kaliningradzie, dyskusja stron polskiej i rosyjskiej na temat możliwości dostępu do Zalewu Wiślanego. Całość uzupełnią warsztaty na wiele tematów dotyczących współpracy międzynarodowej. Wieczorem odbędzie się projekcja filmów archiwalnych ze zbiorów Telewizji Elbląskiej. Drugi dzień konferencji to prezentacja wyników prac grup roboczych, panel dyskusyjny na temat współpracy transgranicznej w warunkach rozszerzonej Unii Europejskiej. Całość zakończy przyjęcie wspólnej Deklaracji Forum Przyjaznego Sąsiedztwa.
Cieszy udział w Konferencji przedstawicieli Ukrainy, o której mówi się, że coraz bardziej oddala się od modelu państwa demokratycznego. Trzeci sektor działa na Ukrainie. Mają tam nawet swój samorząd organizacji młodzieżowych. Ale na organizacje typu elbląski ESWIP jest chyba jeszcze za wcześnie. Administracja państwowa dba o to, by o organizacjach trzeciego sektora nie było zbyt głośno – dodaje D. Ignatowicz.
Wszystkie strony mają nadzieje, że tego typu Konferencje będą odbywały się znacznie częściej.
Bardzo ciekawie napisany artykuł:) Sądze, ze autor ma wiele do piedzenia i czekam na dalsze artykuły tegoz autora własnie.
nie no za długi ;-) nie doczytałem do końca pomimo ze chwalisz ;p