W minioną sobotę w sklepie „GameOx” odbył się drugi elbląski turniej najpopularniejszej na świecie karcianej gry kolekcjonerskiej, utrzymanej w klimacie fantasy - Magic: The Gathering.
Do turnieju zgłosiło się w sumie ośmiu uczestników, z których zwycięzcą został Piotr Orzechowski. Podczas turnieju sędziował Radosław „Bombay” Marszelewski.
Uczestnicy musieli zmierzyć się w jednej z najtrudniejszych odmian tej gry - "booster draft". Każdy z nich do dyspozycji miał jedynie zestaw kart bezpośrednio zakupionych w sklepie, na które składały się trzy „boostery” (jedno opakowanie, które zawiera 15 kart). Na podstawie nowych kart (45 kart), gracze musieli złożyć swoje talie i grać tylko tymi, które otrzymali podczas turnieju. W sumie każdy uczestnik miał ok. 15 minut na wybranie kart i 20 minut na złożenie talii. Dopiero wówczas gracze rozpoczynali rundę turniejową, która trwała 40 minut (w sumie 3 rundy).
Na zakończenie, ze wszystkich zakupionych boosterów wybrano 24 najrzadsze karty, a następnie, rozpoczynając od zwycięzcy, poprzez kolejne miejsca, każdy z uczestników po kolei wybierał dla siebie po jednej wybranej karcie, aż do ich wyczerpania.
A oto, jak przedstawiały się poszczególne miejsca:
1 Orzechowski Piotr
2 Barnecki Dawid
3 Kowalczyk Marcin
4 Pacewski Michał
5 Stachula Daniel
6 Trzciński Patryk
7 Mirosław Patryk
8 Bierzynski Łukasz
Magic: the Gathering (w skrócie M:tG) jest najstarszą, i zdaniem wielu graczy, najlepszą, a także niewątpliwie najpopularniejszą Kolekcjonerską Grą Karcianą (Collectible Card Game - CCG). Ideą przyświecającą twórcy Gatheringu (Richardowi Garfieldowi) było stworzenie gry karcianej, która mając banalne przepisy, mieszczące się na jednej kartce, zarazem byłaby urozmaicona i ciekawa dzięki dodatkowym zasadom, umieszczonym na kartach i kart tych dotyczących. Wielki potencjał (w tym również komercyjny) takiej idei dostrzegła nieznana i mała wtedy firma, Wizards of the Coast. Formę sprzedaży (w zapakowanych paczuszkach z losowym doborem kart) zapożyczono od kolekcjonerskich kart z baseballistami, i po kilku miesiącach, w drugiej połowie 1993 roku, wypuszczono na rynek pierwszą edycję.
Obecnie M:TG ma rzesze zwolenników na całym świecie. Również w Polsce istnieje pokaźne grono miłośników tej karcianki (szacuje się, że jest ich ok. 15 000, z czego ponad 1 600 należy do DCI – światowej federacji zrzeszającej graczy). Organizowane są turnieje, nieraz z wysokimi nagrodami pieniężnymi dla zwycięzców (dla przykładu – zwycięzca Mistrzostw Świata otrzymuje 40 000 USD, a Mistrzostw Polski 1 500 PLN nagrody). Turnieje przeprowadzane są w wielu różnych formatach gry, które zabraniają używania niektórych kart lub ich określonych edycji. Najpopularniejszymi w Polsce formatami "constructed" (gra własną talią) są "Extended" ("Type 1.X"), w którym rozgrywana jest większość turniejów oraz "Standard" ("Type 2"), w którym rozgrywane są mistrzostwa kraju i świata.
Oprócz turniejów "constructed" odbywają się także atrakcyjne, ale i bardziej skomplikowane i trudniejsze turnieje "limited", polegające na graniu talią skonstruowaną na samym turnieju. Najpopularniejsze formaty "limited" to "booster draft" (najtrudniejszy, jest również częścią Mistrzostw Polski) oraz "sealed deck", najczęściej grany z okazji ukazywania się nowych edycji lub turniejów kwalifikujących na profesjonalny cykl Pro Tour.
Karty wydawane są w wielu różnych językach świata. Najliczniejsze są te w języku angielskim, ale w Magic:The Gathering można grać także kartami wydanymi po: niemiecku, francusku, hiszpańsku, portugalsku, włosku, chińsku, japońsku, koreańsku, a od 2005 roku także po rosyjsku. Istnieją także karty w innych językach, nawet z tekstem po łacinie, wydawane w małych nakładach i ze specjalnych okazji.
Zwiększoną wartość kolekcjonerską mają karty z metalicznym połyskiem, tzw. foil oraz specjalne, promocyjne wersje kart, będące bonusem za udział w turniejach (tzw. promo) bądź gratyfikacją za ich sędziowanie (tzw. folie DCI). Podobnie jak w filatelistyce, wartość kolekcjonerską karty zwiększa jej błędne wydrukowanie lub przycięcie.
Po rozpadzie istniejącego niegdyś Elbląskiego Klubu Fantastyki „Fremen”, jedyną pozostającą na tym polu formą aktywności jest aktualnie SPOFIT – internetowe forum „fantastów” z Elbląga i okolic. Mieszczący się na Starym Rynku sklep „GameOx”, to obecnie jedyne stałe miejsce spotkań elbląskich miłośników fantastyki. Każdy wielbiciel fantasy może w godzinach otwarcia sklepu przyjść i zagrać w swoją ulubioną grę. Do dyspozycji graczy udostępnione są specjalne stoły do gry. Obecnie przygotowywany jest także kącik do sesji gier RPG.
Oprócz swojej działalności sklep zajmuje się m.in. organizacją turniejów różnorodnych gier karcianych i bitewnych, a także pokazami i nauką w tym zakresie.
szkoda ze niema więcej zdjęć, na powyższym widnieje Bierzyński Łukasz i Barnecki Dawid który zajał drugie miejsce co jest dużym sukcesem zważając na to iż jest to jego pierwszy turniej. Życzę wszystkim dalszych sukcesów i mam nadzieję iż wkrótce spotkamy się na kolejnym turnieju p.s. szkoda że Bombay niegrałeś