Betlejemskie Światło Pokoju niesione harcerską sztafetą przez całą Polskę przybyło do Elbląga. Jutro o godz. 10 w Katedrze nastąpi jego uroczyste przekazanie elblążanom.
Elbląscy harcerze przywieźli Betlejemskie Światełko Pokoju z Olsztyna. Na jutrzejszą uroczystość jego przekazania, organizowaną wspólnie przez harcerzy i biskupa elbląskiego oraz Caritas Diecezji Elbląskiej, zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji oraz wszyscy elblążanie. Światełko dotrze także do cierpiących i potrzebujących.
Tym, którzy nie będą mogli przyjść przedpołudniem do Katedry, harcerze będą przekazywać światło także podczas Świątecznych Spotkań Elblążan, na Starym Rynku, w piątek (21 grudnia) od godz. 16 do 19 oraz w sobotę (22 grudnia) od godz. 14 do 17.
Betlejemskie Światło Pokoju, przywiezione przez skautów słowackich, przekroczyło granicę Polski w niedzielę 16 grudnia o godz. 10. Na Łysej Polanie w Tatrach odebrali je harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją wędrówkę po kraju. Przekazywane z rąk do rąk przez harcerki i harcerzy dotrze do wszystkich potrzebujących, do rodzin, szkół, szpitali, kościołów, mediów. Podobnie, jak w latach ubiegłych, zostało przekazane Prezydentowi RP, Premierowi, Marszałkom Sejmu i Senatu oraz do wielu urzędów, instytucji i innych przyjaciół harcerstwa.
Zgodnie z zasadą skautowej sztafety, Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest przez ZHP skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji.
Betlejemskie Światło Pokoju przybywa do Polski po raz siedemnasty. Z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem skauci austriaccy przewożą je do Katedry Wiedeńskiej, skąd odbierają je skauci z pobliskich krajów i przekazują swoim sąsiadom tak, by płomień otoczył całą Europę. Przesłanie, które towarzyszy w tym roku wędrówce Światła, brzmi: „Stawiajmy wyzwania – świećmy przykładem”. Tegoroczne Światło Betlejemskie będzie dla nas – harcerzy, zobowiązaniem do stawiania wyzwań sobie samej, sobie samemu. Bo to właśnie jest sensem harcerskiej drogi. Harcerze poprzez wyzwania chcą realizować swoje marzenia – nawet te najbardziej śmiałe. A tym samym szukać swojej własnej, indywidualnej drogi do pełni człowieczeństwa, a wraz nim służby Bogu, bliźnim i Polsce.
Fot. Adam Wołosz