Kilkuset uczniów szkół gimnazjalnych, licealistów i studentów wzięło udział w kolejnym spotkaniu edukacyjnym z cyklu "Lekcja Historii", poświęconemu ofiarom stanu wojennego. Wykład poprowadziła Justyna Skowronek z Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk.
Prelekcję dotyczącą tragicznych przypadków śmiertelnych, do jakich doszło w czasie trwania stanu wojennego w Polsce, wzbogaciła prezentacja multimedialna przedstawiającą sylwetki części z 56 ofiar z okresu stanu wojennego, jak i okresu późniejszego, w tym trzech księży zamordowanych w 1989 r.
- Podczas dzisiejszego spotkania chciałam pokazać młodym ludziom przykłady osób, które straciły życie w czasie trwania okresu wojennego - mówi Justyna Skowronek z Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk. Represje i prześladowania, tak naprawdę, trwały do roku 1989 r. W tym czasie odnotowano wiele przypadków ludzi, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Dopiero w 1991 r. komisja sejmowa, której przewodniczył Jan Rokita, sporządziła raport, w którym domagano się dokładnego wyjaśnienia 118 przypadków śmiertelnych. Raport wykazał, że wiele śledztw przeprowadzonych zostało albo źle, albo tendencyjnie. Na zaprezentowanych zdjęciach przedstawiliśmy sylwetki osób, które odnaleźliśmy w archiwach IPN-u.
Wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego otworzyło nowy rozdział w dziejach komunistycznego terroru w Polsce. Blisko dziesięć tysięcy osób internowano, tysiące aresztowano i skazano na kary sięgające 10 lat więzienia. Znacznie większa jest liczba zwolnionych z pracy, inwigilowanych i szykanowanych. Stan wojenny ośmielił funkcjonariuszy aparatu represji do stosowania stalinowskich metod. Liczba osób, które straciły zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa lub demonstracji ulicznych pozostaje nieznana. Represje te nie ustały wraz z formalnym zniesieniem stanu wojennego 22 lipca 1983 r.
Spotkanie edukacyjne „Ofiary stanu wojennego” to kolejna lekcja historii zrealizowana wspólnie przez CKiWM Światowid i IPN Gdańsk w ramach projektu „Z historią na Ty”.