Ostatniego dnia listopada, podczas dużej konferencji w ministerstwie gospodarki, swoją promocyjną premierę miał Elbląski Park Technologiczny. To dopiero początek, rozłożonej na najbliższe lata kampanii, której celem będzie ogólnopolski rozgłos i przyciągnięcie potencjalnych inwestorów.
Elbląska inwestycja zaprezentowana została 30 listopada w Warszawie, w czasie konferencji na temat „Efektów działalności i oferty infrastruktury proinnowacyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce”. Podczas spotkania inwestorom przedstawione zostały oferty 11 Parków Przemysłowych, 2 Parków Technologicznych oraz Inkubatora Technologicznego. Wśród nich zaprezentowano koncepcję budowy Elbląskiego Parku Technologicznego.
– Na konferencji stworzyliśmy profesjonalne stoisko promocyjne. Choć nasz Park jeszcze nie powstał, to chcieliśmy by już o nas mówiono – mówi Rafał Kućmański, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych elbląskiego magistratu. – Dzięki temu nabraliśmy trochę doświadczenia i nałapaliśmy kontaktów biznesowych. Są już tego pierwsze efekty. W pierwszym kwartale 2008 r. tworzyć się będzie forum parków, do którego i my będziemy należeć.
Podczas konferencji w stolicy, zaprezentowano m.in. sześciominutowy film promocyjny przedstawiający Elbląg i Elbląski Park Technologiczny. Każdy chętny może go obejrzeć, wchodząc na stronę internetową Urzędu Miejskiego lub klikając tutaj. – Jest to już druga wersja filmu. Pierwszy powstał w czerwcu i już się zdezaktualizował – przyznaje Agnieszka Staszewska, naczelnik Biura Promocji Miasta. – Niedługo powstanie kolejna wersja. Wszystko to związane jest z kampanią promocyjną EPT. W 2008 r. będzie to kampania spokojna. Będziemy chcieli dotrzeć do możliwie wszystkich. W 2009 r. zaostrzymy ją i będzie ona prowadzona m.in. w mediach, zarówno tych lokalnych jak i ogólnopolskich.
Elbląski Park Technologiczny (EPT) powstanie na powierzchni ok. 67,7 ha w północnej części miasta w obszarze Modrzewiny, będącej jedną z najbardziej atrakcyjnych części miasta. Obszar Parku został podzielony na 6 subparków, w których lokowane będą różne moduły technologiczne z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą. Wydzielono również teren o pow. ok. 36 ha pod potrzeby sportu i rekreacji, w tym pod pole golfowe.
EPT stanowi pomost pomiędzy nauką a gospodarką, poprzez koncentrację podmiotów obu sfer i umożliwienie rozwoju współpracy pomiędzy nimi. Podstawowym zadaniem Parku jest stworzenie sprzyjających warunków do podejmowania działalności gospodarczej, inwestycyjnej i badawczej. EPT ma zapewnić przedsiębiorcom możliwość dzierżawy wolnych obszarów i powierzchni biurowych, korzystanie z infrastruktury oraz profesjonalnych usług doradczych, transfer technologii, a także pomoc w pozyskaniu środków finansowych, w tym funduszy unijnych.
Sercem Elbląskiego Parku Technologicznego będzie Centrum Logistyczne – wielofunkcyjny, czterokondygnacyjny budynek o pow. ok. 4.870 m kw., w którym znajdą się pomieszczenia biurowe, laboratoria, sale konferencyjne, sale biznesowe dla przedsiębiorców wraz z zapleczem technicznym. W jego strukturze działać będą instytucje naukowe i badawcze, instytucje sektora publicznego, finansowego, otoczenia logistycznego, a także podmioty świadczące usługi w zakresie handlu, gastronomii, sportu i rekreacji. Centrum zajmowało się będzie kompleksową obsługą inwestorów prowadzących działalność w Parku. Wachlarz usług świadczonych przez nie obejmować będzie m.in. księgowość, transport, bankowość oraz usługi ubezpieczeniowe.
Utworzenie Centrum Logistycznego to pierwszy etap budowy EPT, w ramach którego wchodzą jeszcze takie zadania jak: kompleksowe uzbrojenie terenu o powierzchni ok. 4,7 ha zapewniającym zagospodarowanie Elbląskiego Parku Technologicznego oraz budowa systemu dróg w kierunku ulicy Mazurskiej – o łącznej długości ok. 3,2 km wraz z infrastrukturą techniczną. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to 2010 r.
Warto dodać, że 28 ha Elbląskiego Parku Technologicznego znalazło się w granicach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Elbląska podstrefa częściowo zajmuje również tereny leżące nad rzeką Elbląg, w pobliżu portu (18,9 ha).
Jakie więc wymierne korzyści płynąć będą dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się inwestować w Elbląski Park Technologiczny? - Po pierwsze będą funkcjonowali na terenie Parku, będą mieli zapewnioną pomoc techniczną. Po drugie na konkurencyjnych, preferencyjnych warunkach uzyskają dostęp do terenu i do tego żeby tam inwestować. Po trzecie nie ma sprzeczności między Parkiem Technologicznym, a funkcjonowaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyli przedsiębiorca może korzystać z ulg, które mu przysługują – wymienia Adam Puza, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Elbląski Park Technologiczny na Modrzewinie Południe realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji wynosi 53,6 mln zł, z czego 45,5 mln zł pochodzić będzie z Unii Europejskiej.
Grafika przedstawia wizualizację Centrum Logistycznego w EPT
bomba!!
Mozna tylko zalowac ze to wszystko nie powstanie w miejscu bardziej widocznym, np obwodnica.
W końcu coś się dzieje, szkoda tylko,że Elbląg tak na prawdę nie ma CENTRUm MIASTA !!!