W poniedziałek 26 listopada w Zakładzie Turbin elbląskiego oddziału spółki Alstom Power zorganizowany zostanie tzw. „Dzień EHS”. Akcja pod hasłem „Dbaj o kręgosłup podczas pracy” odbywać się będzie w elbląskim Alstomie już po raz drugi w tym roku. Wcześniej dzień taki miał już miejsce w Zakładzie Metalurgicznym.
Pomysł organizacji „Dnia EHS” wynika z celów strategicznych obowiązujących w biznesie wytwarzania w koncernie Alstom. Dzień ten organizowany raz w roku we wszystkich fabrykach koncernu, ma na celu usprawnienie przepływu informacji w zakresie bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. Dodatkowo, to propagujące idee zdrowia i czystego środowiska wydarzenie ma zmotywować załogę do bezpiecznej pracy i uzmysłowić pracownikom istotę tego zagadnienia. Dzień taki zorganizowano już w fabrykach w Chinach, Szwajcarii oraz w elbląskim Zakładzie Metalurgicznym.
Ze względu na fakt, iż tematyka bezpiecznej pracy, zdrowia i ochrony środowiska jest szerokim zagadnieniem, kierownictwo Zakładu Turbin podjęło decyzję, że każdego roku „Dzień EHS” będzie poświęcony innej grupie tematycznej. W tym roku, zdecydowano, że motywem przewodnim tego dnia będzie profilaktyka schorzeń kręgosłupa podczas wykonywania obowiązków zawodowych, dlatego też dzień ten jest realizowany pod hasłem „Dbaj o kręgosłup podczas pracy”.
Mając na celu szerokie propagowanie tego zagadnienia i jak najlepsze dotarcie do pracowników, zorganizowane w tym dniu prelekcje, pokazy, ćwiczenia odbywać się będą na zasadzie happeningu, który będzie miał miejsce na poszczególnych halach produkcyjnych, gdzie każdy będzie mógł dowiedzieć się o najczęstszych dolegliwościach kręgosłupa związanych z pozycją przy pracy, podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów oraz o zapobieganiu tym dolegliwościom. Nie zapomniano również o pracownikach biurowych. Dla nich również przygotowano odpowiednie pokazy ćwiczeń i prelekcje, gdyż nieprawidłowa pozycja przy pracy siedzącej przy komputerze, jaką w większej mierze wykonują, niesie za sobą także ryzyko schorzeń układu kostnego. Specjalne pokazy, ćwiczenia oraz specjalistyczne prelekcje zostaną przeprowadzone przez zespół profesjonalistów, fizjoterapeutów z firmy Manus Trio z Warszawy.
Załoga Zakładu Turbin chętnie przyłącza się do tego typu akcji, gdyż pracownicy zdają sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma bezpieczna, wykonywana z poszanowaniem ochrony środowiska – praca. W związku z powyższym kierownictwo Zakładu Turbin postanowiło docenić aktywność załogi w tych obszarach. Wydział, który pracuje najdłużej bez wypadku przy pracy otrzyma statuetkę „Lider Bezpiecznej Pracy w Zakładzie Turbin”. Nie zabraknie też indywidualnych nagród dla wyróżniających się pracowników.
Wdrożenie wymagań EHS jest corocznie oceniane przez specjalistów z koncernu Alstom, którzy w tej dziedzinie współpracują ze specjalistyczną firmą audytorską - URS. Tegoroczna kontrola EHS w Zakładzie Turbin miała miejsce we wrześniu tego roku. W ocenie audytorów, kontrola ta wypadła bardzo korzystnie - cel uzyskania oceny minimum 4 w pięciostopniowej skali został osiągnięty. Zakład Turbin uzyskał ocenę 4,3.
Złożyło się na to wiele usprawnień w obszarach BHP i ochrony środowiska, które nieustannie są modyfikowane i wdrażane. Są to zarówno inwestycje jak i doskonalenie zarządzania tymi obszarami. Zakład Turbin posiada już certyfikaty zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, wdrożone wg międzynarodowych standardów ISO 14001 oraz OHSAS18001. Certyfikaty te są jednocześnie poświadczeniem zgodności z krajowymi przepisami w tym zakresie. Jednak EHS stawia jeszcze wyżej poprzeczkę i narzuca bardziej rygorystyczne wymagania. Do tegorocznych usprawnień w tym zakresie należą zabezpieczenie pracy dostawców Zakładu Turbin w przestrzeniach zamkniętych oraz podczas odłączania urządzeń od mediów energetycznych, a także zarządzanie środkami chemicznymi i odpadami.
Obecnie, trwają prace nad kolejnym projektem dotyczącym doboru lepszych i skuteczniejszych ochron osobistych dla pracowników. Efekty podjętych działań widać przede wszystkim w zmniejszającym się wskaźniku wypadkowości.
Co oznacza EHS?
Rozwinięcie skrótu EHS w języku angielskim oznacza „Environment, Health, Safety”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo”. Jest to system zarządzania ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem i higieną pracy w koncernie Alstom, mający na celu poprawę warunków BHP, zmniejszenie wypadkowości i minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne.
Wymagania systemu zawarte są w tzw. mapie EHS – dokumencie składającym się z czterech części dotyczących zarządzania systemami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również zabezpieczenia majątku i zapobiegania przerwaniu działalności produkcyjnej na wypadek pożaru, powodzi czy innego zagrożenia ludzi lub środowiska.
WIELKA HAŁA POD PUBLIKE A KTO ZMUSZAŁ PRACOWNIKÓW ALSTOMU DO PRACY W WOLNE SOBOTY I NIEDZIELE{nakazami pracy}
sztuczne dbanie o pracownika a w żeczywistości to prywata i własna kariera.oto cały elbląski alstom
Dokladnie zgadzam sie w calej rozciaglosci. Jedna wielka mafia rodzinna ze az kipi!!! Awans tylko dla czlonkow z blekitna krwia rodzinna, dla innych pracownikow tylko ciezka, ciezka harowka! I oni smia tworzyc dzien, w ktorego nazwie jest Health jak zdrowie? Hipokryzja, hipokryzja pogania.
OH Yes, alstom to wielka hała na pokaz, fakt zarobisz, ale jak sie natyrasz tak ze wnie wiesz jaki to dzien tygodnia jest. Czy tak ma wygladac praca?
"załoga turbin chętnie bierze udział w takich akcjach", o rety - jakbym słyszał tow. Prusieckiego mówiącego o czynie partyjnym dzielnych zamechowców... a może w ramach tej akcji zorganizować dla szefa tych turbin parę lekcji podstaw dobrego zachowania, kultury osobistej ?
TO nie ALSTOM a AUSCHWITZ wielcy panowie kierownicy i dyrektorzy kariera własna a nie zdrowie pracowników się liczy
Pan Wojciech Peret nie założył wprawdzie kasku ochronnego, ale za to prezentuje nienaganną kulturę osobistą. Natomiast jego poprzednik E. Sz. prezentował na codzień "prosto z osiedlowego magla" jakości dowcipy i zachowania.