Dokładnie za miesiąc Polska przystąpi do Układu z Schengen. Dzięki temu Polacy bez kontroli będą mogli przekraczać granice państw do niego należących. Tymczasem już od dłuższego czasu na polskich przejściach granicznych z powodzeniem funkcjonuje System Informacyjny Schengen, który zawiera m.in. informacje dotyczące osób poszukiwanych przez wymiary sprawiedliwości państw obszaru Schengen.
Niezapłacony mandat w Portugalii czy kradzież samochodu we Włoszech – nikt nie umknie wymiarowi sprawiedliwości. Informacjami o przypadkach złamania prawa na terenie państw strefy Schengen dysponują funkcjonariusze Straży Granicznej, także ci z terenu Warmii i Mazur. Dane te znajdują się w SIS, czyli Systemie Informacyjnym Schengen.
- Pierwszy dowód skuteczności SIS miał miejsce 23 września br. w przejściu granicznym w Gronowie. Funkcjonariusze Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali tam ob. Rosji poszukiwanego przez niemiecki wymiar sprawiedliwości za uprowadzenia dla okupu – mówi Agnieszka Golias, rzecznik Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. - Informację tę funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Braniewie uzyskali z SIS podczas odprawy granicznej, do której zgłosił się poszukiwany.
Od tamtej pory funkcjonariusze Warmińsko – Mazurski Oddział Straży Granicznej, dysponując informacjami w SIS, zatrzymali 20 osób. W skali całego kraju odnotowano już 2500 zatrzymań dzięki informacjom uzyskanym z SIS.