W Elblągu istnieją tereny, które dawniej były cmentarzami, a obecnie w ich miejscu istnieją parki bądź skwery.
W 1994 r. władze miasta podjęły działania, których intencją było upamiętnienie dawnych nekropolii. W 1996 r. upamiętniono pięć miejsc poprzez ustawienie granitowych kamieni z umieszczonymi na nich mosiężnymi tablicami z napisem w języku polskim „Pamięci Pochowanym” oraz nazwą dawnego cmentarza.
Tablice zamontowano: w Parku Traugutta, na terenie którego istniały dwa Cmentarze Św. Anny i Św. Marii, w Parku Wojska Polskiego przy ul. 3 Maja gdzie znajdował się Cmentarz Św. Jana, przy kościele Bożego Ciała, u zbiegu ulic 12 Lutego i Gen. Grota Roweckiego gdzie istniał Cmentarz Św. Mikołaja oraz u zbiegu ulic Płk. Dąbka i Piłsudskiego w sąsiedztwie obecnego targowiska miejskiego gdzie mieścił się Cmentarz Północny.
Na podstawie Porozumienia zawartego w 1998 r. pomiędzy Stowarzyszeniem „Truso”, a Urzędem Miejskim w Elblągu obok istniejących tablic ustawiono tablice z napisem w języku niemieckim.
U zbiegu ulic Brzeskiej i Browarnej zlokalizowany był Cmentarz Żydowski. W 2001 r. upamiętniono nieistniejący już cmentarz poprzez umieszczenie na jego miejscu tablicy z napisami w języku hebrajskim i polskim o treści „Pamięci Żydów Elbląga”.