Kierowanie po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie nie przekracza 0,5 promila – a oto co grozi za taką jazdę na przykładach z życia.
Sąd skazał 57-latka, który w październiku w Markusach kierował motorowerem mając w organizmie 0,42 promila. Mężczyzna ma zapłacić grzywnę w wysokości 3000 złotych oraz 1 rokiem zakazu prowadzenia pojazdów. W podobnej sytuacji znalazł się 39-latek który w Milejewie kierował traktorem dodatkowo nie mając do tego uprawnień.
Wynik badania w jego przypadku to 0,44 promila. Tu sąd skazał go na grzywnę w wysokości 4500 złotych oraz również rok zakazu kierowania.
Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Mówi o tym Art. 87. Kodeksu wykroczeń.
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Chyba po spożyciu alkoholu a nie użyciu alkoholu
Czyli chodzi o spożycie alkoholu w takiej ilości, która w wielu państwach Unii Europejskiej jak np Niemcy lub Francja jest zupełnie legalna i nie podlega karaniu.