W okresie od 27 lipca do 14 listopada tego roku elbląscy policjanci wystawili 240 dodatkowych służb patrolowo-interwencyjnych finansowanych przez Urząd Miejski. Założenie funkcjonuje już od kilku lat. Policyjne służby ponadnormatywne to piesze patrole, które elblążanie widzą na osiedlach, w centrum miasta a także na elbląskiej starówce.
Na terenach objętych porozumieniem w ramach ponadnormatywnego czasu policjanci wykonali 240 służb ponadnormatywnych. Funkcjonariusze wylegitymowali 782 osoby i skontrolowali 13 pojazdów. Zatrzymali 1 osobę poszukiwaną i 1 sprawcę. Doprowadzili 16 osób do wytrzeźwienia. Nałożyli ogółem 97 mandatów karnych, w tym aż 94 mandaty porządkowe. Dodatkowo zastosowali 77 pouczeń.
Miejsca, do których kierowane były patrole to głównie elbląska starówka, centrum miasta oraz ul. Gwiezdna, Brzozowa i Pl. Jagiellończyka. Patrole wystawiane były w porze wieczorowo-nocnej. Rolą tych służb było odciążenie służby interwencyjnej na terenie miasta. Natomiast istotnym efektem dodatkowych patroli w Elblągu był fakt, że policjanci byli częściej widoczni w różnych miejscach publicznych podczas służb w patrolach pieszych, co też niewątpliwie miało oddziaływanie prewencyjne.
Komendant Miejski Policji w Elblągu wystąpił już o zabezpieczenie w budżecie miejskim na 2015 rok, środków na te właśnie dodatkowe patrole. Miasto płaci za jedną 8-godzinną służbę 100 złotych. Pieniądze te trafiają do policjantów, którzy w czasie wolnym, zgłoszą się do pełnienia służb ponadnormatywnych na terenie Elbląga.
asp. Katarzyna Trochimczuk
Zespół Prasowy KMP w Elblągu