Jak co roku, przez trzy dni – od 31 października do 2 listopada – policja prowadzić będzie działania pod nazwą „Znicz”. Jej celem będzie zapewnienie bezpiecznego dojazdu na groby bliskich i powrotu do domu.
Wszystkich Świętych to czas, kiedy na drogach pojawia się najwięcej samochodów. Podczas tych dni na groby bliskich wyjeżdżają rodziny, które często mają do przejechania setki kilometrów. Należy pamiętać, że nie każdy jest dobrym kierowcą. Najlepiej sprawdzi się ograniczone zaufanie, zwłaszcza, że na drogach pojawi się wielu „niedzielnych kierowców”, który mają mało wspólnego z bezpieczną jazdą.
Szczególnie na takich trzeba zwrócić uwagę i liczyć się z tym, że mogą wykonywać nieoczekiwane dla normalnego kierowcy manewry. Planując wyjazd w dłuższą trasę warto być wypoczętym i odprężonym przed męczącą jazdą. Poza naszą kondycją, powinniśmy zadbać również o dobry stan samochodu. Sprawdźmy ciśnienie w oponach, również w tej zapasowej oraz oświetlenie, które nie zawsze działa tak, jak powinno.
Jak ostrzegają elbląscy policjanci, jesienna aura może być zdradliwa. Rano pojawiają się mżawki, mgły i coraz częściej pada deszcz, przez co na drogach może być ślisko. Warto zwrócić też uwagę na mokre liście, które o tej porze roku szczególnie utrudniają hamowanie. Także najważniejsze, co powtarza się zresztą bez końca, to dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze.
Jak zawsze na drogi wyjadą również nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, a w niebezpiecznych miejscach ustawione będą fotoradary. Przed wyjazdem warto sprawdzić na stornie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gdzie możemy trafić na remonty dróg, a tym samym utrudnienia.
Na drogach poza korkami pojawią się również nowe oznaczenia. Warto zwracać na nie uwagę, a nie jeździć na pamięć. Szczególnie tyczy się w to rejonu cmentarzy - droga, którą rok temu jechaliśmy może być w najbliższych dniach zamknięta. Tak samo wygląda parkowanie w niedozwolonych miejscach. Szczególnie podczas Wszystkich Świętych służby miejskie dbają o dobry przejazd, więc kierowcy powinni liczyć się z holowaniem na własny koszt źle zaparkowanego pojazdu.
Pamiętajmy, że prowadzenie samochodu to duża odpowiedzialność, szczególnie kiedy mamy pasażerów, a na drogach jest duży ruch. Jako pasażerowie zwróćmy również uwagę, czy kierowca nie będzie prowadzić samochodu po wypiciu alkoholu. To, że policjanci zatrzymują dziesiątki pijanych kierowców, oznacza, że prowadzących po spożyciu jest wielu, a ilu udaje się dojechać w takim stanie bez kontroli lepiej nie liczyć.