103 wykroczenia ujawniły w sierpniu kamery monitoringu wizyjnego miasta. Wśród nich było 75 przypadków nieprawidłowego parkowania pojazdów, 27 przypadków spożywania alkoholu w miejscu publicznym.
W 13 przypadkach monitoring zarejestrował m.in. osoby nietrzeźwe leżące na chodniku czy ławce oraz osoby, które swoim dziwnym zachowaniem stwarzały wrażenie, że chcą np. uszkodzić budkę telefoniczną czy włamać się do samochodu. Ponadto operator monitoringu, dzięki kamerom, pomógł w ujęciu nieletnich sprawców włamania do sklepu przy ul. Pestalozziego.
Przypominamy, że na terenie Elbląga funkcjonuje 18 nowoczesnych kamer cyfrowych. Sprzęt służy do obserwacji i rejestracji zdarzeń, w tym również wykroczeń popełnianych przez kierowców (brak zapiętych pasów, rozmowy przez telefon komórkowy, brak włączonych świateł mijania, parkowanie w miejscach niedozwolonych).
Prace nad stworzeniem systemu monitoringu wizyjnego miasta w Elblągu rozpoczęto w 2000 roku z inicjatywy władz miasta w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”. W chwili obecnej 18 kamer umieszczonych w różnych punktach miasta czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców.
Kamery monitorujące życie miasta zlokalizowane są w następujących miejscach: Plac Dworcowy, skrzyżowanie Al. Grunwaldzkiej i ul. Lotniczej, skrzyżowanie ul. Mickiewicza i ul. Bema (dwie kamery), skrzyżowanie ul. Hetmańskiej i ul. 1-go Maja, Plac Solidarności i ul. 1-go Maja, Sąd Rejonowy w Elblągu, skrzyżowanie ul. Bałuckiego i ul. 3-go Maja, skrzyżowanie ul. Płk. Dąbka i ul. Królewieckiej (dwie kamery), skrzyżowanie ul. Płk. Dąbka i ul. Piłsudskiego (dwie kamery), skrzyżowanie ul. Tysiąclecia i ul. Hetmańskiej (dwie kamery), Bulwar Zygmunta Augusta, skrzyżowanie ul. Studziennej i ul. Stary Rynek, skrzyżowanie ul. Rybackiej i ul. Stary Rynek, skrzyżowanie ul. Wigilijnej i ul. Stary Rynek.
Kamerami zarządza Centrum Dozoru Monitoringu, mieszczące się w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Królewieckiej. Dostęp do obrazu kamer ma oficer dyżurny elbląskiej policji.
Kierowca, który naruszył przepisy ruchu drogowego, otrzyma zdjęcie z cyfrowej kamery z zarejestrowanym wykroczeniem (np. za brak pasów można dostać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne). Do przyczyn wypadków i kolizji drogowych należy zaliczyć również nieuwagę kierowcy spowodowaną wykonywaniem czynności, które nie są związane z prowadzeniem samochodu (np. rozmowa przez telefon komórkowy). Takie wykroczenia również rejestrują kamery monitoringu. Policjanci będą reagować na wszelkie nieprawidłowości w ruchu drogowym, a na kierowców, którzy w sposób lekceważący łamią prawo, będą nakładane surowe mandaty karne.
103 wykroczenia w miesiac to smiech na sali,dziennie wiecej bym ujawnil siedzac na tym monitoringu.