Tylko do 13 czerwca można dodawać swoje pomysły do Budżetu Obywatelskiego 2015! Propozycje należy składać poprzez formularz Internetowy lub osobiście w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego przy ul. Łączności 1.
Budżet Obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcom miasta nie jest obojętne co się wokół nich dzieje. Do tej pory wpłynęły 144 wnioski. W zeszłym roku do realizacji przyjętych zostało 9 pomysłów z 246 złożonych przez elblążan propozycji. W projekcie 2015, oprócz standardowych wniosków z poszczególnych okręgów, składać można również propozycje ogólnomiejskie, których do chwili obecnej wpłynęło aż 30. Ma na nie zostać przeznaczone 500 000 złotych.
Oprócz standardowych prac, takich jak remonty chodników czy ulic, obok próśb o modernizację boisk i dobudowę lub oświetlenie parkingów, pojawiły się również zupełnie nowatorskie propozycje. Jedną z nich jest remont wieży widokowej w Parku Modrzewie. Z pytaniem o możliwości realizacyjne tego projektu miasto już zgłosiło się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
"Przez historię do tożsamości i przedsiębiorczości" to propozycja dotycząca pętli tramwajowej przy ulicy Ogólnej. Pomysłodawca chciałby, żeby na otaczające ją panele dźwiękochłonne nanieść obrazy nawiązujące do historii Elbląga.
Innym projektem z zakresu estetyki jest "Zaprojektowanie i wykonanie pomnika pt. Elbląska handlarka na cokole granitowym". Postać miałaby być naturalnej wielkości i zostać umieszczona jako element elbląskiego Starego Miasta. Autorzy pomysłu na celu mają zagospodarowanie terenu przyjaznymi elementami nawiązującymi historycznie do traktu handlowego (ulicy Stary Rynek) w średniowiecznym Elblągu. Jako kolejny tego typu projekt zaproponowane zostało również postawienie pomnika franciszkanina, Andrzeja Czesława Klimuszko.
W ogólnomiejskich zadaniach znalazł się ciekawy projekt "Emeryt Internetowy i Elblążanin Online", który zwraca uwagę na problem współczesnego człowieka z przyzwyczajeniem się do techniki. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, ale nie tylko. Propozycja rozwiązania problemu jest prosta, niedroga do realizacji i ma swoje mocne podstawy.
"P.R.E. - Publiczny Rower Elbląski" to zadanie polegające na utworzeniu ogólnodostępnej sieci stacji rowerowych, której użytkownikiem może być każdy, kto się w projekcie zarejestruje i opłaci niewysoką składkę. W Warszawie działa podobny projekt i tam się perfekcyjnie sprawdza. Czy takie przedsięwzięcie udałoby się również w Elblągu?
Pojawiła się również potrzeba budowy toalet w centrum miasta oraz rozwiązania drobnego, ale "śmierdzącego problemu" - likwidacja kociego ogródka przy ulicy Zacisze, z którego unoszą się niezbyt przyjemne zapachy (tu pozostaje szczerze życzyć wnioskodawcy by pomysł został wcielony w życie).
Ważnym zadaniem ogólnomiejskim mogłoby być także proponowane lepsze oznakowanie przejść dla pieszych, które znajdują się przy szkołach. W końcu tu chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci.
Jak widać elblążanie posiadają potrzeby nie tylko praktyczne, ale również i estetyczne. Miejmy tylko nadzieję, że projekty finansowane z Budżetu Obywatelskiego 2015 nie zostaną przywłaszczone przez poszczególne, niewielkie wspólnoty, tak jak stało się to w zeszłym roku, a służyły będą ogółowi społeczeństwa i całemu miastu.
ja wiem już dziś co będzie zmienione na ZAWODZIU to samo co w zeszłym roku czyli NIC.
A ja sadzę, że władze w Elblągu się zmienią.
co trzeba zmienić w Elblągu??? przede wszystkim prezydenta miasta...
Trzeba zmienić wszystkich radnych ,na takich co mają przynajmniej dwie szare komórki i ich używają ......bo debili to u nas w UM w brud ..
od wywalenia bezradnych trza zaczac. nowi nie mogą być powiązani z żadną gangreną mafijnopolityczną.
Przede wszystkim większość dziennikarzy!
"Miejmy tylko nadzieję, że projekty finansowane z BO 2015 nie zostaną przywłaszczone przez poszczególne, niewielkie wspólnoty mieszkaniowe typu Sielanka,Zakrzewo, itd. , które z miejskich pieniędzy remontują własne podwórka.
Zgadzam się z Dzikusem - Jeśli chodzi o wspólnoty - gdy chodzi o remonty to wówczas są to podwórka WSZYSTKICH, ale gdy chodzi o ich użytkowanie to wówczas są to ICH PODWÓRKA, postawcie więcej szlabanów i płotów sami sobie tworzycie getto. Dajcie szanse zwykłym mieszkańcom, nie każdego stać aby wykupić mieszkanie i być we wspólnocie.Macie bardzo ładne i zadbane budynki, ale i tak wam mało porównajcie to ze standardem ZBK-owskiego budynku!Ludzie w nich mieszkający od ZBK zawsze słyszą nie mamy na to na tam to pieniędzy.Więc dla nich jedyną szansą jest BO, lecz przez takich jak Wy nie mają szansy przebicia. Dziękuję autorowi artykułu, że zwrócił uwagę na zaistniałą sytuację, szkoda, że radni miasta nie potrafią uchwalić ustawy, która zapobiegałaby tego typu procederom!
właśnie o to chodzi że Sielanka i Zakrzewo to nie wspólnoty tylko sółdzielnie mieszkaniowe które powinny mieć własne śrotki na to co idzie z Budżetu Obywatelskiego jak to jest możliwe że na terenach spółdzielni są place zabaw a na terenach należących do miasta prawie wcale ???ktoś tu kogoś dyma i to ostro .
Elbląg pierwszy od olsztyna ma budżet obywatelski a nagradzają olsztyn czyste skó.....