Już od dzisiaj mieszkańcy mogą oddawać głosy na projekt, który będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014. Elblążanie sami będą decydować o tym, na co zostaną przeznaczone dwa miliony złotych z kasy Miasta. Do wyboru jest 105 propozycji.
– Obecnie realizowane są zadania z Budżetu Obywatelskiego z 2012 roku – zapewnił dziś w czasie konferencji prezydent Jerzy Wilk. - Te, które były składane na ten rok, będą realizowane w 2014 roku. Zasada jest ta sama. Jest pięć okręgów i do rozdysponowania 2 miliony złotych, po 400 tysięcy na każdy okręg – mówi prezydent.
Do 14 czerwca trwało zbieranie wniosków od mieszkańców. Łącznie wpłynęło 246 wniosków z czego 105 jest poddanych pod głosowanie. - W okręgu nr 1 jest 12 propozycji, w okręgu nr 2 - 11 propozycji, okręg nr 3 będzie głosował nad 29 propozycjami, okręg nr 4 ma 25 propozycji i w 5 okręgu jest 28 propozycji – mówi Jerzy Wilk. - Gdybyśmy chcieli zrealizować wszystkie te propozycje potrzebowalibyśmy 25 milionów złotych – dodaje.
Mieszkańcy poszczególnych okręgów mogą oddawać głosy zarówno w wersji elektronicznej i papierowej. - Od dzisiaj, przez okres trzech tygodni, czyli do 14 października mieszkańcy mogą oddawać głosy na Budżet Obywatelski. Można to robić dwojako, przez naszą stronę internetową www.budzetobywatelski.elblag.eu oraz w formie papierowej, można pobierać i składać ankiety w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego – mówi Marta Doroz, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru.
Aby głos był ważny, należy pamiętać o kilku zasadach. – Wypełniając formularz należy podać dane: adres zameldowania, imię i nazwisko oraz numer PESEL. Trzeba pamiętać, aby oddać głos w swoim okręgu wyborczym i posiadać czynne prawo wyborcze do RM w Elblągu – mówi Marta Doroz. Pozytywnie zostało zaopiniowanych ponad 160 wniosków, ale część z nich się powtórzyła dlatego pod głosowanie mieszkańców poddanych jest 105.
Na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego są zamieszczone wszystkie treści wniosków, z którymi mogą się zapoznać mieszkańcy. – Są tam także zamieszczone uzasadnienia merytoryczne, które przygotowali pracownicy poszczególnych Departamentów oraz opinia prezydenta – mówi Marta Doroz. – Głos można oddać na maksymalnie pięć pozycji w okręgu – dodaje.
Ankiety do głosowania będą dostarczane w bezpośredni sposób przez dystrybucję. – Będą one dostępne w Urzędzie Miejskim, w informacji turystycznej w budynku Ratusza Staromiejskiego oraz w budynku PKS w Departamencie Spraw Obywatelskich – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt z Departamentu Komunikacji Społecznej. - Apelujemy tylko o to, żeby dobrze te ankiety wypełniać – dodaje.
Mieszkańcy w czasie wypełniania ankiety podają swój numer PESEL i na tej podstawie urzędnicy będą weryfikować ilość głosów, ponieważ jedna osoba może głosować tylko raz wybierając maksymalnie pięć propozycji. – System jest ustawiony na automatyczną weryfikację, więc mamy to pod kontrolą – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt. - Oddajemy jeden głos na jedno zadanie, przy czym nie należy sugerować się wartością zadania a jego znaczeniem dla mieszkańców - dodaje.
pani lasce dwojga nazwisk ja podziekuje i pewnie nie tylko ja kompletny brak możliwości pomocowych albo to brak chceci
laska małego kowala, a gdzie kowal?
Pani radna Kosecka ile kosztowało nadanie nazw tramwajom?Panie radny Turlej ile kosztował nas wszystkich Elblążan kontra pas?To tylko dwa z wielu przykładów rozrzutności.Rozumiem że w dobie kryzysu i popadaniu naszego miasta w coraz większą ..........., nie było ważniejszych inicjatyw do sfinansowania z podkreślam BUDŻETU MIASTA a niestety nie waszych prywatnych pieniędzy!
Załosne wpisy poniżej- a ile kosztuje społeczeństwo tracanie jadem ,szczucie ,wprowadzanie bałaganu- i tacy jak ty którzy nic dobrego dla Polski nie robią.Jesteś zwykłym tchórzliwym anonimem-.........
Prawda w oczy kole?
Czy to zdegradowana Pani?
Nawet jeśli to co nie prawda pan radny pewnie teraz będzie stawiał znaki dla matek z wózkami co będzie potem?
może strefa ciszy?w środku miasta
Może ktoś zainteresowałby się uczniami, którzy pod szkołami palą, że siwy dym tylko widać, czy widział ktoś nauczyciela , który chociaż raz zerknie co dzieje się pod szkołą. Nie bo wygodniej dyżurować po pustych korytarzach. Dyrektorzy, wyślijcie sprzątaczki, nauczycieli na posesje szkół a nie udajecie że u was jest ok
jedyne co mis ie nie podoba w budżecie obywatelskim to ten podział na okręgi wyborcze. np ja będąc mieszkańcem jaru wolałbym żeby na przykład zamiast kolejnego placu zabaw dla dzieci nad jarem powstał obiekt sportowy z kortami na oliwskiej, z którego bym z chęcią korzystał , albo np. chciałbym żeby powstała dawna fontanna na starówce, albo żeby wyremontowali chodnik na Grottgera bo tamtędy codziennie chodzę z przystanku do pracy i się potykam na nierównym chodniku .... sa sprawy które są bardzo lokalne, ale i tez takie które mają wpływ na wszystkich mieszkańców tak ze może kolejną kategorie rozważyć?