Podczas podsumowania pięciolecia istnienia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wspomniał o planach poszerzenia metropolii o miasto Elbląg. To powrót po latach do idei, której początki sięgają jeszcze końcówki zeszłego wieku.
O włączeniu Elbląga w struktury pomorskiej metropolii mówiło się już w latach 90. zeszłego stulecia. Wówczas przedstawiciele naszego miasta brali nawet udział w spotkaniach dotyczących tworzenia metropolii. Do pomysłu wrócono za prezydentury Grzegorza Nowaczyka. W 2011 Elbląg został oficjalnie zaproszony przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do współpracy z Gdańskim Obszarem Metropolitalnym. Przed pięcioma laty prezydenci Nowaczyk i Adamowicz rozmawiali na temat pogłębienia wzajemnych stosunków oraz powołali roboczy zespół, którego zadaniem miało być określenie szczegółowych obszarów wzajemnej współpracy.
Tworzymy stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny i chcemy, aby ponad 40 jednostek samorządu terytorialnego, bardziej niż do tej pory ze sobą współpracowało, nie doraźnie, a systematycznie. Samorządowcy mogą wspólnie zrobić więcej. Zapraszamy Elbląg do współpracy. Elbląg to obok Słupska najbliższy sąsiad tegoż obszaru metropolitalnego. Do portu elbląskiego jedzie się niecałą godzinę, to krócej niż z Gdańska do Wejherowa
– mówił w lipcu 2011 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
W wyniku odwołania w referendum Grzegorza Nowaczyka ze stanowiska prezydenta Elbląga, idea włączenia Elbląga do metropolii ponownie ucichła na kilka lat. Zapowiadane przez prezydenta Adamowicza stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) utworzono, bez udziału Elbląga, we wrześniu 2011 r. Do 2015 r. skupiało ono ok. 50 samorządów z terenu województwa pomorskiego (m.in. leżące blisko Elbląga gminy Nowy Dwór Gdański, Krynica Morska czy Sztutowo).
W maju zeszłego roku GOM przekształcono w stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (w wyniku połączenia z Metropolitalnym Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA). Obecnie do stowarzyszenia należy blisko 70 samorządów na czele z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem. Obejmuje ono obszar zamieszkiwany przez ponad 1,5 mln osób, czyli ponad 70% mieszkańców województwa pomorskiego. Zakres współpracy należących do stowarzyszenia samorządów, dotyczy m.in. wspólnych zamówień publicznych, realizacji projektów unijnych oraz koordynacji działań rozwojowych i promocyjnych w skali metropolitalnej.
W miniony poniedziałek (12 września) w trójmiejskiej Ergo Arenie podsumowano pięciolecie działalności stowarzyszenia oraz przedstawiono jego plany na przyszłość. Na konferencji zaprezentowano też koncepcję utworzenia związku metropolitalnego w granicach stowarzyszenia. Przygotowany przez OMG-G-S projekt ustawy w tej sprawie, w najbliższych tygodniach zostanie przedstawiony posłom i senatorom.
Częścią pomorskiego związku metropolitalnego i stowarzyszenia miałby zostać też Elbląg. W poniedziałek mówił o tym ponownie prezydent Paweł Adamowicz.
Dzisiaj, coraz lepsze połączenia Elbląga z Trójmiastem, coraz krótszy czas dojazdu, przemawiają za powrotem do tej idei. Tym bardziej, że na zachodzie Europy metropolie przekraczają nie tylko granice landów, ale też państw. Warto o tym pamiętać i wytyczyć ścieżkę dojścia do szerszej współpracy między naszym stowarzyszeniem a Elblągiem
- mówił na konferencji prasowej Paweł Adamowicz, który jest też prezesem stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Zapytaliśmy w elbląskim ratuszu o to, czy władze Elbląga prowadzą rozmowy w sprawie włączenia miasta do metropolii pomorskiej.
Nie znam założeń projektu tej ustawy. Do dnia dzisiejszego nikt z pomysłodawców tego projektu nie kontaktował się ze mną w tej sprawie, trudno więc na tę chwilę odnieść się do pomysłu ewentualnego rozszerzenia metropolii o Elblag
- komentuje doniesienia prasowe prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
W związku z tym o dodatkowy komentarz poprosiliśmy również w biurze Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Prezydent Adamowicz podczas wczorajszej konferencji nt. 5-lecia Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego powiedział, że obecny zasięg obszaru zapewne nie jest ostateczny. Rozmowy z władzami Elbląga na ten temat nie są obecnie prowadzone, jednak w przyszłości zacieśnienie związków z tym miastem prezydent uznał za jak najbardziej możliwe, w szczególności ze względu na poprawę dostępności komunikacyjnej wraz z rozbudową drogi ekspresowej S7. Granice województw nie mają tu większego znaczenia, tak jak np. w Regionie Metropolitalnym Hamburga, który obejmuje kilkanaście powiatów na obszarze trzech landów
– odpowiedziała nam Joanna Borawska z Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
elblaski ratusz? Ci nasi pseudo poliycy to nastawili sie na ta pseudo stolice wojewodztwa jaka jest olsztynkowo.....
Pan prezydent Wróblewski ma przyszłość i chlebodawców w Olsztynie. Do Olsztyna i Szyman zbuduje drogę szybkiego ruchu a przy niej prężne gospodarstwa agroturystyczne.
Proszę Gdańsk wyciąga rękę do Elbląga to UM i Prezydent powinni jak najszybciej dogadać się z Gdańskiem i Pomorzem. te bagienne województwo NIGDY nam nie pasowało i nie pasuje.Obecni politycy z PIS powinni połączyć Żuławy w całość -do Pomorskiego i przyłączyć wraz z Elblągiem.W Elblągu powinna być kolej metropolitarna aż do Gdańska. Mają powstać nowe województwa jest szansa by Elbląg uwolnił się z obięć okupanta olsztyna od 17 lat.
Trochę to na rebelie wygląda chociażby z pozycji obecnych granic administracyjnych, które sztucznie nas przysposobiły jak i Żuławy oraz Wybrzeże Wschodnie Zalewu do trzcińsko-bagiennego grajdołka. A ponieważ Elblag był, jest i będzie powiatowym zadupiem, wszak na to pracują jego obecne i przeszłe władze nie grozi nam rokosz od strony samorządowej - szczególnie w zestawieniu naszych reprezentantów z realizatorami realu w pomorskim jak i Trójmieście - choć komunikacja w tym kierunku powinna sie w sposób znaczący poprawić bez oczywiście zbędnych starań władz jak i samorządowców „naszych” , którzy są bardziej zainteresowani własnymi problemami i miejscowym maglem.
Czy nadal na wjeździe do Olsztyna stoi się dwie godziny w korku ?
Szybkie, bezpośrednie (nie przez Tczew) i z tanimi biletami połączenie kolejowe i szybkie oddanie do użytku drogi S7. Od tego należałoby zacząć.
Ciekawe czy i tym razem prezydent Elbląga wypnie się na Trójmiasto i zmarnuje szansę pozytywnego kojarzenia naszego regionu z Pomorzem, a nie jakimś tam zapadłym Olsztynem i "Polską B". Jakiś czas temu do Elbląga chciała zawitać Pomorska Strefa Ekonomiczna, ale władze Elbląga milczały i sprawa ucichła. Czyżby władze Elbląga były już tak uwiązane przez Olszczyn, że boją się jak ognia wszystkiego, co ma w nazwie "pomorskie" - bo lepsze toż niż "bieda warmińska", która ciągnie nas w dół? No bo przecież to będzie dramat, gdy mieszkańcy przypomną sobie, że w 1999 ok. 99% głosujących wyraźnie wybrało Gdańsk, a to byłoby nie na rękę Olszczynowi...
Teraz widać z perspektywy czasu jakim wizjonerem był Grzegorz Nowaczyk nie tylko w tym temacie
Niema czy się zachłystywać i och i ach, najpierw trzeba mieć swój silny Samorząd. Nikt Nam nic więcej nie da niż Sam może wziąć.Wszystko zależy od władz rządzących Naszym miastem.
A czy myślicie , że Gdańsk będzie traktował Elbląg inaczej niż inne " małe " miasteczka wokół siebie ????? Takie jak Nowy Dwór , Wejcherowo , Słupsk i inne ???? Będziemy dalej na krańcach wojwwództwa. Tak jak na końcu warmińsko - mazurskiego . I dalej bida z nędzą !!!!!