Łodzie, machiny oblężnicze, warsztat szkutniczy i kowala, miejsca kultu, replika osady Truso i XIII-wiecznego Elbląga – to tylko część atrakcji Bursztynowego Portu, który stanowić ma nową atrakcję turystyczną naszego miasta. Pierwszym krokiem do jego realizacji, będzie wyrażenie przez Radę Miejską zgody na dzierżawę południowego narożnika Wyspy Spichrzów. To właśnie w tym miejscu Elbląska Spółdzielnia Socjalna "Wehikuł Czasu - Wikingowie, Słowianie, Bałtowie", zamierza rozpocząć budowę średniowiecznego portu.
Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni głosować będą nad projektem uchwały w sprawie wydzierżawienia Elbląskiej Spółdzielni Socjalnej "Wehikuł Czasu - Wikingowie, Słowianie, Bałtowie", terenu o łącznej powierzchni 1,77 ha. Chodzi m.in. o grunty dawnej przystani WOPR przy ul. Warszawskiej 61. Elbląska Spółdzielnia wystąpiła do Miasta o dzierżawę tego terenu w celu przeprowadzenia inwestycji "Baza obsługi sportów wodnych i turystyki - Osada Truso na Wyspie Spichrzów w Elblągu - Bursztynowy Port". Uchwała w tej sprawie miała być podejmowana już w lutym, ale wówczas radni zdecydowali o jej zdjęciu z obrad.
Warto przypomnieć, że jest to już drugie podejście do tej inwestycji. W 2013 roku Miasto zawarło trzyletnią umowę dzierżawy tego terenu ze Stowarzyszeniem Elbląg Europa. Stowarzyszenie zamierzało wybudować replikę osady Truso m.in. dzięki środkom z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja. Niestety inwestycji tej nie udało się wykonać. W efekcie Stowarzyszenie Elbląg Europa w grudniu 2015 roku złożyło wniosek o rozwiązanie umowy dzierżawy.
Tym razem tego zadania zamierza podjąć się Wojciech Ławrynowicz, prezes Elbląskiej Spółdzielni Socjalnej "Wehikuł Czasu” i organizator Międzynarodowego Festiwalu "Wikingowie z Truso w Elblągu" (w 2015 r. odbył się na Wyspie Spichrzów już po raz siódmy). Ławrynowicz w tym tygodniu przekonywał radnych do swojego pomysłu na Komisji Gospodarki Miasta.
Swoją dotychczasową działalnością udowodniłem, że potrafię realizować skutecznie wiele pomysłów. Nie mając grosza pozyskałem 140 tys. zł za realizację wcześniejszych projektów związanych z Wikingami. Teraz biorę na siebie pełną odpowiedzialność za realizację Bursztynowego Portu
– mówił w czasie Komisji Wojciech Ławrynowicz.
Prezes Elbląskiej Spółdzielni Socjalnej poinformował również, że jego spółdzielnia ma wiele możliwości sfinansowania tego zadania. Wkład własny stanowić ma tu nisko oprocentowany kredyt. Łącznie cały projekt kosztować ma 2,5 mln zł. Radnych przekonały te informacje i Komisja Gospodarki Miasta pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Zakłada on wydzierżawienie części południowego narożnika Wyspy Spichrzów na okres 15 lat. Wieloletni okres dzierżawy ma dać możliwość sfinansowania projektu ze środków UE. Projekt zakłada jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy dzierżawy w przypadku, jeśli dzierżawca nie pozyska w ciągu 3 lat środków finansowych na realizację inwestycji, lub jeśli nie przystąpi do budowy w ciągu pół roku od pozyskania środków.
Czy Miasto odda w dzierżawę część Wyspy Spichrzów? O tym zdecydują na dzisiejszej sesji elbląscy radni.
Wojtku trzymam kciuki za każdy Twój projekt!!!
Chociaż daleko mi do takich klimatów ( wikingowie itp. to nie mój zakres zainteresowań) to podziwiam ludzi którzy mają jakieś konkretne pomysły na nasze miasto. Ludzi pasjonatów, którzy mogą i chcą angażować się w takie projekty naprawdę nie ma wielu. Szczerze mówiąc to mam nadzieję, że się uda przekonać radnych no i później zrealizować projekt. Pozdrawiam
Truso powinno być w Truso a nie na wyspie spichrzów. Na wyspie spichrzów powinna zaczynać się jedynie podróż łodziami wikingów do Truso.
warto wybudować w Elblągu CAŁĄ OSADE TRUSO wystarczy popatrzeć jakie tłumy turystów są w Biskupinie.UE da kasę na budowę.