Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii GOSPODARKA

Amerykańskie bizony z okolic Elbląga walczą o przetrwanie. Rząd chce je zlikwidować, bo zagrażają żubrom

13.07.2015, 12:00:59 Rozmiar tekstu: A A A
Amerykańskie bizony z okolic Elbląga walczą o przetrwanie. Rząd chce je zlikwidować, bo zagrażają żubrom
Fot. Wioletta Bartnik

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w powiecie elbląskim istnieje największa w Polsce i jedna z największym w Europie hodowli bizona amerykańskiego. W Kwitajnach Wielkich koło Godkowa, żyje liczące około 180 sztuk stado. Jego właścicielem jest pochodzący z Danii przedsiębiorca. Niestety z powodu wprowadzonych przez polski rząd obostrzeń, populacja stada z roku na rok się zmniejsza. Istnieje nawet zagrożenie, że wkrótce może całkowicie zniknąć z naszego regionu.

Hodowlę bizona amerykańskiego, w odległych od Elbląga o około 40 km Kwitajnach Wielkich, prowadzi od 10 lat firma Damson Agro. Jej właścicielem jest duński przedsiębiorca Peter Damgaard Nielsen. To właśnie z Danii w 2005 r. sprowadzone zostało pierwsze, liczące 53 sztuki stado bizonów. Dwa lata później hodowlę poszerzono o kolejne 30 sztuk pochodzących z Belgii. Oba stada służyły do dalszego rozpłodu bizona w Polsce.

Głównym naszym zamysłem było stworzenie największego stada bizonów amerykańskich w Europie. Na dzień dzisiejszy jest to jedno z największych stad na naszym kontynencie i największe stado w Polsce. Obecnie liczy około 180 sztuk i ma do swojej dyspozycji 80 ha pastwisk. Największe sztuki w Kwitajnach ważą około 1,2 tony. W kraju istnieje jeszcze tylko jedno zarejestrowane stado, które znajduje się w miejscowości Kurozwęki w województwie świętokrzyskim

– informuje Piotr Maszlanka, kierownik gospodarstwa Damson Agro w Kwitajnach Wlk.

Właściciel stada – firma Damson Agro zajmuje się głównie uprawą zbóż i rzepaku. Hodowla bizonów to dla przedsiębiorstwa działalność dodatkowa, nakierowana przede wszystkim na sprzedaż nieprzetworzonego mięsa. Firma prowadzi sprzedaż żywych zwierząt, jak i dokonuje ich uboju. Pozyskane w ten sposób mięso wysyłane jest głównie na eksport.

Z racji tego, że populacja bizona w Polsce jest bardzo nikła, cena jego mięsa w naszym kraju jest dość wysoka. Średnia cena za kilogram mięsa może dochodzić do 100 zł, z kolei polędwica może kosztować nawet 400 zł za kg.

Mimo to mięso bizona jest cenione przez jego smakoszy, gdyż jest zdrowsze od innych. Ma ono najmniej cholesterolu jeżeli chodzi o wszystkie rodzaje wołowiny i mniej cholesterolu od drobiu

– zaznacza Piotr Maszlanka.

Jak przyznają fachowcy, bizon jest bardzo atrakcyjnym zwierzęciem do hodowli, bo nie wymaga szczególnych warunków bytowania. Cały rok przebywa na pastwisku i nie potrzebuje zadaszeń czy wiat. Jest żywiony owsem z gniotownika oraz sianem. - Nie mają dla niego znaczenia warunki atmosferyczne np. upały czy wysoki mróz, gdyż szybko się do nich przystosowuje – podkreśla kierownik gospodarstwa w Kwitajnach Wlk.

Z tego względu wielu rolników jest mocno zainteresowanych jego hodowlą w Polsce. Niestety wprowadzone niedawno przez Ministerstwo Ochrony Środowiska obostrzenia, zabraniają zakładania nowych stad na terenie kraju. Ministerialni urzędnicy tłumaczą, że bizon jako gatunek inwazyjny, zagraża polskiemu żubrowi. W jaki sposób? Chodzi głównie o możliwość zarażenia żubrów nowymi chorobami lub pasożytami, a także niekontrolowanego krzyżowania się obu gatunków. Wydano już nawet zalecenia dotyczące nakazu kastracji zwierząt oraz likwidacji nowo narodzonych cieląt.

Nie zgadzają  się z tym polscy hodowcy, którzy zaznaczają, że oba zarejestrowane w Polsce stada bizonów, są hodowlami zamkniętymi. Oznacza to, że pastwiska, na których przebywają zwierzęta są ogrodzone i znajdują się pod stałym nadzorem. Wobec tego nie ma szans, by oba gatunki skrzyżowały się ze sobą.

Od dłuższego czasu walczymy o utrzymanie hodowli bizonów. Zabrano nam możliwość dalszego rozrodu tych zwierząt oraz blokuje się sprzedaż i zakup żywych sztuk na terenie Polski. Państwo chce ekonomicznie zdusić nasz biznes. Z tego powodu byliśmy zmuszeni zminimalizować hodowlę o ponad połowę. Dodam tylko, że w szczytowym momencie nasze stado liczyło około 400 sztuk

– mówi Piotr Maszlanka, kierownik gospodarstwa Damson Agro w Kwitajnach Wlk.

Brak zgody polskiego Państwa na hodowlę bizonów w kraju, sprawiło także, że gospodarstwo w Kwitajnach Wielkich, ograniczyło dalsze plany rozwoju firmy związane z hodowlą tego gatunku. Z racji niestabilnej sytuacji, spowodowało to również ograniczenie w zatrudnieniu nowych pracowników.

Mieliśmy plany rozszerzenia naszej działalności o agroturystykę i sprzedaż ekologicznych wyrobów mięsnych z bizona u nas na miejscu. Chcieliśmy m.in. otworzyć w Kwitajnach kompleks turystyczny z restauracją, podobny do tego jaki istnieje w województwie świętokrzyskim. W tym celu, na początku tego roku zakupiliśmy dodatkową nieruchomość obok naszego gospodarstwa. Bizon miał być lokalną atrakcją turystyczną naszego powiatu. Na chwilę obecną wszystko zostało jednak wstrzymane

– przyznaje Piotr Maszlanka.

Mimo problemów, gospodarstwo Damson Agro zapowiada, że zamierza dalej walczyć przed polskimi jak również europejskimi instytucjami o utrzymanie hodowli bizonów w Kwitajnach Wielkich.

Najnowszym pomysłem firmy Damson Agro jest budowa fermy dla stada kóz mlecznych w ilości ok 3 tys. sztuk. Hodowla służyłaby wyłącznie do produkcji mleka koziego. Ma stanowić uzupełnienie dla hodowli bizona, poprzez poszerzenie oferty nie tylko mięsa wołowego, ale również wyrobów z mleka koziego.

- Na chwilę obecną jesteśmy na etapie uzyskiwania postanowień i decyzji od odpowiednich urzędów. Jest to inwestycja przewidziana do realizacji na najbliższe 5 do 10 lat – informuje kierownik gospodarstwa w Kwitajnach Wielkich.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Galeria / Hodowla bizonów w Kwitajnach Wielkich koło Elbląga ( zdjęć 24 )
Dodano: 2015-07-13 |  Fot. Adrian Sajko (1-20), Fot. Wioletta Bartnik (21-24)
0

Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +20
    ~ anna
    Poniedziałek, 13.07

    Co za idiota wymyslił ze bizony zagrażają.Posłuchajcie fachowców ich opinie są zupełnie inne niż urzędzników.Myślę ze ktoś z z urzędniczych "bonzów" chce założyć swoja hodowle i stąd ta nagonka.Czy znajdzie się odważny i mądry i ukróci to szaleństwo.Żubry są 500 km od Elbląga i żyja u nas 15 lat i nie ma żadnych chorób,więc skąd ten pomysł jak wyżej.

  2. 2
    +16
    ~ JesusAlvaro
    Poniedziałek, 13.07

    Ciekawe kiedy ktoś z krewnych/znajomych ministra OŚ złoży właścicielowi hodowli ofertę odkupienia po "atrakcyjnej" cenie upadającej hodowli. Oczywiście po przyjęciu oferty nie do odrzucenia biznes stanie się znów legalny.

  3. 3
    +11
    ~ motocyklista
    Poniedziałek, 13.07

    Co oni chcą zrobić!!! Jak już skrzyżują bizona z żubrem, na pewno zaczną krzyżować bizony z kozami ;) A na poważnie polecam pojechać i zobaczyć bizony na żywo. Puki jeszcze są. Jak stanie się obok takiego robi wrażenie.

  4. 4
    +14
    ~ boss
    Poniedziałek, 13.07

    Moze ktos z ministerstwa niech sie pokusi i przyjedzie zobaczyc jak wyglada bizon haha nic tylko gadac ustanawiac i wprowadzac w zycie przepisy haha bezmyslna WIEJSKA :)

  5. 5
    +11
    ~ Jeszcze Polka
    Poniedziałek, 13.07

    Zlikwidować rząd bo zagraża Polakom !

  6. 6
    +7
    ~ turban
    Poniedziałek, 13.07

    to zydki z pelo juz sie biora za likwidacje bizonow? najpierw likwiduja polakow zmuszajac ich do ucieczki z kraju za chlebem, pozniej z otwartymi ramionami przyjmuja muzulmanskich uchodzcow a nastepnie likwiduja zwierzeta? to jest ta druga irlandia i zielona wyspa tego oszusta i bandziora tuska?

  7. 7
    +5
    ~ krótko
    Poniedziałek, 13.07

    Zlikwidowac -PO i PSL bo z niczym sobie nie radzą od kijku lat!!!!!!!!!!!!

  8. 8
    +7
    ~ wiki
    Poniedziałek, 13.07

    Żubr i bizon mogą się krzyżować ze sobą (żubrobizon) oraz z innymi gatunkami bydła właściwego (żubroń i beefalo lub cattalo). Krzyżówki żubra i bizona dają płodne potomstwo. W dzisiejszym polskim burdelu wszystko jest na sprzedaż, więc wołowina za 400zł to łakomy kąsek

  9. 9
    --19
    ~ ggg
    Poniedziałek, 13.07

    Jesteśmy ojczyzną żubra. To Polacy uratowali to piękne zwierzę i to tu najwięcej żyje ich na wolności. Dlatego na ns spozcywa największy obowiązek jego ochrony. Miejsce bizonów jest w Ameryce Północnej, nie w Europie.

  10. 10
    +8
    ~ piszę co myslę
    Poniedziałek, 13.07

    Jakiś przestepca w białym kołnierzyku ma chrapkę na bizony.Uwaga!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.599023103714