Można nie wierzyć we wróżby, przesądy i zabobony. Ale wielu z nas w piątek trzynastego pomyśli, choć przez chwilę, czy aby nie powinni uważać tego dnia nieco bardziej niż zwykle.
Piątek trzynastego jest uznawany w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych za przynoszący niepowodzenia dzień. Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.
Historia "piątku trzynastego" sięga XIV wieku, a dokładniej w dzień 13 października 1307 roku, kiedy aresztowano średniowieczny zakon rycerski Templariuszy, nieprawdziwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV. Władca oskarżył zakon m.in. o herezję, sodomę i bałwochwalstwo, co nie było prawdą - król był ogromnie zadłużony u zgromadzenia zakonnego i chciał jedynie pozbyć się swoich wierzycieli.
Według tej teorii ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później - jak można się domyślić - obaj nie żyli.
Po dziś dzień niektórzy boją się czarnych kotów przechodzących przez ulicę czy rozsypanej soli na podłodze.
Czy nasi czytelnicy są przesądni? Czy piątek trzynastego skłania Was do refleksji, a może to dzień jak każdy inny? Zachęcamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzu.
Mój znajomy z łóżka nie wychodzi z domu 13 tego a w piątek 13 chyba nawet z łóżka