Domek bramny ponownie stanie się ozdobą parku Modrzewie? Zabytek, który przez lata popadał w ruinę, w ubiegłym roku trafił w prywatne ręce. Co dzieje się z nim obecnie? Pierwsze, doraźne prace remontowe już ruszyły. Jak informuje urząd ochrony zabytków, budynek ma być zaadaptowany na cele związane z gastronomią.
Przez dziesięciolecia zabytek w parku Modrzewie służył ZHP, któremu miasto powierzyło obiekt w użytkowanie wieczyste. Przez ostatnie lata jednak harcerze nie korzystali z obiektu, a zabytek powoli popadał w ruinę. W 2021 roku Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP wystawiła na sprzedaż domek bramny wraz z prawem do użytkowania wieczystego trzech działek o łącznej powierzchni 0,1200 ha.
Długo nie udawało się znaleźć chętnego. Dopiero w lipcu ubiegłego roku ZHP podpisało umowę z nowym właścicielem. Zabytek trafił w prywatne ręce, ale szczegółów transakcji nie podano do publicznej wiadomości. - Kwota, za którą sprzedana została nieruchomość i dane nabywcy są objęte tajemnicą handlową - informowała wtedy phm. Katarzyna Andruszkiewicz, rzeczniczka prasowa Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.
Wraz z nowym właścicielem pojawiła się jednak szansa na to, że zabytek odzyska dawny blask. Na razie jeszcze mu do tego daleko, ale jak widać pierwsze prace już przeprowadzono - naprawiono część dachu. O ich szczegóły remontu zapytaliśmy elbląską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, która sprawuje pieczę nad zabytkami w mieście. Do tematu wrócimy.
Przypomnijmy. Zabytkowy domek bramny znajdujący się w parku Modrzewie (przy ul. Mazurskiej 2) powstał ok. 1903 roku. Kiedyś był siedzibą dozorcy, obecnie jest jedną z pozostałości po posiadłości Carla Ziese, zięcia Ferdynanda Schichau, która przed wojną znajdowała się na tym terenie. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej.
AKUTUALIZACJA
Jak informuje Sławomir Mioduszewski, kierownik elbląskie delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, właściciele do tej pory zgłosili remont doraźny (załatanie ubytków pokrycia) dachu. Remont całkowity będzie wykonany po wykonaniu projektu remontu i adaptacji budynku na cele związane z gastronomią. Elbląska delegatura WUOZ wydała też pozwolenie na ogrodzenie nieruchomości.
W ten budynek już raz wpompowani kasę doprowadzono do ruiny i znowu kasa. I którzy są za to odpowiedzialni powinni ponosić koszty
to nie jest żaden zabytek.zabytkowe są tylko niektóre jego elementy.widziałem rozbiórkę starego ..domku ogrodnika" i budowę tego co teraz tam stoi.
Obrzydliwy wstyd dla tzw. "harcerzy" za doprowadzenie otrzymanej darowizny do takiego stanu. Zaprzeczenie harcerskich idei i aktywności. To co zrobili harcerze z tym domkiem nasuwa myśl, że ZHP w Elblągu i na W-M stanowią osoby chutorowego pochodzenia `47.
Harcerze nie powinni już otrzymać w prezencie żasnej nieruchomości od Miasta. Nowy ,tajemniczy właściciel zakup w lipcu 2023 ,a w listopadzie 2024 zabrał się za remont . Dane nabywcy są objęte tajemnicą handlową . Typowe dla Elbląga działania "inwestorów " 1/ Pałacyk na Piechoty 2/ Budynek Elbląg Zdrój 3/Łąka - Plac Konstytucji . Można by wymieniać dalej długo . Oby ten bramny miał więcej szczęścia niż inne elblaskie zabytki , bo na Urząd Konserwatorski to bym nie liczył .
Już jeden z harcerzy poniósł karę. Jest zastępcą dyrektora miejskiej instytucji. Wspierał ropucha w wyborach
Ciekawe kto był wlascicielem w latach 70 przed harcerzami tego obiektu.
Co za bzdura. Dom z 1903 r, a ja pamiętam budowę tego domu. Ile ja mam lat ??????
A kiedy odbudowa głównej willi Carla Ziesie?
To jest były dom dozorcy bo to należało do właściciela parku modrzewia był pałac brama i wieża widokowa z tego zostało się wieża resztki bramy i domek dozorcy w innym państwie to z kamienia zrobią zabytek a u nas jest wielkie g... Lepiej zaorać wszystko i już!
Domek bramny. A, gdzie brama !!! Pamiętam piękną bramę stojącą przy wejściu do parku. Jeszcze w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych stała. Co z nią się stało?