Wtorek, 19.11.2024, Imieniny: Elzbieta, Seweryn, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Mężczyzna zatruł się muchomorem czerwonym. Sanepid ostrzega przed groźną modą

19.11.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Mężczyzna zatruł się muchomorem czerwonym. Sanepid ostrzega przed groźną modą

Przypadek zatrucia muchomorem czerwonym odnotowano w Elblągu. Sanepid wprost mówi o groźnej modzie, która pojawiła się w Polsce i chce zaostrzenia przepisów dotyczących handlu trującym grzybem. - Spożywanie muchomora czerwonego to igranie ze zdrowiem, a nawet życiem - alarmuje Anna Kozłowska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

 

 

 

Muchomor czerwony to grzyb trujący. Substancje w nim zawarte wykazują działanie na układ pokarmowy oraz ośrodkowy układ nerwowy

- dodaje Anna Kozłowska.

 

 

 

W Elblągu odnotowano już przypadek zatrucia muchomorem czerwonym. Mężczyznę, który spożył niebezpiecznego grzyba udało się uratować.

 

 


Niestety groźne dla zdrowia i życia skutki spożywania muchomora czerwonego nie wszystkich odstraszają. W Polsce nasila się groźna moda, w sieci kwitnie sprzedaż grzyba. Obecnie za handel produktami zawierającymi muchomora czerwonego można zapłacić karę, nawet do 1 mln zł. Sanepid chce zaostrzenia przepisów. Główny Inspektorat Sanitarny zarekomendował umieszczenie dwóch substancji, ktore zawiera muchomor – muscymolu i kwasu ibotenowego, jako substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia. - Uchwała (w tej sprawie - przyp. red.) zostanie teraz przekazana Ministrowi Zdrowia, który na jej podstawie może dokonać zmiany w rozporządzeniu. Jeżeli Minister Zdrowia podejmie decyzję o wpisaniu tych substancji do rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych stanowiącym wykaz nowych substancji psychoaktywnych to obrót zawierającymi je produktami będzie podlegać przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i będzie ścigany przez policję - poinformował w poniedziałek (18 listopada) GIS.

 

 

 

Do tego czasu produkty zawierające kwas ibotenowy lub muscymol, które mogą zostać użyte w takich samych celach jak środek odurzający, substancja psychotropowa lub nowa substancja psychoaktywna stanowią środki zastępcze w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii. Oznacza to, że handel muchomorem, wyciągami, wywarami z niego i innymi formami, jest w Polsce zabroniony i został objęty nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wytwarzanie i obrót takimi produktami są zakazane i podlegają karze pieniężnej w wysokości od 20 tys. do 1 mln zł

- dodaje Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

 

 


- Jako Inspekcja sanitarna, nadzorująca bezpieczeństwo żywności, stoimy na stanowisku, że muchomor czerwony jest grzybem niejadalnym, stanowi zagrożenie dla zdrowia, w związku z czym nie powinien się znajdować w obrocie. Spożycie muchomorów jest jedną z najczęstszych przyczyn zatruć grzybami. Po jego spożyciu mogą pojawić się dolegliwości przewodu pokarmowego, głównie objawy żołądkowo–jelitowe oraz pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego - ostrzega dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.79597592353821