Niedziela, 22.12.2024, Imieniny: Franciszka, Bozena, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Gigantyczny wzrost zachorowań na krztusiec. Chorych przybywa również w Elblągu

22.10.2024, 10:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
Gigantyczny wzrost zachorowań na krztusiec. Chorych przybywa również w Elblągu

Krztusiec wrócił i atakuje coraz częściej. – Od początku roku chorobę zdiagnozowano u 16,5 tys. pacjentów. To gigantyczny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy odnotowano 527 przypadków – mówi Anna Kozłowska, szefowa elbląskiego sanepidu. To dane z całej Polski. Jak wygląda sytuacja w Elblągu?

 

 

 

Sytuacja staje się coraz poważniejsza, co widzimy po statystykach zachorowań w kraju. W Elblągu jeszcze nie mamy dramatu, ale liczba chorych na krztusiec rośnie. Jeszcze wczoraj mieliśmy 20 przypadków zachorowań w tym roku, a dziś jest ich już więcej, bo pojawiło się kilka nowych zgłoszeń

– dodaje Anna Kozłowska, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

 

 

 

Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami uporczywego kaszlu, niekiedy prowadzącymi do bezdechu i zaburzeń oddechowych. Najbardziej niebezpieczna jest dla najmłodszych dzieci.

 

 

 

Wielu osobom wydaje się, że krztusiec to choroba z innej epoki. Niestety, wrócił i musimy o tym pamiętać. Najbardziej obawiamy się o najmłodsze dzieci. Niedawno w Polsce zmarło niemowlę z powodu krztuśca. Dzieci pierwszą dawkę szczepionki przeciw krztuścowi otrzymują w 7. tygodniu życia, wcześniej są niechronione przed tą chorobą. Do tego czasu najlepiej, aby nie miały kontaktu z osobami kaszlącymi

– mówi dyrektorka PSSE w Elblągu.

 

 

 

Warto wiedzieć, że krztusiec jest wysoce zaraźliwy. – Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kaszel, kichanie oraz bezpośredni kontakt z chorym. Przyjmuje się, że po kontakcie z osobą chorą zachoruje od 80 do 90 proc. osób nieuodpornionych. To oznacza, że jeśli w poczekalni do lekarza znajduje się jedna osoba chora na krztusiec, prawie wszyscy pozostali pacjenci mogą się zakazić. Krztusiec ma najwyższy wskaźnik zaraźliwości – nawet wyższy niż COVID-19. Najczęściej zakażają dorośli. Ostatnia dawka szczepionki przeciw krztuścowi podawana jest w 14. roku życia, a odporność utrzymuje się przez kolejne 5–10 lat – podkreśla dyrektorka elbląskiego sanepidu.

 

 

 

Szczepienia przeciwko krztuścowi dla dorosłych są płatne – koszt szczepionki wynosi ok. 140 zł. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży. Od 15 października Ministerstwo Zdrowia wprowadziło możliwość bezpłatnego szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet będących między 27. a 36. tygodniem ciąży. O kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz POZ.

 

 

 

Początkowe objawy krztuśca mogą przypominać przeziębienie. Pierwsza faza choroby trwa do dwóch tygodni i charakteryzuje się objawami takimi jak katar, zapalenie spojówek, gardła oraz oskrzeli. Ostry stan zapalny dróg oddechowych pojawia się wskutek wnikania bakterii do komórek błon śluzowych i ich toksycznego działania. Narastające działanie toksyn prowadzi do kolejnej fazy choroby, w której występuje charakterystyczny napadowy kaszel, duszności, wykrztuszanie śluzu i wymioty. U dzieci poniżej 6. miesiąca życia, zamiast kaszlu napadowego może pojawić się bezdech, utrata przytomności z powodu niedotlenienia, a bez odpowiedniego leczenia może dojść do zgonu (źródło: Główny Inspektorat Sanitarny).

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +24
    ~ Chora
    Czwartek, 17.10

    A skąd wiadomo, że te osoby są chore na krztusiec, skoro lekarz w przychodni powiedziała, że badania na przeciwciała krztuśca nie są refundowane, więc lekarz nie zleca takich badań. A jak ktoś robi prywatnie to i tak się czeka kilka tygodni na wyniki.

  2. 2
    +18
    ~ Brutalna prawda
    Czwartek, 17.10

    Stopień leczenia leci w dół, starzy lekarze rutyniarze młodzi dopiero się na nas uczą. Empatia i etyka w odlocie

  3. 3
    +1
    ~ @brutalna prawda
    Piątek, 18.10

    Podziękuj tym, którzy wspierali protesty lekarzy w 2006 i 2027.

  4. 4
    +6
    ~ on43
    Wtorek, 22.10

    po co podbijać artykuł z przed kilku dni ?

  5. 5
    +1
    ~ Gosc3747
    Środa, 23.10

    Krztusiec? Podziękowania dla upadliców, tej dziczy ze wschodu tzw. Markusiaki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1296169757843