Wygrali walkę z nowotworem i postanowili wesprzeć innych chorych oraz zachęcać do badań profilaktycznych, biorąc udział w niezwykłym rajdzie dookoła Polski. Onko Tour rozpoczął się osiem lat temu w Elblągu. Dziś, 9 sierpnia, przywitaliśmy rowerzystów na mecie. Zobacz galerię zdjęć.
Onko Tour to wyjątkowa inicjatywa, która ma zachęcić do badań profilaktycznych, ale też przełamać strach przed chorobą i wspierać pacjentów z nowotworami. Uczestnikami akcji były osoby, które same wygrały walkę z rakiem, a także przedstawiciele środowiska medycznego. Rajd, którego trasa prowadziła przez pięć województw, dookoła Polski rozpoczął się w 2016 roku w Elblągu. Zakończył się dziś, 9 sierpnia również w naszym mieście. Rowerzyści na metę dotarli ok. 17.30.
Osiem lat temu wystartowaliśmy z Elbląga. Elbląg okazał się dla nas szczęśliwym miejscem i dziś, jesteśmy świadkami szczęśliwej mety. To zakończenie ośmioletniego projektu. Dziś wielkie brawa należą się przede wszystkim jego uczestnikom
- mówiła Katarzyna Gulczyńska, prezeska Fundacji Pokonaj Raka i pomysłodawczyni akcji.
- Nie chcemy straszyć chorobą, ale pokazać, że to od nas zależy, jaka będzie jakość naszego życia - dodaje Katarzyna Gulczyńska. - Jeśli będziemy się badać, ta jakość życia będzie lepsza i dłużej będziemy się cieszyli zdrowiem. Przez te osiem lat odwiedziliśmy setki miast i miasteczek, spotykaliśmy się z ich mieszkańcami, aby promować profilaktykę.
Tegoroczna trasa Onko Tour prowadziła ze Świnoujścia do Elbląga. Rowerzyści wyruszyli 3 sierpnia. Po przejechaniu ponad 480 kilometrów uczestnicy rajdu dziś, 9 sierpnia ok. godz. 17.30 dotarli na metę, na Bulwarze Zygmunta Augusta.
Dziś pokonaliśmy trasę z Gdyni, mieliśmy po drodze kilka przygód technicznych, wymianę roweru. Najważniejsze, że dotarliśmy na metę. My jesteśmy przejazdem, promujemy profilaktykę, zdrową aktywność fizyczną, ale chcielibyśmy, aby za rok czy wcześniej taka akcja powstała tutaj bez nas. Pojedziemy dalej promować profilaktykę, ale chciałbym, aby w Elblągu takie coś się wydarzyło
- mówił Piotr Budzianowski, uczestnik rajdu.
Uczestnicy Onko Tour po drodze odwiedzili wiele miejscowości, spotykali się mieszkańcami podczas akcji profilaktycznych, a także pacjentami oddziałów i szpitali onkologicznych. Zakończeniu akcji w Elblągu towarzyszył Piknik Zdrowia. Więcej na ten temat TUTAJ.
To niezwykle ważna inicjatywa. Wstępujemy na oddziały onkologiczne, do szpitali onkologicznych, edukujemy, rozmawiamy z osobami chorymi na nowotwory. Osoby, które jadą w Onko Tour same przechorowały już raka i pokazują, że jest nadzieja, że nie można się poddawać, bo po chorobie jest drugie życie. Wsparcie pacjentów to jest podstawa wyzdrowienia. Wsparcie bliskich, ale też instytucji, żeby taka osoba nie błądziła po systemie. Aktualnie to wsparcie systemowe wygląda całkiem dobrze. Jeszcze kilka lat temu było gorzej, pacjent często nie wiedział, od czego zacząć, w tej chwili ta droga jest uregulowana. Poza tym akcje takie, jak Piknik Zdrowia, to również jest nasze zadanie, żeby edukować ludzi, promować profilaktykę. Bardzo nam na tym zależy, dlatego tutaj jesteśmy
- podkreśla Joanna Niewiadomska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, który jest współorganizatorem pikniku i Onko Tour.
Chętnie włączamy się we wszystkie przedsięwzięcia, które mają na celu zachęcenie mieszkańców do badań, prowadzenia zdrowego trybu życia. NFZ od wielu lat dba o to, żeby realizacja badań profilaktycznych była jak największa, aby jak najwięcej pacjentów korzystało z różnego rodzaju badań profilaktycznych, które są finansowane przez NFZ. Są to m.in. programy profilaktyczne dotyczące raka piersi, rajka szyjki macicy, a od 2022 roku również raka jelita grubego
- dodaje Joanna Eljasiak, zastępca dyrektora ds. służb mundurowych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Organizatorem Rajdu Onko Tour są: Fundacja Pokonaj Raka Katarzyny Gulczyńskiej oraz Rzecznik Praw Pacjenta.