W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu powstała Poradnia Prehabilitacyjna, w której pacjenci będą mogli przygotować się do zabiegu. Dziś, 25 marca odbyło się jej uroczyste otwarcie. Pierwsi pacjenci trafią tu w kwietniu. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.
Pacjent dobrze przygotowany do leczenia poważnego, chirurgicznego, onkologicznego to pacjent, który powinien być do tego przygotowany psychicznie, fizycznie, kondycyjnie, żywieniowo. To przygotowanie w naszym systemie właściwie nie istniało i nadal formalnie nie istnieje. Jest to jednak kwestia świadomości lekarzy, świadomości szpitali, które wiedzą już, że warto zacząć pracować z pacjentem, starać się o poprawę swojego stanu zdrowia od momentu kwalifikacji do zabiegu
- mówi Tomasz Banasiewicz, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, jeden z pionierów prehabilitacji w Polsce.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu chce zadbać o kompleksowe przygotowanie pacjentów do planowanych zabiegów. Uruchomiona w placówce Poradnia Prehabilitacyjna to pierwsze takie miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. Pacjenci objęci zostaną tam opieką m.in. lekarza specjalisty, który wyjaśnia, na czym polega czekające ich leczenia, psychologa i dietetyka. Na początek będą tu kierowani pacjenci onkologiczni oraz zakwalifikowani do zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.
Nie tracimy czasu na bierne czekanie pacjenta, aż go zoperują, albo aż go zaczną leczyć, tylko od momentu wstępnej diagnozy zaczynamy pacjenta przygotowywać. Do tego celu potrzebne są trzy elementy. Pierwsza kwestia to oczywiście pacjent i jego świadomość, aby miał poczucie, że nie jest to kolejne obciążenie, tylko wartość dodana. Świadomość pacjenta pojawia się w momencie, kiedy widzi, że zespół zaczyna mu pomagać przygotowywać się do operacji, to jest ten drugi element -zespół. System prerehabilitacji opiera się na zespole, na poszanowaniu kompetencji wszystkich jego członków. Trzeci element to szpitale. Ze względu na brak formalnego systemu prerehabilitacji opiera się on o świadomość szpitala. To szpital musi stwierdzić: to jest potrzebne, chcemy leczyć pacjentów dobrze, chcemy, żeby ich leczenie było dla nich łatwiejsze do przejścia, więc zorganizujemy naszym sumptem miejsce, gdzie pacjentów będziemy przygotowywać
- dodał Tomasz Banasiewicz.
Prehabilitacja pozwoli nam na zbliżenie się do pacjentów, potraktowanie ich indywidualnie. Lekarz, fizjoterapeuta, psycholog i dietetyk to są cztery stałe składniki w tej poradni. Korzystanie z poszczególnych elementów będzie indywidualne dla każdego pacjenta. Nie każdy pacjent przecież wymaga dietetyka, a w przypadku pacjentów onkologicznych psycholog jest bardziej potrzebny niż w przypadku pacjentów zakwalifikowanych na zabieg endoprotezoplastyki
- podkreślił Grzegorz Sosnowski, p.o. dyrektora ds. lecznictwa, Koordynator Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Dziś, 25 marca w WSZ w Elblągu odbyła się konferencja połączona z uroczystym otwarcie Poradni Prehabilitacyjnej. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.
Ile to lat od wybudowania szpitalu i pod dyrekcją obecnej poseł z Platformy Obywatelskiej w końcu sukces?
skandal - na opis MR lub TK trzeba czekać do 8 tygodni a później w długą kolejkę do specjalisty
A może ktoś się wreszcie zainteresuje sprawą wielomiesięcznego oczekiwania na rozpoczęcie chemii
O, Teresda Orlowsky z Niemiec przyjechała ?
Straszny haos organizacyjny w szpitalu POslanki, długie kolejki do specjalistów,fatalne nie ludzkie podejście do oacjenta. Jak ktoś chce zobaczyć na czym polega fałsz tej partii z serduszkiem zapraszamy do korzystania z tego przybytku POslanki. A co tam robi ta pani z PO która siedząc w sejmiku głosowała przeciwko reaktywacji kolei nadzalewowej? Wstyd i hańba!
fatalny szpital i specjalistów brak , tam jest żenada wiec ten aplauz dla kliki
żal nawet to komentować już nawet się nie chce
Czy ktoś wie co to za pani przecinająca wstęge w tym zielonym ubraniu.??
Do: "Kto mi napisze" Pani w zielonym ubraniu, która przecina wstęgę to: Grażyna Teresa Kluge - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Czy to ta pani która z Grzesiem.n i jurasem.w tak rządzili miastem że doszło do referendum w którym zostali wywiezieni na taczkach? Znowuż kandyduje? Beszczelność!