Kolejka tyrolska, park linowy, stok narciarski, a także punkt widokowy, hotel i gastronomia. Nowy dzierżawca Góry Chrobrego ma ambitny plan na zagospodarowanie tego miejsca. Zamierza go zrealizować w ciągu najbliższych pięciu lat.
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązywać będzie umowa dzierżawy Góry Chrobrego, którą Prezydent Witold Wróblewski podpisał z firmą Urban Construction – zwycięzcą przetargu. Umowa zawarta została na okres 20 lat. Łączna powierzchnia dzierżawionego gruntu wynosi 34,1363 ha. Koszt dzierżawy to 165 tys. zł. rocznie. Kwota ta będzie pomniejszona w ciągu pierwszych pięciu lat tj. w czasie realizacji zaplanowanych inwestycji. Dzierżawca zobowiązany jest do zagospodarowania terenu pod funkcje sportowo – rekreacyjne i zrealizowania inwestycji wynikających z przedstawionej w przetargu koncepcji funkcjonalno – przestrzennej oraz złożonego harmonogramu. Koncepcja zagospodarowania zakłada wykorzystanie dzierżawionego terenu zarówno latem, jak i zimą. Całościowe zagospodarowanie terenu ma nastąpić w ciągu 5 lat.
Realizacja kompleksu rekreacyjno – sportowego podzielona została na cztery etapy:
I Etap zakłada budowę torów downhillowych, kolejki tyrolskiej i zjazdów pontonowych. Atrakcje te mają być zrealizowane do końca grudnia 2026 roku.
W II etapie, którego realizacja nastąpi do końca grudnia 2027 roku powstać ma park linowy, paintball, karabiny ASG, karabiny na podczerwień, punkty gastronomiczne i wypożyczalnia sprzętu.
Trzeci etap budowy rozpocznie się z początkiem roku 2028 i zostanie zakończony z końcem tego roku. Przewiduje on wybudowanie stoku narciarskiego – igielit i kolejki grawitacyjnej.
Ostatni czwarty etap zakończony zostanie w końcem 2029 roku. Zakłada on powstanie punktu widokowego, parku zwierząt, saunarium. Dzierżawca planuje również stworzenie możliwości morsowania w okresie zimowym u podnóża Góry Chrobrego oraz wytyczenie i oznakowanie ścieżki turystyczno – spacerowej oraz ścieżki o charakterze edukacyjnym.
Podczas sezonu letniego będzie można korzystać ze wszystkich atrakcji. W okresie zimowym – w zależności od warunków pogodowych dostępna będzie większość atrakcji z rozszerzeniem o naturalny śnieg na stoku narciarskim, czy zjazdach pontonowych. Dzierżawca po uruchomieniu kompleksu planuje również powstanie w nim centrum biegowego oraz atrakcje związane z paralotniami i spadochronami. Dodatkowo inwestor zakłada również powstanie hotelu wraz z restauracją oraz kolei widokowej.
Urząd Miejski w Elblągu
Miasto zarobi 165 tys rocznie, ale ile potem będzie musiało "oddać" najemcy, żeby zwrócić za tę całą pozostawioną infrastrukturę po zakończeniu umowy? Chyba że najemca będzie zobowiązany do zburzenia wszystkiego na koniec? Ktoś może wie, jak to będzie na końcu umowy?
Odwagi-:)))
Ta kolejka tyrolska? jaki to rodzaj kolejki?
Śmierdzi szwindlem i ta mapka rysowana kredkami na kolanie co ona przedstawia? Skończy się jak program Sienkiewicza z PO czyli ch.d i kamieni kupa. Na wiosnę gonimy całe to skompromitowane nieudolne towarzystwo z UM.
Bilety będą pewnie krocie kosztowały.
Dlaczego na mazurach mają stok i im się opłaca. Na dodatek mają sztuczny snieg.
Podziemna
Przydałby się trasy biegowe bo tych akurat jest brak nawet w lesie wytyczyć trasę i byłoby super warte do przemyślenia
Śmierdzi wałkiem na odległość jak elektrownia na terkawce.
Kodrks cywilny stanowi, przynajmniej w przypadku najmu, bo z nim mialam doczunienie, ze po umowie nakezy zwrocic przrdniot najmu w stanie niepogorszonym. Mysle ze w przypadku dzierżawy jest podobnie.