W Elblągu po raz pierwszy odbyły się Targi Egzotycznych Zwierząt. Niektórzy elblążanie zdecydowali się na zakup takiego zwierzęcia. Ile osób zgłosiło w Urzędzie posiadanie zwierzęcia egzotycznego? Czy z roku na rok ich liczba rośnie?
3 września, w Hali MOSiR przy al. Grunwaldzkiej odbyły się (po raz pierwszy) Targi Zwierząt Egzotycznych. Od 4 września do Urzędu Miasta wpłynęły dwa wnioski o rejestrację zwierzęcia egzotycznego. Jak informuje Łukasz Mierzejewski, rzecznik prasowy UM w Elblągu dotyczyły one węży.
Ilość wniosków o wpis do rejestru zwierząt egzotycznych utrzymuje się od kilku lat na tym samym poziomie, tj. 5-7 sztuk. Najczęściej są to – gady
– podaje Łukasz Mierzejewski
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody „Posiadacz żywych zwierząt gatunków (…) dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru".
Obowiązek zgłoszenia do rejestru lub wykreślenia z rejestru powstaje z dniem nabycia lub zbycia, wwozu do kraju lub wywozu za granicę państwa, wejścia w posiadanie zwierzęcia, jego utraty lub śmierci. Wniosek o dokonanie wpisu lub wykreślenia z rejestru powinien być złożony właściwemu staroście w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku
– wyjaśnia Łukasz Mierzejewski.
Wnioski o rejestrację zwierząt dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Elblągu w zakładce Urząd Miejski/ załatwianie spraw/ ochrona środowiska oraz Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Dokumenty można również złożyć w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego ul. Łączności 1, które czynne jest w poniedziałki, środy, czwartki w godz. 7:30-15:30, we wtorki w godz. 7:30-16:30, w piątki w godz. 7:30-14:30. Wniosek o rejestrację można również przesłać za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miejski w Elblągu, Departament Ochrony Środowiska, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg.
Informację w sprawie rejestracji zwierząt egzotycznych można uzyskać pod nr tel. 55 239 31 04 lub w pokoju 241, e-mail dos@umelblag.pl, umelblag@umelblag.pl. Do wniosku o dokonanie wpisu do rejestru załącza się kopię dokumentu: zezwolenia na import zwierzęcia do kraju albo zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku, albo dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli, albo innego dokumentu stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia
– wymienia Łukasz Mierzejewski.
Wpisanie do rejestru potwierdza się wydaniem zaświadczenia. Ile to kosztuje? - Za dokonanie wpisu do rejestru, zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej wnosi się opłatę w kwocie 26 zł (opłatę wnosi się od każdego gatunku zwierząt) oraz 17 zł za wydanie zaświadczenia o dokonaniu zmiany danych zawartych w rejestrze lub o wykreśleniu zwierząt z rejestru – zapewnia Łukasz Mierzejewski. - Nie wnosi się opłaty za zmianę danych zawartych w rejestrze oraz za wykreślenie zwierząt z rejestru w przypadku braku żądania zaświadczenia.
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, są obowiązane do posiadania i przekazania wraz ze sprzedawanym zwierzęciem oryginału lub kopii dokumentu, które należy załączyć do wniosku o wpis do rejestru. Kopia ta powinna być, przez podmiot sprzedający zwierzę, zaopatrzona w numer nadawany według numeracji ciągłej, datę wystawienia, oznaczenie oraz podpis osoby sprzedającej, informację o liczbie zwierząt, dla których została wystawiona, a jeżeli kopiowany dokument dotyczy więcej niż jednego gatunku, także o ich przynależności gatunkowej. W myśl art. 4 pkt 2 ustawy o języku polskim, język polski jest językiem urzędowym organów jednostek samorządu terytorialnego i podległych im instytucji w zakresie, w jakim wykonują zadania publiczne. Dokument CITES w języku obcym, dołączony do wniosku o wpisanie do rejestru zwierząt, powinien zostać przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego
- zaznacza rzecznik.
Co w przypadku jeśli nie zgłosi się do Urzędu zakupu i posiadania takiego zwierzęcia? - W myśl art. 127 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody, kto umyślnie nie zgłasza do rejestru posiadanych lub hodowlanych zwierząt, podlega karze aresztu albo grzywny – przestrzega Łukasz Mierzejewski.
Nie każde zwierze egzotyczne trzeba rejestrować