Czwartek, 14.11.2024, Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Problemy finansowe, zdarzenia z użyciem przemocy sprowadziły groźbę likwidacji. Plany zamknięcia MOW aktualne?

19.01.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Problemy finansowe, zdarzenia z użyciem przemocy sprowadziły groźbę likwidacji. Plany zamknięcia MOW aktualne?

"Zdarzenia nadzwyczajne związane z niezapewnieniem bezpieczeństwa wychowankom" i problemy finansowe sprawiły, że podjęto uchwałę o zamiarze likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim (gmina Tolkmicko). Obecnie sytuacja w placówce trochę się poprawiła. Czy ma ona szansę uniknąć zamknięcia?


Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim od kilku lat zmaga się z problemami, głównie finansowymi. Jednak, gdy w ubiegłym roku, po kontroli Kuratorium Oświaty w Olsztynie Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie wstrzymał kierowanie nieletnich do tej placówki, zawisły nad nią czarne chmury. Do trudności finansowych i decyzji ORE, dołożyły się jeszcze niepokojące doniesienia o sytuacji w samym ośrodku. W efekcie w październiku radni powiatu elbląskiego przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji placówki, razem z wchodzącymi w jej skład: Branżową Szkołą I stopnia i Szkołą Podstawową Specjalną. Miałoby do tego dojść w sierpniu tego roku. 

 

W placówce mają miejsca zdarzenia nadzwyczajne związane z niezapewnieniem bezpieczeństwa wychowankom. Kadra pedagogiczna zwraca uwagę na brak wsparcia ze strony przełożonych, co wpływa na prawidłowość czynności prowadzonych w celu zapewnienia procesu resocjalizacji. Organ prowadzący zwrócił się do Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie o weryfikację, czy podejmowane przez dyrektora działania naprawcze odnoszą właściwy skutek. Protokół kontroli wskazuje, że nie przełożyły się one na poprawę sytuacji. Dokumentacja wewnętrzna ośrodka jest niespójna, nadal mają miejsca zdarzenia nadzwyczajne związane z użyciem przemocy fizycznej, podejmowane są ucieczki, a wychowankowie stosują środki psychoaktywne. Brak możliwości zapewnienia przez organ prowadzący warunków wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe nie pozwala na dalsze prowadzenie placówki

 

- to cytat z uzasadnienia uchwały podjętej przez Radę Powiatu w Elblągu w październiku 2022 roku. 

 

Starosta powiatu elbląskiego zapewniał wtedy, że uchwała jest pomarańczowym światłem dla Ośrodka i jeśli sytuacja placówki się poprawi, nie będzie konieczności jej likwidacji. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Kolejna kontrola przeprowadzona przez Kuratora nie wykazała już uchybień. Teraz jak się okazuje pojawiła się nikła szansa na uratowanie MOW w Kamionku Wielkim. 

 

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie odblokował skierowania do MOW w Kamionku Wielkim. Nowi wychowankowie mogą być znów przyjmowani. Te skierowania już płyną, ale nie z taką intensywnością, jak oczekiwaliśmy. Tak naprawdę więcej wychowanków ubywa, niż przybywa. Sądy nie orzekają takich skierowań, więc jest to sytuacja, z którą zmagają się również inne podobne ośrodki. Mamy progres, jeśli chodzi o atmosferę wokół ośrodka, ale jeśli chodzi o realnych uczestników to jest ich mniej niż w momencie podejmowania uchwały - wtedy było ich 21, a dziś jest ich 16. 

 

 

 - mówi Maciej Romanowski, Starostwa Elbląski. 

 

- Może być, że nawet gdy staniemy na głowie, nie da się uratować Ośrodka w Kamionku Wielkim, ale próbujemy. Szukamy dodatkowych wychowanków, aby otrzymywać na nich pieniądze i uratować w ten sposób budżet i tym samym cały Ośrodek. Pozwoliliśmy również otworzyć pierwszą klasę. Szerokie działania prowadzone są ze strony dyrekcji, rady pedagogicznej ośrodka, a także Starostwa. Próbujemy sobie dać jeszcze jedną szansę i walczymy - dodaje Starostwa Elbląski. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ kmicic345
    Czwartek, 19.01

    Algorytm działania powiatu elbląskiego. Problem -> Likwidacja -> Brak Problemu.

  2. 2
    +10
    ~ Egh
    Czwartek, 19.01

    A może tak urząd miasta lub powiatu zamknijmy i znajdą się pieniądze

  3. 3
    +5
    ~ Realista1
    Piątek, 20.01

    Najpierw Rangory teraz kamionek. Chyba radni powiatu na harleyowca, wasala olsztynskiego sie zapatrzyli.

  4. 4
    +3
    ~ ...
    Piątek, 20.01

    Czy w Olsztynie podobne placówki też są zamykane ? Co ostatnio ""otworzyli "" radni powiat u ?

  5. 5
    +2
    ~ Egh
    Piątek, 20.01

    Ja też bym ta zapyziała wiochę oszczyn zamknął i do pomorskiego dziura bagienna

  6. 6
    +7
    ~ MS i ZZ.
    Piątek, 20.01

    Tego typu placówki powinny bezpośrednio podlegać pod Ministra Sprawiedliwości. Przecież przekazywanie delegacji kompetencji samorządom nad tego typu placówkami jest zwyczajnym pozbywaniem się zadań w zakresie resocjalizacji i wykonawstwa kar.

  7. 7
    +5
    ~ luć
    Piątek, 20.01

    Bardzo wiele placówek powinno podlegać ministerstwom (ppp). Wtedy służyłyby ludziom a nie partyjnym swojakom

  8. 8
    +1
    ~ Proste
    Piątek, 20.01

    Ośrodek zlikwidują A powstanie w olsztynie jak wszystko. A cwaniak jakiś wykupi za 1 zł gotowy obiekt.

  9. 9
    +1
    ~ zorro
    Piątek, 20.01

    Co dalej z kadrą pedagogiczną ośrodka ? - nadal emeryci na etatach.

  10. 10
    +1
    ~ Natalia
    Piątek, 20.01

    A czy ktoś się martwi o młodzież z tego ośrodka?Dlaczego jest tam przemoc?Czy ktoś interesuje się wychowankami,co skłania ich do agresji?Może kadra nie potrafi sprostać założeniom ośrodka.Młodzież powinna tam uzyskać pomoc.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.82306694984436