Pozostał niecały miesiąc, tymczasem w Elblągu wiele osób najwyraźniej zapomniało, że za niezłożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania do CEEB grozi kara grzywny. Do tej pory zrobiło to tylko 34 procent elblążan.
Elbląg, pod względem ilości złożonych deklaracji, wypadają obecnie bardzo źle. W województwie warmińsko-mazurskim zajmujemy pod tym względem 108 miejsce (na 116 gmin).
W Elblągu mamy 13 093 punkty adresowe, to zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki wielorodzinne. Do tej pory z 4 tys. 537 punktów napłynęła co najmniej jedna deklaracja. Ogółem złożono 6 tys. 200 deklaracji
- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Przypomnijmy. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszyła 1 lipca 2021 i od tego momentu możemy składać deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania. Ma to pomóc w zinwentaryzowaniu wszystkich nieruchomości znajdujące się na terenie Polski, w których używana jest energia o mocy do 1 MW. Czas na złożenie deklaracji mija 30 czerwca.
Kto musi złożyć deklarację? To obowiązek każdego właściciela lub zarządcy budynku mieszkalnych i niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW.
Brak złożenia deklaracji w ustawowym terminie będzie grozić grzywna (zgodnie z art. 27h ustawy z dnia 28 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków), która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń
- przypomina Łukasz Mierzejewski.
Jak wyjaśnia Dorota Cabańska, p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji może skutkować karą grzywny do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł.
Elblążanie deklarację mogą złożyć przez internet lub osobiście w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Więcej informacji znajdziemy TUTAJ.
Administratorzy budynków , spółdzielnie , zarządy wspólnot mieszkaniowych i ZBK mają ten OBOWĄZEK ZGŁASZANIA , nie lokatorzy. Ewentualnie właściciele posesji i przedsiębiorcy. Alle tego zabrakło w artykule, nie ?!
a wystarczyło dodać czy zwykly piec kaflowy (też do 1 MW) podlega zgłoszeniu.
Wszyscy czekali na deklarację ministra PiS-oskiego rządu, że Polska przechodzi na palenie chrustem. Taki to przejaw lokalnego dobrobytu.